Koniec z mchem i chwastami. Wykonaj wapnowanie trawnika już w styczniu
Mech oraz chwasty, choć uśpione w sezonie zimowym, potrafią w tempie ekspresowym zarosnąć trawniki wraz z początkiem wiosny. Nie tylko skutecznie osłabiają wypielęgnowaną latami trawę, ale także szybko przystosowują się do trudnych warunków. Okazuje się, że zima to najlepszy moment na wykonanie wapnowania, czyli pierwszego kroku, który zapobiegnie ich rozwojowi.
Spis treści:
Po co wapnować trawnik?
Głównym celem wapnowania trawnika jest przede wszystkim podwyższenie pH gleby. Zabieg ten wykonuje się przede wszystkim wtedy, gdy ziemia pod trawnikiem jest zbyt kwaśna. Jeśli zdecydujemy się na wapnowanie przestrzeni, która tego nie wymagała, możemy wywołać więcej szkód niż pożytku.
Właściciele ogrodów marzą o gęstych i zdrowych trawnikach. Warto wiedzieć, że najlepiej rosną na glebach o odczynie lekko kwaśnym, w którym pH wynosi od 6,0 do 7,0. Zbyt mocno zakwaszona gleba utrudni trawie właściwy wzrost, zapewniając idealne warunki do pojawienia się mchu oraz chwastów, m.in. skrzypu polnego. Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia wapnowania trawnika będzie uzyskanie wyniku pH gleby poniżej 5,5.
Przyczyny pojawienia się mchu
Co stoi za pojawieniem się mchu w ogrodzie? Najczęstszą przyczyną jest nieodpowiedni odczyn pH gleby pod trawnikiem. Taki stan spowodowany jest przede wszystkim niewłaściwą oraz zbyt rzadką pielęgnacją darni w ciągu całego roku. Nieregularne i rzadkie koszenie, notoryczne pozostawianie zalegających resztek roślin i liści, a także całkowita rezygnacja z nawożenia skutkują brakiem składników odżywczych. Ich niedobór osłabia i spowalnia wzrost trawy, tym samym ułatwiając rozrost mchu.
Rozprzestrzenioną w ogrodzie roślinę najczęściej zauważymy na glebach zbitych oraz mało przepuszczalnych. Doskonale czuje się w miejscach charakteryzujących się wysokim poziomem naturalnych wód gruntowych. Tak niekorzystne warunki dodatkowo utrudniają trawie wykształcenie odpowiednio długich korzeni, którymi mogłaby odpowiednio głęboko wniknąć w podłoże.
Jak oczyścić trawnik?
Prostym, a przede wszystkim tanim i wyjątkowo skutecznym sposobem na pozbycie się mchu z trawnika jest wykorzystanie metody zwanej wapnowaniem. Po wykonaniu wstępnego pomiaru pH-metrem paskowym lub pH-metrem elektronicznym oraz uzyskaniu wyniku niższego od 5,5, przechodzimy do działania.
Sprawdzony patent polega na zasypaniu trawnika odpowiednim nawozem wapniowo węglanowym, np. dolomitem lub kredą nawozową. Całość pozostawiamy na kilka do kilkunastu minut, a następnie bardzo obficie spłukujemy wodą. Pamiętajmy, by do trawnika w trakcie wzrostu nie stosować nawozów tlenkowych, m.in. wapna budowlanego palonego oraz gaszonego, gdyż może szybko uszkodzić trawę.
Terminy wapnowania
Odpowiednio przeprowadzone pomiary wskazały, że nasz trawnik wymaga wapnowania. Kiedy się za nie zabrać? Wybór odpowiedniego momentu jest niezwykle ważny. Podstawowa zasada mówi, by rosnące trawniki wapnować tylko i wyłącznie poza okresem wzrostu. W praktyce odbywa się to późną zimą i wczesną wiosną, bo od końca lutego do marca.
Marta Potoczek, autorka bloga oraz kanału na YouTube funkcjonującego pod nazwą Leniwa niedziela, doradza, by przy sprzyjających warunkach pogodowych wykonać wapnowanie już w połowie stycznia. Drugim możliwym, choć mniej polecanym, terminem na przeprowadzenie wapnowania trawnika jest jesień, a konkretnie październik oraz listopad. W tym czasie trawy zaprzestają wzrostu, jest to więc dla nich bezpieczne.
Wapno do trawnika - czym je zastąpić?
Wapnowanie z powodzeniem zastąpimy popiołem drzewnym z ogniska lub domowego kominka. Taki produkt wyróżnia się obecnością licznych minerałów oraz makroelementów, dzięki czemu w szybkim tempie wypleni mech i zapobiegnie jego ponownemu pojawieniu się. Jego bogaty skład zadziała na trawnik jak najlepszy nawóz.
Przy wyborze tej metody, zacznijmy od upewnienia się, że wykorzystywany popiół nie pochodzi z drewna malowanego farbą lub wcześniej lakierowanego. Obecność szkodliwych substancji zarówno w środku, jak i na jego powierzchni sprawi, że stanie się bardzo szkodliwe dla trawy.
Sprawdź również: