Kotylion na 11 listopada: Co symbolizuje i jak go zrobić?

Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, świętujemy na różnie sposoby. Z tej okazji często – dzieci w szkole lub w domu wraz z rodzicami – tworzą kotyliony, które są symbolem patriotyzmu. Co będzie potrzebne do wykonania kotylionu i jak nosić go prawidłowo? Odpowiadamy.

Jak wykonać kotylion? To proste!
Jak wykonać kotylion? To proste! 123RF/PICSEL

Kotylion: co to takiego?

Kotylion to rozetka w barwach biało-czerwonych w formie przypinki. Dawniej zapinano ją podczas manifestacji patriotycznych oraz w czasie powstań narodowych. Obecnie jest patriotycznym, narodowym symbolem, który pomaga uświetnić święta narodowe.

Warto jednak zaznaczyć, że określenie "kotylion" nie jest poprawne. Przypinka, którą zakładamy podczas świąt narodowych to tak naprawdę kokarda narodowa. Oficjalna nazwa jest jednak znacznie mniej popularna niż ta potoczna.

11 listopada obchodzimy Narodowy Dzień Niepodległości. Z tej okazji warto zaopatrzyć się w kotylion. Kokardę narodową możemy kupić lub szybko wykonać w domu, angażując do pracy innych domowników. To dobra zabawa i sposób, aby wspólnie uczcić najważniejsze święto narodowe.

Kotylion: jak powinniśmy go nosić?

Kotylion, także ten wykonany w domu,  jest symbolem szacunku do ojczyzny. Należy zatem nosić go w godnym miejscu. Kokardy narodowe zazwyczaj przypina się po lewej stronie. Dzięki przypięciu rozety w okolicy serca nadajemy jej wyjątkowy charakter oraz ukazujemy nasz stosunek to patriotyzmu.

Panowie zazwyczaj noszą kotyliony przypięte do klapy marynarki. Panie również mogą przypiąć kokardy narodowe do żakietów. Dzieci, najczęściej noszą kotyliony podczas akademii i uroczystości szkolnych upamiętniających odzyskanie niepodległości. Wówczas przypinają je do szkolnych mundurków lub  białych koszul - również po lewej stronie.

Jak zrobić kotylion z papieru? To proste!

Kotylion możemy szybko i sprawnie wykonać w domu. Do przygotowania kokardy narodowej, która sprawi, że Święto Niepodległości będzie wyjątkowe potrzebujemy następujących rzeczy:

  • 2 paski czerwonego papieru (szerszy)
  • 2 paski białego papieru (węższy)
  • koło z czerwonego papieru o śr. 4,5 cm
  • koło z białego papieru o śr. 2,5 cm
  • klej
  • agrafka

  • taśma klejąca
  • Dwa długie paski papieru - jeden czerwony, a jeden biały - składamy w harmonijkę, uważając, by oba miały tyle samo części. Niezwykle ważne jest, aby harmonijki były równej długości.

    Węższą białą harmonijkę smarujemy klejem i przyklejamy do szerzej czerwonej harmonijki. Następnie wywijamy całość tak, by skleić ze sobą końce. Rozeta, która powstaje jest najważniejszą częścią kotylionu.

    Do jednej strony rozety przyklejamy koło z białego papieru o śr. 2,5 cm. Do drugiej strony rozety koło z czerwonego papieru o śr. 4,5 cm.

    Do czerwonego koła za pomocą taśmy klejącej mocujemy agrafkę.

    Dwa paski - czerwony i biały - które zostały, również mocujemy do czerwonego koła tak, by wystając z rozety, zdobiły ją i imitowały wstążki (można zastąpić je prawdziwymi wstążkami, jeśli chcemy, by kotylion wyglądał jeszcze piękniej).

    ***

    Przeczytaj również: 

    Zobacz również:  

    Love Island #życiepoprogramie odc. 2POLSAT GO
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas