Koniec z wkładaniem słoików do garnka z wodą. Od teraz zrobisz przetwory "metodą na sucho"
Jak podczas zimy cieszyć się smakiem i aromatem pysznych warzyw i owoców? Oczywiście przygotowując z nich przetwory i zamykając w słoikach wszystko to, co najlepsze. Tym razem podpowiadamy, jak zrobić tzw. pomidory pasteryzowane na sucho i wyjaśniamy, co kryje się pod tym pojęciem.
Dlaczego warto jeść pomidory?
Pomidory zalicza się do jednych z najzdrowszych produktów spożywczych, jakie oferuje nam natura. Doskonałe właściwości prozdrowotne w pomidorach zawdzięczamy czerwonemu barwnikowi, czyli likopenowi, który to z kolei jest najsilniejszym antyutleniaczem z grupy karetonoidów. Likopen opóźnia procesy starzenia, poprzez neutralizowanie wolnych rodników.
Pomidory zapobiegają rozwojowi miażdżycy dzięki kwasowi, który w komórkach wątroby nasila procesy utleniania kwasów tłuszczowych i hamuje gromadzenie się w nich trójglicerydów. Gdyby tego było mało, pomidory charakteryzują się działaniem antynowotworowym, obniżają ciśnienie, poprawiają odporność organizmu, wspomagają trawienie, poprawiają pracę układu nerwowego i poprawiają kondycję skóry.
Amerykańscy naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention, czyli rządowej agencji wchodzącej w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej regularnie prowadzą badania nad warzywami i owocami, analizując zawarte w nich witaminy i minerały. W zeszłym roku naukowcy opublikowali listę najzdrowszych na świecie owoców i warzyw.
Specjaliści zapewniali wówczas, że najzdrowszym warzywem jest rukiew wodna, która otrzymała aż 100 punktów w skali naukowców zza oceanu. Drugie miejsce zajął szpinak, zdobywając 85 punktów, a na najniższym stopniu podium znalazł się jarmuż - 49 punktów. Na kolejnych miejscach znalazły się: papryka oraz brokuły.
Niemałe zaskoczenie wywołała informacja o najzdrowszym owocu na świecie. Otóż zdaniem naukowców jest nim pomidor, którego wiele osób uważa za warzywo. Okazuje się jednak, że pomidor z botanicznego punktu widzenia jest owocem, ponieważ powstaje z kwiatów i zawiera w sobie nasiona.
Pomidory pasteryzowane na sucho
Wyjaśnijmy najpierw, co kryje się pod pojęciem pasteryzacji na sucho. Otóż jest to metoda pasteryzacji przetworów z wykorzystaniem piekarnika. Z kolei pasteryzacja na mokro polega na umieszczeniu słoików w garnku wypełnionym wodą.
Pasteryzowanie pomidorów na sucho zaczynamy od dokładnego umycia oraz wyparzenia słoików, osuszenia ich i odstawienia do ostygnięcia.
Słoiki wypełniamy pomidorami, zostawiając ok. 2-3 cm przestrzeni między ostatnią warstwą a wieczkiem. Słoiki dokładnie zakręcamy. Blachę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia lub czystą ściereczką, a następnie układamy na niej słoiki zakrętką do góry. Pamiętajmy, by słoiki nie stykały się ze sobą i nie dotykały ścianek piekarnika.
Słoiki pasteryzujemy w piekarniku rozgrzanym do 120-130 stopni Celsjusza przez 30 minut od momentu osiągnięcia w piekarniku odpowiedniej temperatury. Po upływie 30 minut wyłączamy piekarnik i zostawiamy w nim słoiki przez następne pół godziny.
Kiedy słoiki już przestygną, wyciągamy je z piekarnika, dokręcamy i ustawiamy do góry dnem w chłodnym i zacienionym miejscu. Gotowe!