Jesienią zaglądają do naszych piwnic. Pod żadnym pozorem ich nie dotykaj

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Jesienią, gdy temperatura powietrza spada, a panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne stają się coraz trudniejsze, wiele owadów szuka schronienia we wnętrzach naszych domów. Często niezauważone przedostają się do piwnic, gdzie następnie przeczekują zimę. Do takich szkodników należą krocionogi. Czy są niebezpieczne?

Pod żadnym pozorem nie dotykaj ich, jeśli znajdziesz je w piwnicy
Pod żadnym pozorem nie dotykaj ich, jeśli znajdziesz je w piwnicy Bartlomiej Magierowski/East NewsEast News

Jesienią, zwłaszcza gdy na zewnątrz robi się zimno i mokro, wiele owadów opuszcza swoje siedliska i kryjówki i szuka bezpieczniejszego schronienia. Wśród nich są krocionogi, których wygląd może niejednego przerazić.

Krocionogi — czym są i jak wyglądają?

Krocionogi to stawonogi z grupy wijów, które mierzą od 2 do nawet 47 mm. Ich długie i walcowate ciało składa się z segmentów, których ilość zależy od wieku i gatunku. Niektóre mogą mieć ich aż 100. Krocionogi mają zazwyczaj brunatną lub czarną barwę. 

Ich nazwa nie wzięła się znikąd, zawdzięczają ją dużej liczbie nóg. Inną charakterystyczną cechą, po której rozpoznamy krocionogi, jest ich mechanizm obronny. Gdy wyczują zagrożenie, zwijają się w spirale, a następnie udają martwe. 

Krocionogi są roślinożerne. Żywią się obumarłymi częściami roślin, dlatego najchętniej ukrywają się pod liśćmi, konarami drzew i belkami drewna. Żyją one w wierzchnich warstwach gleb, jednak jesienią, gdy szukają schronienia, najczęściej znajdziemy je w piwnicach i na elewacjach budynków. 

Krocionogi żywią się roślinami, dlatego najczęściej znajdziemy je w ziemi lub wśród liści i gałęzi drzew
Krocionogi żywią się roślinami, dlatego najczęściej znajdziemy je w ziemi lub wśród liści i gałęzi drzewMarek MIS/East NewsEast News

Krocionogi grasują w piwnicach. Czy należy się ich bać?

Krocionogi często wywołują w nas strach lub obrzydzenie. Powodem tego jest nie tylko ich nietypowy wygląd, ale również nieprzyjemny zapach, który zaczynają wydzielać, gdy poczują niebezpieczeństwo. W ten sposób próbują odstraszyć swojego wroga. Jest to ważny sygnał, którego nie powinniśmy lekceważyć.

Zapachowa substancja, którą wydzielają te owady, zawiera kwas solny oraz cyjanowodór. W małych ilościach substancje te nie szkodzą człowiekowi. Jednakże, gdy jesteśmy na nie narażeni przez dłuższy czas, mogą wywołać duszności, a także problemy skórne. Z tego powodu pamiętajmy, aby nigdy nie dotykać tych stworzeń gołymi rękami.

Poza tym krocionogi roznoszą szkodliwe dla człowieka bakterie, które mogą doprowadzić do zapalenia płuc oraz problemów gastrycznych.

Substancje, które wydzielają krocionogi mogą wywołać u człowieka problemy skórne
Substancje, które wydzielają krocionogi mogą wywołać u człowieka problemy skórne123RF/PICSEL

Krocionogi to niebezpieczne szkodniki. Jak się ich pozbyć z domu?

Niestety pozbycie się krocionogów z domu jest nie lada wyzwaniem. Najskuteczniejszą metodą jest stosowanie chemicznych oprysków. Aby zabezpieczyć nasz dom przed inwazją krocionogów, najlepiej spryskać wejścia do pomieszczeń, a także łączenia ścian i podłóg. 

Oprysk warto wykonać również po zewnętrznej stronie domu, pokrywając chemią ściany budynku do metra wysokości. Zwróćmy uwagę, aby dokładnie spryskać obszar wokół fundamentu, wraz z chodnikiem lub ziemią.

Aby pozbyć się z domu krocionogów, możemy również zastosować mniej inwazyjną metody, jakimi są lepy pułapki na drobne zwierzęta.

Weź udział w badaniu
Weź udział w badaniuINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas