Masz w portfelu ten dokument? Uwaga! Szykują się zmiany

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie promuje program "Nasze Łowiska" i wdrożyło jednolitą opłatę w wysokości 250 złotych za łowienie na administrowanych przez siebie łowiskach. Planuje także likwidację karty wędkarskiej. Polskie Wody wprowadziły już pierwsze zmiany i szykują kolejne. Co czeka wędkarzy w 2023 roku?

Posiadasz kartę wędkarską? Szykuj się na zmiany
Posiadasz kartę wędkarską? Szykuj się na zmianyMarek SkorupskiAgencja FORUM

"Nasze Łowiska": Co to takiego?

"Nasze Łowiska" to projekt wdrożony przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w roku 2022, który zakłada, że jedno zezwolenie może uprawniać do wędkowania we wszystkich obwodach rybackich, udostępnionych do użytkowania przez dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej (RZGW).

Gdzie można już wędkować w ramach jednego zezwolenia?

Na stronie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie znajdziemy pełną listę obwodów rybackich i łowisk PGWWP, gdzie można już wędkować po uiszczeniu jednorazowej opłaty:

  • w ramach RZGW w Białymstoku PGW WP
  • w ramach RZGW w Bydgoszczy PGW WP:
  • w ramach RZGW w Gdańsku PGW WP
  • w ramach RZGW w Krakowie PGW WP
  • w ramach RZGW w Poznaniu PGW WP
  • w ramach RZGW w Szczecinie PGW WP
  • w ramach RZGW we Wrocławiu PGW WP. 

"Nasze Łowiska" to projekt Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które dąży do wprowadzenia jednego zezwolenia na wędkowanie na terenie całego kraju i likwidacji karty wędkarskiej. Wody Polskie przekonują, że zmieni to obraz wędkowania, tak by stało się przyjemnym hobby, a nie "spełnianiem przestarzałych wymogów".

Zmiany te mają także pomóc młodym osobom, które chciałyby zacząć przygodę z wędkowaniem.

Ile wynosi jednorazowa opłata za wędkowanie na terenach PGWWP?

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie planuje sukcesywnie powiększać listę wód, na których będzie można wędkować po uiszczeniu tej jednej opłaty, a w przyszłości bez karty wędkarskiej! Część wędkarzy dobrze ocenia ten pomysł, ale nie brakuje także głosów, że likwidacja karty wędkarskiej sprawi, że połowem ryb będą zajmować się totalni amatorzy, którzy nie mają wiedzy na temat gatunków chronionych ryb czy okresach ochronnych.

Kiedy będzie można wędkować bez karty wędkarskiej?

Wędkowanie jest sportem dla cierpliwych
Wędkowanie jest sportem dla cierpliwych123RF/PICSEL

Póki co, karta wędkarska w 2022 roku nadal obowiązuje. Samo zezwolenie i dokonanie opłaty nie jest wystarczające. Nad jej likwidacją trwają dopiero prace, ale Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie chciałoby doprowadzić je do końca w 2023 roku.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował już na początku roku, że w Wodach Polskich utworzono specjalny departament rybacki, który ma za zadanie przygotowanie rozwiązań, które wyjdą naprzeciw wędkarzom i będą promować wędkarstwo. Departament będzie też dbał o ochronę środowiska i dobry stan wód.

„Zdrowie na widelcu”: Ile ryby jest w… rybie? Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas