Kwiaty samoobsługowe. Rośliny do domu, które nie potrzebują uwagi

Oprac.: Tomasz Kromp

Wiele osób uwielbia towarzystwo kwiatów, jednak niekoniecznie ma dobrą rękę do roślin. Okazuje się jednak, że można ze sobą pogodzić te dwie kwestie. Wystarczy wiedzieć, które roślinki nie wymagają zbyt skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Są to tak zwane kwiaty samoobsługowe. Czym się charakteryzują i które z nich warto wybrać?

Zamiokulkas to jedna z roślin, która nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych
Zamiokulkas to jedna z roślin, która nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych123RF/PICSEL

Czym charakteryzują się kwiaty samoobsługowe?

Kwiaty samoobsługowe to rośliny, które są niezwykle łatwe w pielęgnacji. Nie wymagają skomplikowanych zabiegów, a ponadto są odporne na cięższe warunki. Z tego względu wiele osób określa je mianem "samoobsługowych" – praktycznie dbają o siebie same.

Tego rodzaju rośliny mogą tolerować zróżnicowane warunki środowiskowe. Co więcej, kwiaty samoobsługowe nie mają zbyt wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o glebę, podlewanie czy nawożenie. To idealna propozycja dla osób, które nie mogą poświęcać zbyt wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne roślin.

Kwiaty samoobsługowe. Jakie warto mieć u siebie w domu?

Samoobsługowe, mało wymagające kwiaty mogą stanowić doskonałą dekorację w domu lub mieszkaniu. Które gatunki nieskomplikowanych w uprawie roślin warto wybrać? Poniżej lista:

  • Zamiokulkas – wytrzymała roślina, która potrafi wytrwać nawet 4 miesiące bez wody, można podlewać go raz na 1–2 tygodnie; 
  • Grubosz – znany również jako drzewko szczęścia, również nie potrzebuje zbyt wiele wody, należy go podlewać wówczas, gdy ziemia przeschnie; 
  • Juka – kolejna nieskomplikowana w uprawie roślina, która prezentuje się fenomelanie, co więcej, nie wymaga zbyt częstszego podlewania – wystarczy to robić raz na około 10–12 dni; 
  • Monstera – to bardzo popularna roślina, która może rozwijać się na stanowisku półcienistym, latem podlewa się ją raz na tydzień, a zimą raz na dwa tygodnie; 
  • Sanseweria – to roślina niezbyt wymagająca, która dobrze znosi suszę, bez wody może wytrzymać nawet kilka tygodni; 
  • Geranium – zwana również anginką, to niepozorna roślina, jednak bardzo wytrzymała, której uprawa nie jest zbyt skomplikowana, wystarczy podlewać ją raz w tygodniu.
Jedną z mało wymagających roślin jest monstera
Jedną z mało wymagających roślin jest monstera123RF/PICSEL

Powyższe rośliny to idealne propozycje dla osób, które często zapominają o podlewaniu kwiatów bądź tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Owe roślinki mogą stać się rewelacyjną ozdobą domu bądź mieszkania praktycznie bez podejmowania jakiegokolwiek wysiłku. 

„Zbliżenia”. Łukasz Zagrobelny. O swojej muzycznej drodze, jubileuszu i tremieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}