Kostka mydła pod prześcieradłem: Dziwny babciny trik. Czy działa?

Kostka mydła pod prześcieradłem – brzmi dziwnie, jednak w skuteczność tej metody wierzy coraz więcej osób. Nie wiadomo czy to efekt placebo, czy sposób faktycznie pomaga. Coraz więcej internautów zaczyna go jednak stosować, tłumacząc, iż umieszczenie mydła przed snem w łóżku przynosi pozytywne skutki. Co takiego daje?

Umieszczanie kostki mydła pod prześcieradłem to niekonwencjonalny sposób walki ze skurczami i zespołem niespokojnych nóg
Umieszczanie kostki mydła pod prześcieradłem to niekonwencjonalny sposób walki ze skurczami i zespołem niespokojnych nóg123RF/PICSEL

Babciny sposób zdobywa coraz większą popularność. Umieszczanie kostki mydła pod prześcieradłem to niekonwencjonalny sposób walki ze skurczami i zespołem niespokojnych nóg. Jest stary jak świat, jednak internauci wciąż wierzą w jego skuteczność.

Jeśli chcesz pozbyć się uciążliwych dolegliwości, włóż przed snem kostkę mydła pod prześcieradło - zachęca coraz większe grono osób. Czy ten sposób faktycznie działa?

Sposób na skurcze: Włóż kostkę mydła pod prześcieradło

Jeśli cierpisz z powodu uciążliwych skurczów, które nie pozwalają ci zasnąć w nocy lub wybudzają cię ze snu, bądź chcesz poradzić sobie z nawrotami zespołu niespokojnych nóg - istnieje babciny sposób. Nie ma jednak naukowych dowodów na to, aby ten krok przynosił ulgę. Internauci przekonują jednak, iż warto skorzystać z doświadczenia naszych babć.

Zwolennicy tej teorii wierzą, że olejki zapachowe, które uwalniają się z mydła, pomagają w przypadku skurczów i zespołu niespokojnych nóg. Inni wierzą, iż to wyłącznie efekt placebo, jednak mimo tego nie zamierzają wyciągać mydła spod prześcieradła.

Skurcze i zespół niespokojnych nóg: objawy

Charakterystycznym objawem zespołu niespokojnych nóg jest utrzymujące się napięcie mięśniowe, które wymusza impulsywne poruszanie nogami. Nie jest to ból ani mrowienie, a występujące głęboko w mięśniach skurcze. Objawy nasilają się wieczorem, przez co mocno utrudniają zasypianie. Często pojawiają się również w nocy, doprowadzając do zaburzeń snu.

Zespół niespokojnych nóg objawia się również podczas długich podróży samochodem lub samolotem. Długotrwałe siedzenie skutkuje parestezjami, zmuszając do wstania i rozchodzenia skurczy bądź rozmasowania nóg. Daje to jednak wyłącznie chwilową ulgę.

RLS, jak inaczej nazywa się zespół niespokojnych nóg, jest coraz częstszą przypadłością. Częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem, a powyżej 60. roku życia występuje u co dziesiątej osoby.

Skurcze i zespół niespokojnych nóg: Przyczyny

Przyczyny występowania zespołu niespokojnych nóg nie są do końca jasne. Przypadłość może być dziedziczona genetycznie lub być konsekwencją wielu zaburzeń neurologicznych.

Wśród przyczyn występowania RLS wymienia się także:

  • niedobór witaminy B12, magnezu lub żelaza,
  • zapalenie stawów,
  • niewydolność nerek,
  • nadużywanie nikotyny lub alkoholu,
  • przewlekły stres.

Ważnym jest, by poprawnie rozróżnić zespół RLS od zwykłych skurczów nocnych, które pojawiają się w następstwie przemęczenia lub niedoboru elektrolitów. W takim przypadku stosuje się leki rozluźniające, które nie pomogą w zespole niespokojnych nóg. Są jednak domowe sposoby.

"Przychodzi baba do lekarza": Stawianie baniek. Na czym polega ta metoda?Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas