Klon: Co trzeba o nim wiedzieć
Klon to jedno z tych drzew, które powszechnie spotykane są w naszej szerokości geograficznej, ale spełnia on raczej funkcje praktyczne, czyli ma walor ozdobny i dzięki niemu możemy odetchnąć w cieniu. To - kojarzące się z Kanadą - drzewo ma także potencjał prozdrowotny, o którym rzadko się wspomina. Okazuje się, że wszystkie części klonu mają w sobie bogaty skład witamin i minerałów, które z całą pewnością przysłużą się zdrowiu. Jeśli zachwycają nas przepiękne kwiatostany klonu, to warto się również i nimi zainteresować, bowiem w kwietniu i maju zakwitają! Ale to tylko część z tego, co oferuje nam klon, dlatego warto poznać kilka faktów na temat tego niezwykłego drzewa.
Spis treści:
Kilka słów o klonie
Kojarzący się z Kanadą klon to w Polsce (i nie tylko) roślina doskonale znana, ponieważ można ją spotkać prawie w każdym zakątku świata. To drzewo, zaliczane do rodziny mydleńcowatych, najczęściej sadzone jest z kilku praktycznych względów. Przede wszystkim jako pozyskiwanie drewna, ale także jako nierozerwalny element parków i skwerów, gdyż klon zaliczany jest do bardzo tolerancyjnych drzew. Oczywiście, klony najpiękniej wyglądają jesienią, kiedy przed zrzuceniem liści, mienią się przeróżnymi barwami: żółcią, bordo oraz pomarańczą. Ten rosnący w Ameryce Północnej zasłynął także z tego, że dzięki niemu pozyskuje się syrop klonowy, który jest ceniony w sztuce kulinarnej. Choć w klasyfikacji botanicznej wyróżnia się około 1500 gatunków klonów, to w Polsce w naturalnych warunkach można spotkać trzy:
- klon zwyczajny,
- klon jawor,
- klon polny.
To właśnie klon zwyczajny odznacza się nie tylko walorami dekoracyjnymi, ale także cennym potencjałem zdrowotnym.
Co można znaleźć w klonie zwyczajnym?
Klon zwyczajny oferuje bogaty skład, który ma ogromny potencjał zdrowotny. Co można w nim znaleźć? To przede wszystkim skarbnica witamin z grupy B, które korzystnie wpływają na kondycję organizmu, a zwłaszcza na układy krążenia, pokarmowego, nerwowego czy odpornościowego. Klon zawiera także minerały: mangan, żelazo, potas, cynk, magnez czy wapń. Jednak na potencjał zdrowotny wpływają inne, cenne substancje takie jak garbniki, fitosterole, kwasy organiczne, alkaloidy czy lipidy. Dlatego też zarówno pozyskiwany z klonu sok (który jest bazą do stworzenia popularnego syropu klonowego), a także korzenie, liście, kora czy kwiaty zyskują cenne dla zdrowia właściwości.
Klon dzięki swojemu składowi zyskuje wyjątkowe działanie: bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz antyseptyczne.
Jak korzystać z klonu?
Z klonu najlepiej przyrządzić napar. Wystarczy łyżkę suszonej kory bądź liści zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą i zaparzać pod przykryciem przez kilka minut. Taki odwar z klonu najlepiej działa na skórę i jej podrażnienia. Ta mikstura może pomóc w przypadku trudno gojących się ran, stanów zapalnych skóry, a także dolegliwości grzybiczych. Ponadto napar z liści bądź kory klonu ma działanie tonizujące, co może być przydatne dla wszystkich osób, które cierpią z powodu występowania niedoskonałości skórnych, takich jak na przykład trądzik.
Kwiaty klonu
Kwiecień i maj to czas, kiedy, co prawda liście nie pojawiają się na klonie, ale za to kwitną! Zebrane w baldachy małe kwiatostany licznie pokrywają całą koronę drzew, co dodaje mu (niestety czasowego) uroku. Także ta część klonu może znaleźć swoje nietypowe zastosowanie! Jeśli drzewo znajduje się w znacznej odległości od ruchliwej drogi, to można kwiaty zebrać i wykorzystać do celów kulinarnych. Wiele osób ceni je ze względu na swój wyjątkowy, słodki smak i aromat. Co można przyrządzić z kwiatów klonu? Najłatwiej jest je zaparzyć pod przykryciem (na filiżankę wystarczą trzy lub cztery kwiatostany) i dosłodzić ewentualnie miodem.
Dla koneserów i miłośników eksperymentowania w kuchni nie lada gratką mogą być kwiaty klonu smażonego w cieście naleśnikowym. Jak je zrobić? Wystarczy wcześniej przygotować ciasto na naleśniki (szklanka wody lub mleka wymieszana z jajkiem i szklanką mąki), zanurzyć kwiaty w masie, a następnie smażyć na rozgrzanym oleju przez dwie minuty z każdej strony.
Polecamy także: