Lampa od sąsiada przeszkadza ci spać? W rozmowie powołaj się na jeden przepis

InteriaKobieta Redakcja

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
774
Udostępnij

Nadmierny hałas, przechodzące na naszą stronę drzewa, niekoszona trawa - to tylko kilka z licznych sąsiedzkich przewinień, które są źródłem awantur, a nawet wieloletnich konfliktów. Na liście tej znajdziemy także nadmierne oświetlanie posesji - światło od sąsiada przenika na naszą działkę, przeszkadza nam i utrudnia sen. Jak sobie z tym poradzić?

Światło, które jednej osobie nie będzie przeszkadzać, drugiej może utrudniać sen, odpoczynek i normalne funkcjonowanie
Światło, które jednej osobie nie będzie przeszkadzać, drugiej może utrudniać sen, odpoczynek i normalne funkcjonowanie123RF/PICSEL

Zjawisko immisji zostało uregulowane w prawie polskim w art. 144 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym "właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".

Immisje są dopuszczalne, ale nie mogą zakłócać spokoju i przeszkadzać w korzystaniu z nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie. Trudno jednak ocenić, kiedy przekraczają one przyjęte granice i każdy przypadek należałoby badać indywidualnie. Co w przypadku, gdy sąsiad oświetla naszą posesję? 

Sąsiad oświetla moją posesję. Co zrobić?

Jeśli podejrzewamy, że sąsiad przesadza z oświetleniem, które przenika mocno na naszą posesję i w naszym odczuciu zakłóca korzystanie z niej, powinniśmy w pierwszej kolejności ocenić czy faktycznie jest to zakłócanie "ponad przeciętną miarę". To bardzo ogólne określenie - światło, które jednej osobie nie będzie przeszkadzać, drugiej może utrudniać sen, odpoczynek i normalne funkcjonowanie. Jeśli uznamy, że nie jesteśmy w stanie zaakceptować takiego stanu rzeczy, powinniśmy w pierwszej kolejności skierować nasze kroki do sąsiada i spróbować po prostu się dogadać. Może nie ma on świadomości problemu i nie wie, jak sporym obciążeniem jest dla nas jego działanie.

W sytuacji, gdy zgłosiliśmy sąsiadowi problem, a on pozostaje niewzruszony i wciąż mocno oświetla naszą posesję, jesteśmy zmuszeni wnieść powództwo. Oczywiście wcześniej powinniśmy zebrać wszystkie dowody i zgromadzić materiały, które pomogą nam potwierdzić, że sąsiad faktycznie uprzykrza nam życie.

INTERIA.PL
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
376
Super
relevant
191
Hahaha
haha
86
Szok
shock
53
Smutny
sad
42
Zły
angry
26
Lubię to
like
Super
relevant
774
Udostępnij
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na