Nie tylko senior pojedzie za darmo. Sprawdź, czy też możesz skorzystać ze zniżki

Komunikacja miejska to ekologiczny sposób podróżowania po mieście. Coraz więcej miast decyduje się na zniesienie kosztów transportu publicznego. Gdzie można podróżować taniej lub za darmo?

Nie tylko emeryci mogą jeździć komunikacją miejską za darmo
Nie tylko emeryci mogą jeździć komunikacją miejską za darmo123RF/PICSEL

W jakich miastach w Polsce funkcjonuje bezpłatna komunikacja miejska?

Jednym z nich jest np. Mińsk Mazowiecki. Decyzja o wprowadzeniu nowych zasad została skonsultowana z mieszkańcami. Aby zrekompensować koszty darmowych przejazdów, rada gminy zdecydowała się na podwyższenie podatków i opłat za parkingi w mieście. W ten sposób budżet miasta nie ponosi strat, a mieszkańcy mogą korzystać z transportu publicznego bez strachu przed kontrolą biletową.

Coraz więcej miast wprowadza przepisy, które zwalniają z opłat niektóre grupy osób. Do takich miast należy: Stryków, Ząbki, Gostyń, Żory, Zielonka, Świerklany, czy Kościerzyna. Za darmo można podróżować transportem miejskim po 56 miastach, a ich liczba ciągle rośnie.

Kiedy emeryt może skorzystać z darmowych przejazdów?

Zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej ustalane są przez radę miasta i dlatego mogą się różnić.  Najczęściej osoby, które ukończyły 70 lat, mogą skorzystać z większości ulg oraz bezpłatnych przejazdów.

  • W Poznaniu i Warszawie na darmowe przejazdy mogą liczyć osoby, które skończyły 70 lat. Rencistom i emerytom przysługuje prawo do 50 proc. zniżki na przejazdy.
  • W Katowicach również po 70 roku życia można jeździć za darmo. Pięćdziesięcioprocentowa ulga przysługuje tam już od 65 lat.
  • W Szczecinie na 50 proc. ulgi mogą liczyć kobiety po 55 roku życia oraz mężczyźni po 60. Za darmo mogą poruszać się seniorzy po 70.
  • W Lublinie ulgowe bilety są przyznane wszystkim emerytom. Do bezpłatnych przejazdów uprawnione są wszystkie osoby po 65 roku życia.
  • We Wrocławiu z darmowego transportu mogą skorzystać osoby, które ukończyły 65 rok życia.

Jakie dokumenty uprawniają do darmowych przejazdów?

Należy pamiętać o dokumentach uprawniających do darmowych przejazdów
Należy pamiętać o dokumentach uprawniających do darmowych przejazdów123RF/PICSEL

Seniorzy, aby korzystać z darmowej komunikacji miejskiej, muszą poświadczyć swój wiek oraz status emeryta lub rencisty. Dokumenty, które do tego uprawniają, są wydawane m.in. przez:

  • Jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów
  • Regionalne komisje emerytów i rencistów NSZZ "Solidarność"
  • Zarząd Główny oraz oddziały terenowe Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów "Solidarność - 80"
  • Niezależny Krajowy Związek Zawodowy w Polsce "Solidarność Weteranów Pracy"
  • Rady weteranów pracy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

Darmowa komunikacja miejska dla krwiodawców

Osobom, którym przysługuje tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" przysługuje przywilej poruszania się komunikacją miejską z ulgą 50 proc., 75 proc. lub bezpłatnie. Zależy to rady gminy, która ustala uprawnienia.

Aby osiągnąć ten tytuł, należy oddać co najmniej 5 litrów krwi jako kobieta lub 6 litrów krwi w przypadku mężczyzn. Tytuł uzyskuje się także, kiedy odda się odpowiadającą objętości ilość innych składników krwi.

Publiczny transport organizowany jest przez Gminę Miasta. Oznacza to, że dany urząd samodzielnie ustala przepisy dotyczące honorowania dawców krwi. W niektórych przypadkach gminy nadają przywilej zniżki, kiedy oddane zostanie 15-18 litrów krwi.

Dlatego, zanim rozpoczniemy jazdę komunikacją miejską bez biletu, upewnijmy się, jakie zasady obowiązują.

***

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 47: Cleo Ćwiek i Agata TrzebuchowskaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas