Skupiska kleszczy w całej Polsce. Gdzie może być ich najwięcej?

Karolina Iwaniuk

Opracowanie Karolina Iwaniuk

Kleszcze to niewielkie owady z rzędu pajęczaków z podgromady roztoczy. Choć niewielkie sieją postrach przez choroby, jakie mogą przenosić. Ludzie od lat, jak tylko mogą, chronią siebie i swoje zwierzęta przed tymi stworzeniami. Jednak w Polsce są miejsca, które są istną wylęgarnią tych owadów.

Kleszcze zaraziły boreliozą już 20 proc. populacji Europy Środkowej. Gdzie należy uważać na nie w Polsce?
Kleszcze zaraziły boreliozą już 20 proc. populacji Europy Środkowej. Gdzie należy uważać na nie w Polsce?123RF/PICSEL

W obawie przed niewielkim insektem. Kleszcze przenoszą choroby

To mit, że możemy spotkać się z tym insektem tylko w lesie i na łąkach. Gdy sprzyjają mu warunki atmosferyczne - jest ciepło, cieniście i wilgotno, kleszcze rozmnażają się, by potem znaleźć żywiciela pod postacią człowieka lub zwierzęcia.

Wbijając się w skórę, mogą przenosić tak groźne choroby jak odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, czy borelioza i wiele innych. Większość z nich powoduje spory uszczerbek na zdrowiu, a w ekstremalnych sytuacjach kontakt z kleszczem może prowadzić do utraty życia.

Dlatego tak ważne w okresach wiosennych, letnich i jesiennych jest zabezpieczanie się przed kleszczami - dla ludzi dostępne są spraye, aerozole lub olejki eteryczne, które odstraszają insekty, a dla zwierząt przewidziane są tabletki lub obroże antykleszczowe.

Warto także po spacerach wśród traw i drzew przejrzeć swoje ciało oraz psa, by znaleźć ewentualnego nieproszonego gościa.

Mapa kleszczy w Polsce. Jakich miejsc unikać?

Już nie tylko w lesie można spotkać na swojej drodze kleszcza
Już nie tylko w lesie można spotkać na swojej drodze kleszcza123RF/PICSEL

Ryzyko, że spotkamy w ciepłe miesiące kleszcza na swojej drodze, jest spore. Jednak w Polsce są miejsca, w których tych owadów jest znacznie więcej, niż w innych regionach. Kilka lat temu powstała interaktywna Mapa Kleszczy, na której internauci mogą zaznaczać i zgłaszać spotkania z kleszczem.

Co roku mapa ta jest aktualizowana i obecnie w 2024 roku odnotowuje się najwięcej zgłoszeń w województwie mazowieckim, zachodniopomorskim, lubelskim i pomorskim. 

Okazuje się także, że prócz konkretnych województw spory problem zgłaszają poszczególne, w większości duże miasta jak Kraków, czy Warszawa. Dlatego mitem staje się już to, że kleszcze możemy spotkać tylko w lasach i na łąkach.

Skąd jednak ten problem w tak dużych miastach, gdzie zieleni niekiedy wręcz brakuje?

Winowajcą może być dosłownie jeden kleszcz przyniesiony przez człowieka, czy zwierzę z leśnej wycieczki. Wystarczy, że zwierzę z takim pasażerem na gapę wróci do miasta i zgubi opitą już zapłodnioną samicę kleszcza. Taki jeden owad może rozmnożyć się od 2 do nawet 5 tysięcy larw. 

Powodem mogą być także rozwijające się miasta, które coraz częściej sąsiadują z miejscami, gdzie kiedyś był las, pola uprawne lub łąki, czy nieużytki. Dodatkowo nawet niewielka ilość migrujących kleszczy do miasta, wystarczy, by przy dobrych warunkach bytowych, atmosferycznych, insekty te rozmnożyły się w szybkim tempie.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas