Mieszanka, której nie oprą się wędrujące po ogrodzie ślimaki. Skutecznie utrzyma je z dala od upraw

Plaga ślimaków w ogrodzie to koszmar ogrodników i realne zagrożenie dla pielęgnowanych miesiącami lub latami roślin ozdobnych i uprawnych. Zamiast rwać z głowy, należy szybko przystąpić do działania. Jak zwalczyć szkodniki bez niszczenia środowiska? Zanim zainwestujemy w drogie i chemiczne preparaty, wypróbujemy połączeni octu z popularnym napojem alkoholowym.

Ślimaki uwielbiają zapach piwa, które skutecznie zwabi je do naszej pułapki
Ślimaki uwielbiają zapach piwa, które skutecznie zwabi je do naszej pułapki123RF/PICSEL

Rodzaje ślimaków w ogrodzie

Podczas częstego przebywania w ogrodzie z łatwością zaobserwujemy, że odwiedzają go liczne zwierzęta i owady. Część pełni pożyteczne role, a inne są źródłem wielu niechcianych szkód.

Wśród nieproszonych gości nie może zabraknąć także ślimaków, tych powszechnych - ze skorupą, oraz pomrowów wielkich, czyli pozbawionych pancerza. Nie tylko szpecą ogrodowe meble lepkim śluzem, ale także skutecznie niszczą rośliny ozdobne i wypielęgnowane uprawy. Obecność pojedynczych sztuk w szybki sposób rozwiążemy poprzez wyniesienie ich poza teren działki, jednak atak ze strony większej grupy może zniweczyć lata pracy.

Dlaczego ślimaki zagrażają uprawom?

Pomrowy stanowią zagrożenie dla upraw ogrodowych
Pomrowy stanowią zagrożenie dla upraw ogrodowych123RF/PICSEL

Ślimaki zalicza się do gatunku wszystkożernego. Wprawdzie nie pogardzą owadami, niewielkimi zwierzątkami, a nawet innymi ślimakami, ich prawdziwy przysmak stanowią przede wszystkim rośliny. Ogrody wypełnione licznymi gatunkami stanowią dla nich prawdziwy raj, zapewniając nieskończony bufet oraz bezpieczne kryjówki. W szczególności pomrowy szukają zakamarków ciemnych i pełnych wilgoci.

Ślimaki ze skorupkami odgrywają istotną rolę w ekosystemie i nie zawsze muszą oznaczać zagładę dla ogrodu. Często zaspokajają apetyt, żywiąc się gnijącymi oraz martwymi częściami roślin. Zjadają nasiona chwastów, uniemożliwiając im dalsze rozsiewanie się, a także same stanowią pokarm dla jeży, nornic, jaszczurek i wielu gatunków ptaków. Prawdziwe zagrożenie nadciąga ze strony pomrowów, które zjadają liście w całości lub kaleczą je podgryzaniem, co doprowadza do ich zniszczenia. Jak skutecznie się ich pozbyć?

Roztwór octowo-piwny przeciwko ślimakom

Sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór preparatów walczących z przeróżnymi ogrodowymi szkodnikami. Wśród asortymentu nie zabrakło także środków przeciw ślimakom. Choć takie produkty zazwyczaj posiadają wysoką skuteczność, często w składzie zawierają szkodliwe substancje, które narażają zdrowo rosnące rośliny. Okazuje się, że sprzymierzeńca w walce ze ślimakami nie trzeba szukać daleko. Wystarczy dokładnie przeszukać kuchenne szafki.

Ocet to prawdziwy straszak dla uporczywych ślimaków. Walka z nimi potrafi być czasochłonna i uciążliwa, jednak może zakończyć się sukcesem. Do przygotowania domowej mikstury potrzebujemy 1 litra octu oraz 1 litra piwa. Oba składniki mieszamy ze sobą w misce, a następnie przelewamy do spodków lub mniejszych pojemników i ustawiamy w miejscach atakowanych przez ślimaki. Unoszący się zapach jest wyjątkowo kuszący dla ślimaków, dzięki czemu szybko je zwabi i zatrzyma w środku naczyń, uwalniając nas od problemu.

Ślimaki wedle europejskiego prawa. O tym nie wiedzieliście!Interia.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas