Jeszcze chwila i kolor cię oczaruje. Krzewu będą zazdrościć ci wszyscy sąsiedzi

Jesienią wszystkie drzewa w parkach przybierają żywe i intensywne kolory. Istnieje jednak roślina, która przez cały rok wygląda niepozornie, ale właśnie z końcem lata wyróżnia się znacząco wśród żółci, pomarańczy i brązów. Chodzi o trzmielinę oskrzydloną, znaną również jako "płonący krzew". Uprawa rośliny jest banalna, ma niewielkie wymagania, a niskim nakładem pracy można mieć wyróżniającą się ozdobę na działce albo w ogrodzie. Czego chcieć więcej? Poznać trzmielinę z bliska.

 Uprawa trzmieliny nie jest trudna
Uprawa trzmieliny nie jest trudna123RF/PICSEL

Poznaj trzmielinę oskrzydloną

Trzmielina oskrzydlona to bardzo niepozorny krzew, choć czasem może osiągnąć pokaźne rozmiary. Co prawda, rzadko przekracza dwa metry wysokości, ale przy dobrym traktowaniu może rozmiar przekroczyć dwukrotnie. Warto wiedzieć, że w parze z gabarytami idzie również szerokość, ale nie ma co się tym przyjmować, ponieważ krzew doskonale znosi przycinanie. Trzmielina oskrzydlona przez większą część roku wydaje się niepozorna, ponieważ jej liście są zielone. Mimo faktu, że kwitnie, to pojawiające się na łodygach płatki są praktycznie niezauważalne. Dopiero jesienią jest w pełnej krasie i staje się prawdziwą ozdobą ogrodów, ponieważ liście przebarwiają się na żywo czerwony kolor, stąd w krajach anglosaskich często nazywany jest "płonącym krzewem".

W roślinach znaleziono drobinki plastikuPolsat News

Jak uprawiać trzmielinę oskrzydloną?

Trzmielina oskrzydlona doskonale znosi cięcie i nie ma wygórowanych wymagań uprawowych
Trzmielina oskrzydlona doskonale znosi cięcie i nie ma wygórowanych wymagań uprawowychCanvaProINTERIA.PL

Jeśli ktoś myśli, że rośliny takie jak trzmielina oskrzydlona są trudne w uprawie, jest w grubym błędzie. Nasze drzewko może być sadzone praktycznie na każdej glebie, ale jest jeden warunek: musi być przepuszczalna. Ponadto nie musimy zakrzątać sobie głowy innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, chyba że męczy nas susza, wtedy niewielka ilość wody jest jak najbardziej wskazana. Dlatego też trzmielina oskrzydlona może być sadzona w przydomowych ogródkach, na działkach, ale równie często spotykać można ją na skwerach, parkach oraz przy drogach.

Jeśli chodzi o uprawę trzmieliny oskrzydlonej, to warto mieć na uwadze jeden fakt. Roślina uwielbia rosnąć w pełnym słońcu i to gwarant tego, że jesienią liście będą się dekoracyjnie przebarwiać. Oczywiście, może również być umieszczona w cieniu albo półcieniu, ale efekt zmiany koloru liści będzie albo mniej atrakcyjny, albo praktycznie niezauważalny.

Wykorzystanie trzmieliny oskrzydlonej w ogrodzie

Jeśli się nieco postaramy, trzmielina może być nawet zaaranżowana jako żywopłot
Jeśli się nieco postaramy, trzmielina może być nawet zaaranżowana jako żywopłot123RF/PICSEL

Skoro przekonał nas widok trzmieliny oskrzydlonej, warto wiedzieć, jak zaaranżować ogród z jej udziałem. Oczywiście, najlepiej pasuje jako soliter, ale można tworzyć wraz z nią różne kompozycje innych kolorowych roślin, które nadadzą życia. Ponadto trzmielina doskonale znosi cięcie, choć akurat ten zabieg nie jest dla niej niezbędny. Jeśli już jednak sekator pójdzie w ruch, to nasze drzewko można albo formować, albo skracać, w zależności od naszych potrzeb lub upodobań. Skoro roślinę można przycinać, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać z niej żywopłot, który jesienią będzie wyróżniał się zapewne z daleka.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas