Liście ostre jak brzytwa, ale i tak zachwyca. Najlepsza trawa do ogrodu

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Trawa pampasowa to roślina, która z całą pewnością przykuwa uwagę. Nie dość, że osiąga spore rozmiary, to jesienią zachwyca swoimi wiechami kwiatostanów, które zdobią ogród przez kilka miesięcy wtedy, gdy inne okazy przechodzą w stan spoczynku. Czy uprawa trawy pampasowej jest trudna? Jeśli będziemy pamiętać o kilku kwestiach, to nie tylko będzie bujna, ale będzie wdzięcznie rosła przez kilka sezonów. Poznajcie trawę pampasową i tajniki jej uprawy.

Trawa pampasowa to idealna roślina do ogrodu. Niewiele trzeba, aby cieszyła oko
Trawa pampasowa to idealna roślina do ogrodu. Niewiele trzeba, aby cieszyła oko123RF/PICSEL

Trawa pampasowa: Najokazalsza z traw

Wśród wszystkich traw ozdobnych, to właśnie trawa pampasowa wyróżnia się swoim niezwykłym wyglądem, ponieważ osiąga do trzech metrów wysokości. Wśród gęstych kęp długich i cienkich liści wyrastają pokaźne łodygi, na których jesienią pojawiają się kwiatostany o kolorze srebrnym, białym lub różowym. Uprawa nie będzie sprawiała problemów, jeśli spełnimy wszystkie wymagania trawy pampasowej. Nie jest ich wiele, ale warto o nich pamiętać, wtedy bez większego problemu widok trawy pampasowej będzie cieszył oko przez wiele sezonów.

Co ciekawe, trawa pampasowa zalicza się do roślin dwupiennych, czyli na łodygach znaleźć można kwiaty męskie i żeńskie, z czego bardziej okazałe są te drugie.

Wymagania trawy pampasowej: Poznaj je!

Wiemy już, że trawa pampasowa potrzebuje odpowiednich warunków, aby prześlicznie się prezentowała. Czas je poznać. Zacznijmy od miejsca: powinno być ono nasłonecznione, ale równocześnie osłonięte od wiatru, aby jego podmuchy nie łamały przepięknych łodyg z kwiatostanami. Trawa pampasowa może być również sadzona w grupach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby prezentowała się jako oryginalny soliter, który nada wyjątkowego sznytu w naszym ogrodzie.

Jeśli już wybierzemy miejsce dla naszej trawy pampasowej, to trzeba je odpowiednio przygotować. Roślina uwielbia gleby żyzne, obfite w wapń, ale równocześnie przepuszczalne. Trawa pampasowa nie znosi zastoju wody w glebie, bo to odbija się na jej kondycji i jest po prostu podatna na gnicie. Dlatego też nie najlepszym miejscem są obniżenia w ogrodzie, gdzie może zbierać się woda. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby trawa pampasowa zdobiła wzniesienie albo skarpę, gdzie zalanie jej w ogóle nie grozi.

Sadzisz trawę pampasową? O tym musisz pamiętać!

Jeśli już zdecydowaliśmy się, że trawa pampasowa ozdobi nasz ogród, a nawet udało nam się znaleźć dla niej idealne miejsce, to warto poznać kilka aspektów pielęgnacyjnych. Wcześniej trzeba przygotować odpowiednie stanowisko dla rośliny, dołek, w którym będzie rosła trawa pampasowa, musi mieć dno wyłożone warstwą drenażową, czyli albo keramzytem, albo piaskiem. Choć roślina dobrze znosi suszę, to w okresie intensywnego wzrostu, czyli w czerwcu i lipcu, wymaga dozowania niewielkiej ilości wody.

Trawę pampasową czasami warto odmładzać, aby później rosła ze zdwojoną siłą. Wystarczy raz na trzy/cztery lata przytnie się ją diametralnie, do wysokości około 20 cm. Zimą z kolei, z racji tego, że trawa pampasowa nie do końca jest mrozoodporna, trzeba ją chronić przed mrozem. Jak to zrobić? Liście trzeba zebrać i związać na górze, by stworzyć coś na kształt chochołu, który otuli roślinę. Dla pewności przed zimą można zakryć ją jeszcze agrowłókniną, a podstawę zaściółkować.

UWAGA: Liście trawy pampasowej są bardzo ostre, dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonywać w rękawiczkach, aby uniknąć skaleczenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas