Mało znana funkcja pokrętła w kaloryferze. Różnicę odczujesz w portfelu
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Metod jest wiele, ale jedną z najprostszych jest prawidłowo ustawiony termostat grzejnikowy. Wyjaśniamy, co oznaczają konkretne cyfry na termostacie kaloryfera i jak zapewnić w domu idealną temperaturę, równocześnie nie płacąc więcej za rachunki.
Spis treści:
Jak działa termostat?
Kaloryfery w polskich domach najczęściej mają na pokrętłach liczby od 0 do 5. Wynika to z tego, że producenci są zdania, iż skala wskazująca konkretne temperatury mogłaby być myląca, ponieważ różniłaby się od temperatury uzyskanej w pomieszczeniu.
Zrozumienie tego, jak działa termostat, nie jest skomplikowane. Zawór termostatyczny reaguje na zmiany temperatury w pomieszczeniu. Zamontowany jest na przewodzie doprowadzającym wodę do grzejnika. Ma on za zadanie regulację przepływu wody i powoduje otwieranie oraz zamykanie zaworu w zależności od danej temperatury.
Obrazując, jak działa termostat, można posłużyć się sytuacją, gdy podczas jesieni lub zimy, mamy nagrzane pomieszczenie i otworzymy okno - wtedy zawór się odblokowuje, wyczuwając napływ niższej temperatury i wpuszcza do grzejnika gorącą wodę, która ma wyrównać tę różnicę.
Termostat grzejnikowy - budowa
Termostat grzejnikowy ma prostą budowę. W jego głowicy umieszczony jest mieszek, wypełniony materiałem, który reagując na zmianę temperatur, odpowiednio kurczy się lub powiększa. Materiał użyty do tego może być cieczą, gazem lub woskiem. Kurczy się on w momencie, gdy spada temperatura w pomieszczeniu, wpuszczając gorącą wodę do środka i analogicznie rozpręża się, przy zbyt wysokiej temperaturze i blokuje dopływ wody do grzejnika.
Sprawdź także: Grzejnik syczy i szumi? To może być poważna usterka! Sprawdź, kiedy wezwać hydraulika
Co oznaczają cyfry na termostacie grzejnikowym?
Głowice termostatu grzejnikowego mają zazwyczaj skalę od 0 do 5, gdzie każda liczba pełni inną funkcję. Chcąc skutecznie zarządzać temperaturą w swoim pokoju, warto wiedzieć, co oznaczają cyfry na termostacie grzejnikowym:
- Śnieżynka lub 0 - nie znaczy całkowitego zamknięcia zaworu termostatycznego. Ten tryb ma nie dopuścić do zamarznięcia wody w grzejnikach i utrzymywać temperaturę od 6 do 8 stopni Celsjusza.
- Cyfra 1 - reguluje temperaturę na około 12-13 stopni Celsjusza. Tryb kierowany jest do przestrzeni takich jak klatka schodowa, garaż i każde inne pomieszczenie, gdzie zakładana jest odzież wierzchnia.
- Cyfra 2 - to ustawienie termostatu grzejnikowego, wytwarzające ciepło na poziomie 15-16 stopni Celsjusza. Producenci zalecają je do użytku w sypialni, ponieważ utrzymuje temperaturę idealną do snu.
- Cyfra 3 - to tryb odpowiedni do kuchni, salonu i innych pokojów dziennych. Temperatura, którą reguluje tu termostat grzejnikowy, to 18-20 stopni Celsjusza.
- Cyfra 4 - to ustawienie wytwarza temperaturę na poziomie 22-24 stopni Celsjusza i zazwyczaj stosowane jest w pokojach dziecięcych i łazienkach.
- Cyfra 5 - to tryb, który nie jest zalecany do codziennego użytku, ponieważ utrzymuje temperaturę w zakresie 25-28 stopni Celsjusza
Dlaczego nie warto nastawiać termostatu grzejnikowego na "5"?
Zobacz również:
Ustawienie termostatu grzejnikowego na maksymalną temperaturę, którą osiąga na trybie 5, wcale nie przyspiesza nagrzania pomieszczenia. Jedyne co osiągniemy w ten sposób, to suche powietrze i nieprzyjemne gorąco w pomieszczeniu. Dodatkowo zapłacimy wyższy rachunek za ogrzewanie w domu.
Lepszym rozwiązaniem jest stopniowa zmiana trybu na grzejniku. Zawór termostatyczny przy zmianie temperatury z 16 stopni, czyli zakładając z cyfry na 2 na cyfrę 3, która daje 20 stopni Celsjusza w pomieszczeniu, i tak maksymalnie otworzy dopływ gorącej wody.
Jak ustawić termostat grzejnikowy?
Wiedza, jak ustawić termostat grzejnikowy, w naszych pomieszczeniach jest bardzo potrzebna i pomoże nam zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie w domu. Grzejnik i sam termostat nie mogą być zasłonięte grubymi zasłonami, zablokowane meblami czy zabudowane.
Termostat grzejnikowy będzie dobrze działał, tylko wtedy, gdy będzie odsłonięty. W przeciwnym wypadku temperatura będzie mierzona tylko na przestrzeni pomiędzy grzejnikiem, a np. zasłoną. Spowoduje to, że nie będzie ona odpowiadała realnej temperaturze w pomieszczeniu i będzie nieprawidłowo wyregulowana.
Jaką cyfrę wybrać na termostacie grzejnikowym?
Optymalnym ustawieniem termostatu grzejnikowego jest tryb, przypisany do cyfry 3, który utrzyma w pomieszczeniach temperaturę 20 stopni Celsjusza.
Chcąc oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, można w sypialni ustawiać w ciągu dnia minimalną temperaturę i zwiększać ją dopiero porą wieczorową, gdy będziemy niedługo szli spać. Nocą warto ustawić termostat grzejnikowy na cyfrę 2, która zapewni warunki idealne do snu.
Jeśli wychodzimy na dłużej z domu, przestawmy termostat na cyfrę 1 lub śnieżynkę, aby nie pobierać zbędnej energii cieplnej.
Jak wietrzyć, żeby nie płacić więcej za ogrzewanie w domu?
Wietrzenie przy termostacie grzejnikowym musi być przeprowadzane rozsądnie, aby nie zwiększyć opłat za ogrzewanie w domu. W sezonie grzewczym najlepiej jest wietrzyć krótko, ale często. Jeśli chcemy mieć uchylone okna przez dłuższy czas, wtedy termostat grzejnikowy ustawiamy na śnieżynkę, aby nie generować ciepła, które i tak ucieknie przez okno.