Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Z zimnymi ogrodnikami lepiej nie igrać

W uprawie pomidorów ogromną rolę odgrywa kalendarz. Jeśli młode sadzonki zostaną narażone na działanie niskich temperatur, nie pomoże nawet najlepszy nawóz, a drobiazgowe przygotowanie rozsady pójdzie na marne. Pośpiech okaże się w tej kwestii złym doradcą. Kiedy wysadzać pomidory do gruntu i co mają do tego „święci złodzieje”?

Kiedy sadzić pomidory, by uprawy były bezpieczne?
Kiedy sadzić pomidory, by uprawy były bezpieczne?123RF/PICSEL

Pomidory to zmarzluchy

Chcąc rozpocząć samodzielną uprawę pomidorów, musisz wziąć pod uwagę ich podstawowe wymagania. Przede wszystkim należy pamiętać, że pomidory to rośliny ciepłolubne, dlatego ich wysiew i późniejsze sadzenie to złożony proces, rządzący się dość sztywnymi regułami.

Przeniesienie roślin ze słonecznego parapetu, na którym miały szansę wygrzewać się od wczesnej wiosny, nie może być decyzją pochopną. Z wyborem terminu przychodzi zarówno wiedza ludowa, jak i profesjonalne obserwacje meteorologiczne.

Jakie wymagania mają pomidory?
Jakie wymagania mają pomidory?123RF/PICSEL

Uważaj na zimnych ogrodników

Trzech jegomościów, znanych jako zimni ogrodnicy, pewnie kojarzy wielu miłośników roślin. To określenie wraz z zimną Zośką miało być związane z nagłym ochłodzeniem, jakie pojawia się w połowie maja w rejonie Europy Środkowej. Choć może przywodzić na myśl tradycję ludową, znalazło naukowe potwierdzenie.

Pod koniec XIX wieku rozpoczęto trwające prawie sto lat obserwacje astronomiczne i meteorologiczne, które wykazały, że w naszym regionie niemal co roku w połowie maja notowane są gwałtowne spadki temperatur. Wynikają one z napływu zimnego powietrza polarnego, które atakuje w pierwszej połowie maja, a przymrozki najczęściej obserwowane są między 12 a 15 maja.

W tych dniach wspomina się świętych:

  • Pankracego - 12 maja,
  • Serwacego - 13 maja,
  • Bonifacego - 14 maja.

Bywają nazywani także "świętymi złodziejami", ponieważ mogą "zabrać" rolnikom i ogrodnikom rośliny, które zostały wysiane lub posadzone zbyt wcześnie i nie przetrwały majowego ochłodzenia. Z kolei 15 maja obchodzone są imieniny Zofii. Miłośnicy roślin zwą ten dzień zimną Zośką.

Kiedy wysadzać pomidory do gruntu?

Ryzyko dużych (nawet kilkunastostopniowych) wahań temperatury jest poważnym zagrożeniem dla sadzonek pomidorów. Przymrozki są dla nich zabójcze, dlatego wielu ogrodników wstrzymuje się przed wysadzeniem ich do gruntu nawet do 25 maja. Dokładny termin uzależniony jest od warunków panujących w danym roku, lecz nie zaleca się pracy w ogrodzie przynajmniej do 15 maja, czyli zimnej Zośki. Dopuszcza się również sadzenie rozsady na późniejsze zbiory nawet na początku czerwca.

Warto pamiętać, że optymalna temperatura dla wzrostu pomidorów i uzyskania dorodnych owoców mieści się w przedziale 18-25°C w dzień i 16-18°C w nocy. Dla najlepszych rezultatów zaleca się dopilnować, by sadzonki nie były narażone na temperatury poniżej 10°C.

Co sadzić obok pomidorów?

Allelopatia to termin odnoszący się do wzajemnego oddziaływania roślin, które rosną w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Okazuje się, że dobór odpowiedniego towarzystwa wpływa na zwiększenie plonowania i ochronę przed szkodnikami oraz chorobami. Zmniejsza się jednocześnie ilość syntetycznych nawozów i oprysków, jakie trzeba stosować w uprawie. Co sadzić obok pomidorów?

Latem zbierzesz obfite plony
Latem zbierzesz obfite plony123RF/PICSEL

W charakterze dobrych sąsiadów sprawdzą się szałwia oraz cząber ogrodowy. Zwłaszcza ten drugi wykazuje działanie odstraszające mszyce, więc będzie naszym sprzymierzeńcem w uprawie pomidorów. Mięta pomoże uchronić przed mrówkami, a przy okazji korzystnie wpływa na smak owoców. Dobrym pomysłem jest umieszczenie pomidorów także w pobliżu marchwi, fasoli, zielonej sałaty, kapusty oraz pora. Aby dodatkowo urozmaicić wygląd rabat i grządek w pobliżu pomidorów warto posadzić kwiaty ozdobne:

  • nagietki,
  • nasturcje,
  • aksamitki,
  • rudbekie,
  • astry,
  • chabry.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas