Kupujesz właśnie taki chleb? Zwróć uwagę na ten istotny szczegół

Wybór pieczywa w Polsce jest naprawdę zaskakująco szeroki. Od wielu rodzajów bułek i precli, aż po chleby i bagietki. Przebierać można w rodzajach i cenach, ale też należy mieć pewne rzeczy na uwadze decydując się na chleb. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów i jakiego chleba raczej nie kupować?

Jaki chleb często kupują Polacy?
Jaki chleb często kupują Polacy?123RF/PICSEL

Zaskakujący wybór Polaków. To pieczywo znika ze sklepowych półek bardzo szybko

Według danych GUS w 2020 roku spożycie chleba na jedną osobę w Polsce wynosiło niecałe 36 kg. Polacy wybierają spośród sporej gamy pieczywa dostępnego w piekarniach i sklepach spożywczych.

Nie chodzi w tym przypadku o konkretny rodzaj pieczywa. Klienci chętnie wybierają zarówno ten pszenny, jak i z ziarnami, czy chleb graham. W tym przypadku chodzi o rodzaj opakowania, w jakim sprzedawany jest dany chleb.

Okazuje się, że ze sklepowych półek często znika pieczywo pakowane w folię. Dlaczego nie jest to najlepszy wybór? Chleb pakowany w ten sposób szybko ulega procesowi psucia się i częściej oraz szybciej może na nim wystąpić wilgoć oraz pleśń. 

Dodatkowo nie będzie posiadał już tak chrupiącej skórki, jak chleby sprzedawane bez foliowego opakowania. W takich warunkach niezwykle szybko rozwijają się nie tylko grzyby, ale także namnażają bakterie, które nie są dobre dla naszego przewodu pokarmowego.

Dlaczego klienci wybierają chleb pakowany w folię? Lepiej wybrać inne pieczywo

Chleb pakowany w folię może nabierać wilgoci i w efekcie może pojawić się pleśń
Chleb pakowany w folię może nabierać wilgoci i w efekcie może pojawić się pleśń123RF/PICSEL

Powodem takiego, a nie innego wyboru konsumentów może być wygoda i brak czasu. Wiele osób kupuje pieczywo w późnych godzinach popołudniowych, nawet wieczornych, gdy wracają z pracy do domu i przy okazji robią ostatnie zakupy.

Wówczas większość piekarni jest już zamknięta lub nie oferuje zbyt dużego wyboru pieczywa. Pozostaje to foliowane w supermarketach. Innym powodem może także być pozorna dłuższa świeżość takiego pieczywa.

Chleb sprzedawany w papierze, bez folii może zdawać się szybciej wysychać, stawać się czerstwy i tracić na swojej sprężystości. To tylko pozory, bo często też chleby sprzedawane w folii nabierają miękkości przez wytwarzającą się w środku wilgoć lub zawierają o wiele więcej środków konserwujących.

Prosty chleb na zakwasieInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas