Kiedy sadzić aksamitki do gruntu? Poznaj dokładny termin
Aksamitki to urokliwe rośliny, które warto posadzić w ogrodzie, by pięknie go zdobiły. To mało wymagający gatunek, który potrzebuje odpowiedniej ilości słońca. Dzięki temu wzrasta szybciej i wygląda znacznie zdrowiej. Ogrodnik powinien też pamiętać o regularnym nawadnianiu, szczególnie w czasie wzrostu okazów. Jaka pora jest odpowiednia na sadzenie aksamitek w przydomowym ogrodzie? Podpowiadamy.
Jak wygląda aksamitka?
Aksamitki to rośliny, które pochodzą z rodziny storczykowatych i wyglądają bardzo zjawiskowo. Pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych i osiągają od 45 do 75 centymetrów wysokości. Kwiatostany mogą przybierać różnorodne barwy: różowe, czerwone, fioletowe, żółte czy białe. Mają rozłożystą koronę i w dotyku są mięsiste i grube. Liście natomiast są ciemnozielone, mają skórzastą strukturę, są lekko postrzępione.
Kiedy sadzić aksamitkę?
Najlepszym czasem na sadzenie aksamitek w ogrodzie czy na balkonie jest pora po Zimnej Zośce, czyli po 15 maja. Wcześniejsze sadzenie roślin do gruntu mija się z celem. To dlatego, że aksamitki nie są odporne na przymrozki i nagłe spadki temperatury. Sadzonki należy wcześniej przesadzić do doniczki, w której będzie uniwersalna ziemia. Należy wyciągnąć je z kubeczka lub rozsiewnika i delikatnie przesadzić. Przed posadzeniem ich do gruntu, umieść rośliny na balkonie, by zahartowały się. Aksamitki należy posadzić w odległości około 20 - 30 centymetrów od siebie, by mogły prawidłowo się rozwijać.
Jakie wymagania uprawne ma aksamitka?
Pamiętaj o codziennym podlewaniu grządek, jeśli brak jest opadów deszczu. Stanowisko powinno być lekko nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Najlepsza gleba dla tego gatunku to żyzna, przepuszczalna (6-7 pH). Zabezpiecz aksamitki przed atakiem ślimaków, stosując w tym celu specjalne preparaty: można je zakupić w sklepach ogrodniczych. Na etykiecie producent umieszcza informację o dawkach produktu. Sprawdzą się też naturalne specyfiki na ślimaki, np. piasek z popiołem czy fusy kawy.
Zobacz: