Mało znane ulgi dla seniorów. Można sporo zaoszczędzić!

W dobie inflacji i szalejącej drożyzny specjalną opieką objęci zostali seniorzy. Mogą oni liczyć nie tylko na trzynastą i czternastą emeryturę oraz finansowe dodatki, ale także spore zniżki i ulgi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że z niektórych atrakcji mogą skorzystać za darmo!

Seniorzy mogą korzystać z wielu ulg i zniżek
Seniorzy mogą korzystać z wielu ulg i zniżek 123RF/PICSEL

Seniorzy w podróży - obowiązujące zniżki

Seniorzy, którzy mają legitymację emeryta-rencisty, mogą korzystać z licznych ulg na przejazdy komunikacją miejską. O ich wysokości decydują władze miast, zazwyczaj jednak zniżka ta wynosi 50 proc. Czasem seniorom przysługuje nawet całkowite zwolnienie z opłat.

Emeryci i renciści mogą także korzystać ze zniżki na przejazdy pociągami - zazwyczaj wynosi ona 30 proc. i dotyczy przejazdów pierwszą i drugą klasą. Dwa razy w roku należy się im także ustawowa ulga 37 proc.!

Czy seniorzy płacą abonament RTV?

Zniżki dla seniorów 2023: Komu przysługują darmowe leki?

Seniorom przysługuje także dostęp do darmowych leków. Mogą z nich korzystać osoby, które ukończyły 75 lat i stosują leki na schorzenia kardiologiczne, urologiczne, reumatologiczne oraz inne choroby wieku podeszłego.

Pełną listę takich leków można znaleźć na stronie projektu Leki 75+.

Seniorzy mogą korzystać także z wielu darmowych kursów i zajęć
Seniorzy mogą korzystać także z wielu darmowych kursów i zajęć123RF/PICSEL

Mało znane ulgi dla emerytów. Można sporo zaoszczędzić!

Seniorom przysługują także inne, mniej znane zniżki i ulgi, np. na wypoczynek i rekreację. Specjalne oferty przygotowała dla nich część hoteli czy pensjonatów, ale także teatry, kina, muzea, ogrody zoologiczne i botaniczne. Zniżki te wynoszą zazwyczaj około 30-50 proc.

Warto pamiętać, że w wielu miastach organizowane są dla seniorów darmowe zajęcia sportowe czy inne aktywności, a w niektórych miejscach wyznaczono specjalne godziny, w których mogą oni za darmo wybrać się do kina czy muzeum.

Seniorzy, którzy skończyli 70 lat, są natomiast całkowicie zwolnieni z opłat podczas wyrabiana paszportu, a emeryci po 60. roku życia mogą liczyć na 50 proc. ulgi.

Opowiadania, które tworzą całość. "Kobieta z książkami". Aga Szynal - odcinek 7INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas