Reklama

Babciny sposób na ból brzucha. Czy czarna herbata rzeczywiście pomaga?

Na ból brzucha, będący skutkiem przejedzenia lub problemów z żołądkiem, skarży się niemal każdy z nas. Kiedy nie jest tak mocny, aby udać się z nim do lekarza, często sięgamy po domowe sposoby. Jednym z babcinych trików na walkę z bólem brzucha jest wypicie gorącej, czarnej herbaty. Czy ta rzeczywiście działa?

Każdy z nas miał w swoim życiu kłopoty z żołądkiem. Ból brzucha dosięga nas najczęściej w efekcie przejedzenia, nieprawidłowej diety lub niestrawności. Zdecydowanie nie należy do przyjemnych doświadczeń, dlatego też poszukujemy jakiejkolwiek ulgi w cierpieniu. Kiedy pojawiają się pierwsze boleści mama lub babcia poradzi: "Sięgnij po czarną herbatę". Czy ten niezwykle prosty, domowy sposób faktycznie pomaga?

Czy gorąca herbata pomaga na ból żołądka?

Czarna herbata plasuje się na drugim miejscu wśród najczęściej spożywanych napojów. Tymczasem nie tak dawno zaliczano ją do używek, uznając za napój, który nie posiada żadnych wartości odżywczych. Badania potwierdziły jednak jej prozdrowotny wpływ.

Czarną herbatę pozyskuje się z młodych liści krzewu Camellia sinensis. Te poddaje się kolejno więdnięciu, skręcaniu, a potem pełnej fermentacji i suszeniu. W składzie herbaty znajdziemy przede wszystkim garbniki, alkaloidy purynowe, olejki eteryczne, związki białkowe, witaminy oraz składniki mineralne, jak na przykład magnez, cynk czy wapń.

Reklama

Zobacz również: Nie tylko alkohol szkodzi trzustce. Uważaj na te produkty

Co pić na żołądek?

Herbata i zawarte w niej alkaloidy purynowe determinują jej pobudzające działanie na układ nerwowy. Napój zmniejsza senność oraz zmęczenie, a także usprawnia procesy myślowe i poprawia nastrój.

Co więcej, dzięki zawartości polifenoli herbata posiada działanie antyoksydacyjne, chroniąc przed szkodliwym rozwojem wolnych rodników. Związki te działają ponadto przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Obniżają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2.

Czarna herbata, zgodnie z zaleceniami naszych babć, jest napojem, który świetnie wpływa na trawienie. Zaleca się wypicie jej tuż po spożyciu ciężkostrawnych, tłustych posiłków. Czarna herbata zapobiega również chorobom układu pokarmowego i posiada korzystny wpływ na skład mikroflory jelitowej. Mocny, gorzki ekstrakt z herbaty wpłynie ochronnie na błonę śluzową żołądka i jelit, pomagając w trakcie biegunki, zatruć, bóli brzucha i wszelkich zaburzeń trawiennych.

Na ból brzucha poleca się również herbaty ziołowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ta z miętą, która ułatwia przesuwanie się pokarmu w jelitach, pobudza wątrobę do wytwarzania soku żołądkowego oraz pomaga w walce ze wzdęciami lub rumiankiem, który słynie z działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Pomoże w przypadku biegunki, zaparć i niestrawności.

Zobacz również: Sproszkowane robaki w produktach spożywczych. Oto, jak je rozpoznasz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: herbata | ból brzucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy