Kwiaty balkonowe będą ci za to wdzięczne. Sprawdzony trik ogrodników
Wiosna i lato to czas pięknych kwiatów na balkonie. Miłośnicy roślin prześcigają się wówczas w hodowaniu najbujniejszych okazów, ale okazuje się, że niewiele trzeba, by cieszyć się pięknymi kwiatami na balkonie. Wystarczy przestrzegać kilku zasad i zastosować ogrodnicze triki, by cieszyć się letnim tarasem.
Spis treści:
Kwiaty balkonowe i ich wymagania. Warto je poznać przed zakupem
Kwiaty balkonowe potrafią cieszyć oczy od wiosny do późnego lata, dlatego warto przemyśleć ich zakup, a następnie odpowiednią hodowlę, by móc spędzić ten wakacyjny czas na pięknym balkonie.
Każda roślina ma swoje własne potrzeby, których zaspokojenie skutkuje pięknym kwitnięciem. Należą do nich:
- gleba
- towarzystwo innych roślin
- nasłonecznienie miejsca
- temperatura
- częstotliwość podlewania
- nawożenie
Przed zakupem danej rośliny, warto dowiedzieć się, czy jesteśmy jej w stanie zapewnić odpowiednie warunki, by po tygodniu, czy dwóch roślina nie zmarniała. Są jednak pewne ogólne rady, które warto zastosować w praktyce i cieszyć się kwitnącymi roślinami przez długie tygodnie.
Zobacz też: Kwiaty balkonowe bezpieczne dla kota
Podlewanie kwiatów balkonowych. Czynność, o której nie można zapomnieć
Mniejsza powierzchnia ukorzenienia, a co za tym idzie, płycej sięgające korzenie, nie mają stałego dostępu do wilgotnej ziemi. Balkony bywają też często zadaszone, więc deszcz nie dosięga donic.
Dlatego warto sprawdzać regularnie, czy nasze balkonowe rośliny nie mają zbyt suchej ziemi i uzupełniać braki na bieżąco, pamiętając jednak o tym, by nie przelewać rośliny. Ważna jest także pora podlewania roślin balkonowych.
Podlewanie i zraszanie liści powinno odbywać się bardzo wczesnym rankiem albo późnym popołudniem, kiedy minie już najostrzejsze słońce tego dnia. Nigdy nie podlewamy kwiatów i nie zraszamy ich liści w pełnym słońcu, wówczas najpewniej dojdzie do spalenia rośliny.
Jak sadzić kwiaty balkonowe? Ważne jest… światło!
Zasada, którą powinniśmy kierować się przy zakupie balkonowych kwiatów, dotyczy oświetlenia i usytuowania balkonu. Jeżeli mamy balkon skierowany na północ, wybierajmy rośliny, które nie przepadają za dużym nasłonecznieniem. Kiedy balkon zaś jest skierowany na południe i przeważa na nim w ciągu dnia słońce, a brakuje cienia, powinniśmy wybrać rośliny kochające ekspozycję na światło dzienne. Ta prosta zasada może zaoszczędzić nam wiele nerwów i straconych pieniędzy, które wydamy na kwiaty nieprzystosowane do naszych warunków mieszkaniowych.
Genialny trik ogrodników. Liście zdrowe i błyszczące
Oznaką zdrowych roślin są piękne, mięsiste liście, które rosną rozłożyście. By nieco pomóc roślinie w tym, by jej liście właśnie takie były, możemy wykorzystać prosty ogrodniczy trik.
Prócz zraszania liści wodą, możemy je także wycierać i w ten sposób pozbywać się kurzu i innych szkodliwych osadów z rośliny.
Oczywiście możemy robić to szmatką z mikrofibry z czystą wodą, ale jeżeli do wody dodamy wcześniej kilka kropel oliwy z oliwek, to liście otrzymają blask, jakiego nie miały nigdy wcześniej.
Takie dodatkowe nabłyszczanie jednak nie powinno być wykonywane zbyt często - dwa trzy razy w miesiącu wystarczą.