Kuchenny odpad zakop w pobliżu hortensji. Nie opędzisz się od kwiatów
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Hortensje są ozdobą każdego ogrodu. Ciężkie kule ich kwiatów przyciągają wzrok i owady zapylające. Kluczem w ich pielęgnacji jest żyzna gleba, odpowiednie stanowisko i nawożenia. Odżywkę do hortensji zrobisz z kuchennego odpadu – zamiast wyrzucać, wykorzystaj go w ogrodzie.
Spis treści:
Jak pielęgnować hortensje? Kilka żelaznych zasad
Hortensje są uwielbiane przez ogrodników i hodowców, którzy pracują nad coraz to nowymi odmianami. W tej chwili mamy setki ich odmian i ta liczba wciąż rośnie. Sposób pielęgnacji hortensji czasem nieco się różni w zależności od odmiany, ale pewne żelazne zasady są wspólne dla wszystkich:
- stanowisko: półcieniste;
- gleba: przepuszczalna, wilgotna o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym;
- podlewanie: często, ale bez przelewania. Podłoże pod hortensją powinno być zawsze wilgotne;
- mulczowanie: warstwa kory lub ściółki pomoże zatrzymać wilgoć w glebie;
- ochrona przed mrozem: wymagają tego hortensje ogrodowe i bukietowe. Na zimę okrywamy je agrowłókniną lub gałęziami roślin iglastych;
- cięcie: najbezpieczniejszy termin to wiosna, przed okresem wegetacji, w marcu. Sposób cięcia zależy od odmiany hortensji;
- nawożenie: nawozy dedykowane hortensjom lub do roślin kwasolubnych. Najważniejsze terminy to wiosna i późne lato.
Odpowiednio zadbane hortensje odwdzięczą się obfitymi, dekoracyjnymi kwiatami. Te rośliny kwitną bardzo długo - od czerwca do października.
Nawóz ze skórek bananów do hortensji - dobry pomysł?
Skórki banana zawierają dużo potasu i fosforu, dzięki czemu stanowią świetny nawóz do roślin. Oprócz tego znajdziemy w nich też związki siarki i wapnia. To składniki, które najczęściej znajdują się w kupnych odżywkach. Nie tylko odżywiają rośliny, ale również odstraszają szkodniki.
Czy jednak nawóz ze skórek bananów do hortensji to dobry pomysł? Tak, ale nie w nadmiarze. Wprawdzie potas i fosfor wspomagają rozwój rośliny, ale dostarczone w nadmiarze mogą hamować wchłanianie innych składników. Problematyczna jest również zawartość wapnia w bananach, który odkwasza glebę. Tymczasem hortensje wolą kwaśny odczyn podłoża. Dlatego w przypadku tych roślin, nawóz z bananów warto wzbogacić dwoma łyżkami fusów z kawy. Nie należy też stosować go częściej niż raz na półtora miesiąca.
Jak zrobić nawóz z bananów do hortensji? Dodaj jeszcze jeden składnik
Prostym sposobem na zrobienie domowego nawozu ze skórek bananów jest ich zalanie wodą. Potnij jedną skórkę, wrzuć do litrowego słoika i zalej ciepłą wodą. Odstaw na dwa dni w ciemne miejsce. Po tym czasie rozcieńcz pół na pół z wodą. W przypadku hortensji, do tak przygotowanego nawozu z bananów dodaj dwie łyżki fusów z kawy. Pomogą one lekko zakwasić glebę.
Roztworem podlej hortensje nie częściej niż raz na półtora miesiąca. Jeśli chcesz uchronić swoje rośliny przed mszycami, wykorzystaj nawóz z bananów jako oprysk. Wtedy jednak nie dodawaj do niego fusów z kawy.
Zakopanie skórek pod krzaczkiem czy nawóz - co lubią hortensje?
Najprostszym sposobem na wykorzystanie w ogrodzie skórek z bananów jest zakopanie ich obok roślin. Nawóz dostarczy jednak glebie większej ilości składników odżywczych w krótszym czasie.
W przypadku hortensji zakopanie skórek banana pod krzaczkiem zadziała lepiej niż nawóz. Składniki odżywcze ze skórek będą się uwalniały wolniej, ale za to dłużej. W przypadku hortensji to akurat zaleta - dostarczenie im zbyt dużej ilości fosforu i potasu w krótkim czasie może zahamować działanie innych składników odżywczych.
Skórki z banana pokrój i zakop obok hortensji poniżej ich korzeni. Tak zapobiegniesz przenawożeniu rośliny. Natomiast w przypadku hortensji nawóz z banana sprawdzi się jako oprysk przeciwko szkodnikom.
Zostało ci trochę nawozu bananowego? Podlej nim te rośliny
Nawóz bananowy możesz wykorzystać do wielu roślin ogrodowych i doniczkowych. W domu zasil nim skrzydłokwiat, storczyka, dracenę czy paproć. W ogrodzie wykorzystaj odżywkę ze skórek banana do:
- kwiatów: róże, fuksje, pelargonie;
- owoców: truskawki, poziomki, maliny, borówki; arbuzy;
- warzyw: bakłażan, ogórek, dynia, papryka, pomidory, cukinia.
We wszystkich tych przypadkach nawóz ze skórek bananów stosuj nie częściej niż raz na trzy - cztery tygodnie. Samymi skórkami warto też zasilić kompost. W ten sposób nie tylko pomożesz roślinom, ale wykorzystasz też odpad kuchenny w duchu “zero waste".
Źródła: deccoria.pl