Kiedy najlepiej wziąć urlop? Prognoza IMGW na lato

Długoterminowa prognoza pogody zawsze wiąże się z ryzykiem błędu. Ta od Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej jest uogólniona i pokazuje zmiany w stosunku do poprzednich lat. Lipiec zapowiada się na bardzo ciepły, w przeciwieństwie do sierpnia, w którym ma przyjść załamanie pogody.

Pogoda nad polskim morzem najlepsza ma być w lipcu
Pogoda nad polskim morzem najlepsza ma być w lipcurobson309/123RF.COM123RF/PICSEL

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową, eksperymentalną prognozę pogody na okres maj-sierpień. Zawarte w nim określenia w normie, a także powyżej lub poniżej jej, odnoszą się do średnich wskaźników z typowych miesięcy w latach 1991-2020.

Prognoza pogody na maj, czerwiec, lipiec i sierpień

W maju pogoda ma być umiarkowana, szczególnie pod kątem temperatury, która będzie mieściła się w normie. Oznacza to, że nie powinno być ani upałów, ani chłodu jak na majowe standardy. Natomiast opady mają przekroczyć normę w większości miejsc w Polsce oprócz północnego zachodu i południowego wschodu.

Czerwiec również ma przynieść umiarkowaną temperaturę, nieprzekraczającą normy dla tego miesiąca. Co więcej, opady tym razem także będą się mieścić w normie, z wyjątkiem zachodniej części Polski, gdzie deszczu ma być więcej niż przeciętnie w czerwcu.

Lipiec zapowiada się miesiącem z najbardziej wakacyjną pogodą, dlatego przy planowaniu urlopu w Polsce warto wziąć to pod uwagę. Temperatura w prawie całym kraju ma przekroczyć normę oprócz północnego wschodu. Z kolei opady w całej Polsce mają się mieścić w normie.

W sierpniu ma przyjść załamanie pogody. Temperatury w północnej i centralnej części Polski ma znaleźć się poniżej normy. W tych samych miejscach również opady przekroczą normę. Na południu oba wskaźniki mają być na umiarkowanym poziomie.

Należy jednak pamiętać, że tak długoterminowa prognoza pogody wciąż może być obarczona ryzykiem błędu. IMGW podkreśla, że dane trzeba traktować orientacyjnie, tym bardziej że są one uogólnione na całe miesiące.

***

Zobacz również:

Święta wielkanocne na świecie. Fajerwerki i maski upiorówInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas