Kiedy sadzić bratki? Ostatni dzwonek dla spóźnialskich
Bratki na tarasie, balkonie i w ogrodzie to wielobarwna ozdoba przestrzeni, która cieszy pięknym kwitnieniem w momentach, kiedy inne rośliny dopiero budzą się do życia lub przygotowują się do snu zimowego. Nie tylko prezentują się okazale, ale też nie sprawiają problemów w uprawie. Zastanawiasz się, kiedy można sadzić bratki i jakie warunki im zapewnić, by rozwijały się jak najlepiej? Jesteś we właściwym miejscu.
Bratki ogrodowe: Ponadczasowa klasyka kwiatów ozdobnych
Mimo że w naszych ogrodach pojawia się coraz więcej nietuzinkowych okazów, będących odmianami typowymi dla terenów śródziemnomorskich czy nawet orientalnych, do bratków, zwanych także fiołkami ogrodowymi, wraca się chętnie. Z jednej strony mogą wydawać się nieco pospolite i bywają kojarzone z wiejskimi ogrodami sprzed lat, lecz nadal mają wiele do zaoferowania.
Producenci nasion i sadzonek oferują nam kwiaty w kolorach bieli, żółci, różu, intensywnej czerwieni i pomarańczy. Pięknie prezentują się odmiany niebieskie, fioletowe, a nawet dwukolorowe. Przyzwyczailiśmy się do podziwiania ich na rabatach, ale dostępne są również bratki zwieszające się, które wspaniale wyglądają w donicach mocowanych przy ścianie lub altanie. Być może bratki w ogrodzie to klasyka, ale z pewnością nie są nudne!
Kiedy można sadzić bratki?
Wyróżnia się dwa polecane terminy na zaproszenie tych roślin do ogrodu. Wysiew bratków przeprowadzać można już na wiosnę, lecz jesienne sadzenie do gruntu również jest dla sadzonek korzystne. Nie należy jednak z tym zwlekać! Postaraj się zdążyć z pracami w ogrodzie do połowy września.
Kiedy kwitną bratki? Przyzwyczailiśmy się do postrzegania ich jako rośliny wiosenne. To one dodają naszym rabatom i donicom kolorytu, kiedy inne rośliny dopiero odzyskują siły po zimie. Istnieją także jesienne odmiany, które kwitnienie rozpoczynają późnym latem i zdobią ogrody aż do jesieni.
Sadzenie bratków: Wymagania
Niezależnie od tego, na jaką odmianę się zdecydujemy i kiedy będziemy podziwiać kwitnienie bratków, istnieje kilka podstawowych zasad uprawy tych sympatycznych roślin. Na szczęście można powiedzieć o nich wiele, ale na pewno nie to, że są kapryśne! To świetny wybór dla początkujących ogrodników.
- Stanowisko dla bratków: Dobrze poradzą sobie zarówno w półcieniu, jak i w miejscu słonecznym. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że wielogodzinna ekspozycja na ostre promienie słońca może skutkować w skrajnych przypadkach płowieniem kolorowych płatków.
- Gleba do uprawy bratków: Najlepsze warunki do efektywnego pobierania składników odżywczych zapewni im podłoże próchnicze i przepuszczalne. Zastoje wody nie są wskazane, ponieważ gleba powinna być przez większość czasu tylko lekko wilgotna. Inaczej łatwo jest doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego.
- Z tych powodów warto przed sadzeniem dodać do podłoża warstwę piasku lub żwiru. Wszystko dla sprawnego odprowadzania nadmiaru wody. To ważne również wtedy, gdy decydujemy się na uprawę bratków w doniczce.
- Ziemię przed sadzeniem bratków zaleca się spulchnić i oczyścić z chwastów. Można zasilić ją kompostem.
- Bratki sadzimy w odległościach mierzących około 15-20 centymetrów.
Polecamy: