Kluczowa zasada dotycząca emerytur. Rząd przypomina o niej seniorom

Polski system emerytalny określony jest przez Ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która jasno określa zasady przyznawania tych świadczeń osobom do nich upoważnionym. W rzeczywistości jednak system ten nie należy do najprostszych i część emerytów nie zna zasad, które ich dotyczą. Dokument "7 zasad emerytalnych" pozwala przypomnieć najważniejsze z nich.

Rząd przypomina o siedmiu zasadach emerytury
Rząd przypomina o siedmiu zasadach emeryturyZOFIA I MAREK BAZAK East News

11 maja 2017 roku Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska i Przewodniczący NSZZ „Solidarność” zainaugurowali kampanię społeczno-informacyjną „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. Jej celem było przypomnienie obywatelom, że od 1 października 2017 roku obowiązywać będzie ustawa z dnia 16 listopada 2016 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw przywracająca wiek emerytalny.

Główne przesłania merytoryczne i komunikacyjne kampanii zostały przedstawione w dokumencie: „7 zasad emerytalnych”. Mimo że są one łatwo dostępne - można zapoznać się z nimi np. na stronie prezydent.pl, to nie wszyscy emeryci znają ich główne założenia. Przypominamy siedem zasad emerytalnych, o których warto pamiętać.

Siedem zasad emerytalnych, które warto znać

1. Moja emerytura  mój wybór

Pierwsza zasada mówi o tym, że każdy ubezpieczony ma prawo samodzielnie podjąć decyzję o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Ustawa określa więc jedynie minimalny wiek (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), w którym można skorzystać z prawa do emerytury.

Siedem zasad emerytalnych, o których warto pamiętać
Siedem zasad emerytalnych, o których warto pamiętaćMarek BazakEast News

2. Emerytura to prawo, a nie obowiązek

Druga zasada przypomina, że ustawa określa minimalny wiek emerytalny, a decyzja związana z momentem przejścia na emeryturę zależy od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego i związana jest m.in. z:

  • oczekiwaniami co do wysokości otrzymywanych w przyszłości świadczeń emerytalnych
  • oceną stanu zdrowia
  • sytuacją ogólną i indywidualną pozycją na rynku pracy
  • planami dotyczącymi długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej. 

3. Sprawdź zanim wybierzesz

Decyzja o przejściu na emeryturę jest zawsze indywidualnym wyborem, ale aby go świadomie dokonać, warto skorzystać z kalkulacji, którą mogą przygotować dla przyszłych emerytów powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych doradcy emerytalni oraz dostępny kalkulator emerytalny.

4. Emerytura – wybieram świadomie

Czwarta zasada przypomina, że już 17 proc. ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury. Obecny algorytm obliczania świadczenia premiuje bowiem dłuższe pozostawanie w zatrudnieniu. Im dłużej pracujemy, tym kapitał na koncie i subkoncie ubezpieczonego jest wyższy, a średnia dalsza długość życia niższa, co w konsekwencji daje wyższą emeryturę.

Efektem przejścia na emeryturę o rok później jest świadczenie wyższe już o 8 proc.!

Im później przejdziemy na emeryturę, tym wyższe będzie świadczenie
Im później przejdziemy na emeryturę, tym wyższe będzie świadczenie 123RF/PICSEL

5. Bezpieczna praca do emerytury

Warto pamiętać, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ustawa określająca minimalny wiek emerytalny zapewnia jednakowy, czteroletni okres ochronny dla wszystkich pracowników.

6. Emerytura zabezpieczona finansowo

Szósta zasada mówi o tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zabezpieczone środki na wypłaty wszystkich świadczeń. Pracodawcom zależy natomiast na utrzymaniu wartościowych i doświadczonych pracowników - to wszystko sprawia, że coraz większej ilości osób opłaca się dłuższa praca.

7. Polityka rodzinna wzmacnia emerytury

W siódmej zasadzie rząd przekonuje, że wsparcie polityki prorodzinnej będzie miało znaczny wpływ na system emerytalny i w dłuższej perspektywie oznaczać będzie większe możliwości skierowania dodatkowych środków dla emerytów i rencistów.

Zobacz również: 

To dlatego jesteśmy sfrustrowani w pracy. "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas