Reklama

Reklama

Kwiaty balkonowe będą ci za to wdzięczne. Sprawdzony trik ogrodników

Wiosna i lato to czas pięknych kwiatów na balkonie. Miłośnicy roślin prześcigają się wówczas w hodowaniu najbujniejszych okazów, ale okazuje się, że niewiele trzeba, by cieszyć się pięknymi kwiatami na balkonie. Wystarczy przestrzegać kilku zasad i zastosować ogrodnicze triki, by cieszyć się letnim tarasem.

Kwiaty balkonowe i ich wymagania. Warto je poznać przed zakupem

 Kwiaty balkonowe potrafią cieszyć oczy od wiosny do późnego lata, dlatego warto przemyśleć ich zakup, a następnie odpowiednią hodowlę, by móc spędzić ten wakacyjny czas na pięknym balkonie.

Każda roślina ma swoje własne potrzeby, których zaspokojenie skutkuje pięknym kwitnięciem. Należą do nich:

  • gleba
  • towarzystwo innych roślin
  • nasłonecznienie miejsca
  • temperatura
  • częstotliwość podlewania
  • nawożenie

Przed zakupem danej rośliny, warto dowiedzieć się, czy jesteśmy jej w stanie zapewnić odpowiednie warunki, by po tygodniu, czy dwóch roślina nie zmarniała.  Są jednak pewne ogólne rady, które warto zastosować w praktyce i cieszyć się kwitnącymi roślinami przez długie tygodnie. 

Reklama

Zobacz też: Kwiaty balkonowe bezpieczne dla kota

Podlewanie kwiatów balkonowych. Czynność, o której nie można zapomnieć

Kwiaty balkonowe, choć jak zostało wspomniane wyżej, każdy ma inne wymagania co do podlewania, to istnieje jedna uniwersalna zasada - przeważnie potrzebują one nieco więcej wody, niż te rosnące w ziemi.

Mniejsza powierzchnia ukorzenienia, a co za tym idzie, płycej sięgające korzenie, nie mają stałego dostępu do wilgotnej ziemi. Balkony bywają też często zadaszone, więc deszcz nie dosięga donic.

Zobacz też: Kwiaty balkonowe, których nie lubią mszyce. Naturalny sposób na szkodniki

Dlatego warto sprawdzać regularnie, czy nasze balkonowe rośliny nie mają zbyt suchej ziemi i uzupełniać braki na bieżąco, pamiętając jednak o tym, by nie przelewać rośliny. Ważna jest także pora podlewania roślin balkonowych.

Podlewanie i zraszanie liści powinno odbywać się bardzo wczesnym rankiem albo późnym popołudniem, kiedy minie już najostrzejsze słońce tego dnia. Nigdy nie podlewamy kwiatów i nie zraszamy ich liści w pełnym słońcu, wówczas najpewniej dojdzie do spalenia rośliny. 

Jak sadzić kwiaty balkonowe? Ważne jest… światło!

Zasada, którą powinniśmy kierować się przy zakupie balkonowych kwiatów, dotyczy oświetlenia i usytuowania balkonu. Jeżeli mamy balkon skierowany na północ, wybierajmy rośliny, które nie przepadają za dużym nasłonecznieniem. Kiedy balkon zaś jest skierowany na południe i przeważa na nim w ciągu dnia słońce, a brakuje cienia, powinniśmy wybrać rośliny kochające ekspozycję na światło dzienne. Ta prosta zasada może zaoszczędzić nam wiele nerwów i straconych pieniędzy, które wydamy na kwiaty nieprzystosowane do naszych warunków mieszkaniowych.

Zobacz też: Lawenda na balkonie to hit każdego lata. Jak sadzić, by rosła pięknie?

Genialny trik ogrodników. Liście zdrowe i błyszczące

Oznaką zdrowych roślin są piękne, mięsiste liście, które rosną rozłożyście. By nieco pomóc roślinie w tym, by jej liście właśnie takie były, możemy wykorzystać prosty ogrodniczy trik.

Prócz zraszania liści wodą, możemy je także wycierać i w ten sposób pozbywać się kurzu i innych szkodliwych osadów z rośliny.

Oczywiście możemy robić to szmatką z mikrofibry z czystą wodą, ale jeżeli do wody dodamy wcześniej kilka kropel oliwy z oliwek, to liście otrzymają blask, jakiego nie miały nigdy wcześniej. 

Takie dodatkowe nabłyszczanie jednak nie powinno być wykonywane zbyt często - dwa trzy razy w miesiącu wystarczą. 

Zobacz też: Chcesz, by piwonie dłużej wytrzymały w wazonie? Wypróbuj te sposoby 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty balkonowe | balkon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy