Jeżówka purpurowa: Co zrobić, żeby dłużej kwitła?

Jeżówka purpurowa to dekoracyjna roślina, która jest barwną ozdobą do ogrodu. Jej charakterystyczne kwiaty świetnie komponują się z wieloma gatunkami roślin. Jednak, aby odwdzięczyła się bujnym i dłuższym kwitnieniem, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Co należy zrobić, żeby jeżówka purpurowa dłużej kwitła? W jaki sposób się o nią troszczyć? Wszystko wyjaśniamy w artykule poniżej.

Jeżówka purpurowa do prawidłowego wzrostu potrzebuje odpowiednich warunków
Jeżówka purpurowa do prawidłowego wzrostu potrzebuje odpowiednich warunków123RF/PICSEL

Co to jest jeżówka purpurowa?

Jeżówka purpurowa to roślina należąca do rodziny astrowatych i pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie od pokoleń służyła jako roślina lecznicza. Osiąga około metra wysokości, charakteryzują ją wąskie, jasnoróżowe płatki i brązowy środek. Spotykane są też odmiany, których płatki przybierają kolor zielony lub biały. W Polsce uprawiana jest na rabatach kwiatowych i kwitnie od lipca do nawet października! Jednak, aby cieszyła oczy ogrodnika jak najdłużej, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki.

Odpowiednie stanowisko i podłoże

Jeśli zapewnisz jeżówce odpowiednie stanowisko i glebę, to odwdzięczy się ona bujnym kwitnieniem
Jeśli zapewnisz jeżówce odpowiednie stanowisko i glebę, to odwdzięczy się ona bujnym kwitnieniem123RF/PICSEL

Jeżówka purpurowa potrzebuje stanowiska, które będzie spełniać jej oczekiwania. Zdecydowanie preferuje ona miejsca słoneczne, ale zarazem osłonięte od wiatru. Nawet półcień może sprawić, że roślina ta będzie kwitnąć marniej. Drugą kwestią jest podłoże, które musi być przepuszczalne, żyzne i próchnicze. To sprawi, że jeżówka purpurowa odwdzięczy się pięknym i dłuższym kwitnieniem. Odczyn pH gleby powinien się wahać w granicach 5,5 i 7,5, a roślina ta zdecydowanie polubi sąsiedztwo między innymi z szałwii czy ostróżki.

Roślinne złoto, które warto znać. Rośnie w wielu miejscachInteria.tv

Regularne podlewanie i nawożenie

Kolejnym ważnym aspektem jest regularne podlewanie jeżówki purpurowej. W gorące dni należy robić to codziennie, w przypadku chłodniejszej pory, przynajmniej trzy razy w tygodniu - najlepiej wieczorem. Kiedy opady deszczu są obfite, można całkowicie zrezygnować z nawadniania rośliny.

Zadbaj też o odpowiednie nawożenie: możesz zastosować specjalne nawozy do bylin. Dostępne są one w sklepach ogrodniczych, a informacje na temat ich stosowania znajdują się na etykiecie. Jeśli twoje rośliny stoją na podstawce, nie zapomnij o regularnym usuwaniu wody i zapewnieniu warstwy drenażowej. W przeciwnym razie jeżówka purpurowa narażona jest na choroby grzybowe i zgnicie systemu korzeniowego spowodowane wilgocią.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Jeżówka narażona jest na atak mszyc czy chorób grzybowych
Jeżówka narażona jest na atak mszyc czy chorób grzybowych123RF/PICSEL

Jeżówka purpurowa narażona jest na atak szkodników, takich jak ślimaki czy mszyce. Lekko nadgryzione kwiaty lub lepki nalot na liściach mogą świadczyć o obecności intruzów. Dodatkowo w okresie od czerwca do września przyglądaj się baczniej swoim uprawom. To bowiem czas, w którym rośliny te narażone są na atak choroby grzybowej, zwanej mączniakiem.

Możesz rozpoznać ją po charakterystycznym białym nalocie, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. Po pewnym czasie liście zwijają się, a pod spodem przybierają brunatny kolor. Grzyb ten atakuje całą roślinę, od kwiatów po łodygę. Kiedy zauważysz pierwsze objawy mączniaka, działaj bez wahania. Zastosuj naturalne opryski lub specjalistyczne środki.

Przycinanie jeżówki purpurowej

Jeżówka purpurowa jest wstanie przetrwać trudne warunki atmosferyczne
Jeżówka purpurowa jest wstanie przetrwać trudne warunki atmosferyczne123RF/PICSEL

Aby wzmocnić i pobudzić kwitnienie jeżówki purpurowej, przytnij jej byliny wiosną, tuż przed okresem kwitnienia. To pomoże w zawiązywaniu się nowych pąków kwiatowych i pobudzenie ich do wzrostu. Zabieg ten możesz też wykonać jesienią, po zakończonym okresie wegetacyjnym. Rośliny te dzielnie znoszą mrozy, dlatego zabieg pozwoli im obficiej zakwitnąć w kolejnym roku. Regularne obrywanie suchych i przekwitłych kwiatostanów również sprawi, że jeżówka purpurowa będzie lepiej wzrastać.

Z czasem jednak rośliny te tracą swój "młodzieńczy wygląd", co jest idealnym czasem do podzielenia kępy. Można to zrobić za pomocą sekatora albo ręcznie. Najlepszy czas na ten zabieg przypada wiosną i dotyczy okazów minimum trzyletnich.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas