600 zł na dziecko bez większych formalności. Jak je uzyskać?

Wprowadzenie natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych to jedna z wielu kwestii poruszanych w projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że uzyskanie alimentów natychmiastowych będzie proste i zapowiada przewidywalność co do ich wysokości i daty otrzymania.

Natychmiastowe alimenty będą szybkim zastrzykiem gotówki dla rodziców samodzielnie wychowujących dziecko
Natychmiastowe alimenty będą szybkim zastrzykiem gotówki dla rodziców samodzielnie wychowujących dziecko Arkadiusz ZiolekEast News

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe to świadczenie alimentacyjne dochodzone w odrębnym trybie. Świadczenie przewiduje zabezpieczenie alimentów na rzecz dzieci. Ma chronić nieletnich przed pogorszeniem warunków życia, które mogłyby być rezultatem przedłużających się postępowań sądowych. Mimo że o nowych zasadach ustawodawca informuje już od kilku lat, regulacje nie weszły jeszcze w życie. Adwokatka Katarzyna Bórawska przewiduje, że plany dotyczące wprowadzenia alimentów natychmiastowych mogą zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Jaka jest wysokość alimentów natychmiastowych?

Wysokość świadczenia będzie zależna od dwóch kwestii. Pierwszą z nich jest liczba dzieci, które pochodzą od tych samych rodziców. Drugą jest minimalna płaca krajowa.

Kwota alimentów natychmiastowych nie zależy od indywidualnego przypadku. Świadczenia mają być wypłacane co miesiąc, a ich wysokość względem liczby dzieci będzie wynosić:

  • 1 dziecko — 21 proc. minimalnego wynagrodzenia
  • 2 dzieci — 19 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z dwojga dzieci
  • 3 dzieci — 17 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z trojga dzieci
  • 4 dzieci —15 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z czworga dzieci
  • 5 dzieci i więcej — 13 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z pięciorga i więcej dzieci

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2023 roku wynosi 3490 zł brutto. Alimenty przypadające na jedno dziecko w tym roku wyniesie 600-700 złotych miesięcznie.

Z obliczeń wynika, że rodzice dostaną około 600 złotych na dziecko
Z obliczeń wynika, że rodzice dostaną około 600 złotych na dziecko 123RF/PICSEL

Alimenty natychmiastowe - kto i na jakich zasadach je dostanie

Alimenty natychmiastowe są pomysłem ustawodawcy na uproszczenie procedury. Jak podaje portal Prawo.pl, alimenty natychmiastowe orzekane byłyby w sposób uproszczony w postępowaniu nakazowym. Pozew wniesiony na urzędowym formularzu byłby rozpatrywany w terminie 14 dni.

"Krótki termin rozpatrywania takiego pozwu jest zgodny z zasadą dobra dziecka. Ograniczone ma być także postępowanie dowodowe w tym zakresie. Różnią się zatem one nieco od zabezpieczenia roszczenia w postępowaniu o alimenty. Tutaj ma występować jednak jeden dodatkowy warunek - jeżeli małżonek lub małżonka wcześniej wnioskowali o zabezpieczenie roszczeń, to nie będą mogli skorzystać z alimentów natychmiastowych" — pisze adwokatka Katarzyna Bórawska na portalu Prawo.pl.

Oznacza to, że o świadczenie mogą ubiegać się rodzice dzieci, wobec których do dnia wejścia w życie ustawy o alimentach natychmiastowych nie wytoczono jeszcze powództwa o świadczenia alimentacyjne.

Jak uzyskać alimenty natychmiastowe?

Aby otrzymać świadczenie, rodzic musi najpierw wnieść pozew na urzędowym formularzu, który ma być prosty i zrozumiały dla każdego. Będzie on stworzony tak, aby nikt nie miał problemu z samodzielnym jego wypełnieniem. Gotowy formularz internetowy będzie można złożyć w dowolnym urzędzie albo przez stronę ePUAP. Do pozwu będzie trzeba dołączyć:

  • oświadczenie o dochodach
  • oświadczenie o kosztach utrzymania
  • oświadczenie o  liczbie dzieci pochodzących od tych samych rodziców
  • oświadczenie o niewywiązywaniu się przez pozwanego do obowiązku zapewniania środków, które pozwalałyby na utrzymanie dziecka
  • oświadczenie informujące o tym, że żaden z rodziców nie wszczął jeszcze sprawy rozwodowej lub sprawy o separację
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas