Mikstura, która doda mocy. Składniki na witaminową odżywkę dla paprotki masz w lodówce

Paprotka to jedna z najpopularniejszych domowych roślin w Polsce. I choć paproć nie jest trudna w pielęgnacji, to warto poznać zasady, dzięki którym doskonale rozkwitnie i długo zachowa idealną kondycję, tym samym ciesząc nasze oczy. Jak zatem przygotować naturalną odżywkę dla paprotki, która zadziała jak witaminowa bomba?

Zadbana paprotka stanie się prawdziwą ozdobą domu czy mieszkania
Zadbana paprotka stanie się prawdziwą ozdobą domu czy mieszkania123RF/PICSEL

Dlaczego warto mieć w domu paprotkę?

Szczyt popularności paprotki w Polsce przypada na czasy PRL, gdy roślina zajmowała każdy parapety w każdej, państwowej instytucji, ale rzecz jasna, nie brakowało jej również w domach.

Wraz z nadejściem XXI w. moda na paprotkę zdecydowanie zmalała i można nawet pokusić się tezę, że posiadanie wówczas paprotki było tzw. obciachem.

Na szczęście od kilku lat roślina znowu cieszy się wśród konsumentów dużym zainteresowaniem i jest chętnie uprawiana w wielu domach.

Paprotka, oprócz walorów estetycznych, ceniona jest również za właściwości prozdrowotne. Roślina działa jak oczyszczacz powietrza. Specjaliści uważają, że roślina pochłania formaldehyd, a jej liście doskonale nawilżają powietrze, dlatego polecana jest m.in. osobom mającym problemy z układem oddechowym.

Nie podlewaj paprotki samym mlekiem, to może jej tylko zaszkodzić
Nie podlewaj paprotki samym mlekiem, to może jej tylko zaszkodzić123RF/PICSEL

Witaminowa odżywka do paprotki - jak zrobić?

Chcąc zapewnić paproci odpowiednie warunki do kwitnienia, musimy raz na czas zaserwować roślinie zastrzyk witaminowy, który zapewni jej niezbędne mikroelementy.

Jeden z popularnych sposobów nawożenia paprotki polega na podlewaniu rośliny mlekiem. Należy jednak zaznaczyć, że mleko musimy najpierw dokładnie rozcieńczyć z innym płynem. Podlanie paprotki samym mlekiem może zwiększyć ryzyko powstania patogennych grzybów lub bakterii.

Idealnym rozwiązaniem jest rozcieńczenie 100 ml mleka w litrze wody. Tak przygotowanym roztworem podlewamy roślinę maksymalnie raz w miesiącu. Rzecz jasna, za każdym razem należy używać świeżego mleka.

Miłośnicy paproci polecają również nawożenie rośliny za pomocą fusów po kawie. Fusy dodane do podłoża świetnie napowietrzają ziemię i dostarczają wielu istotnych minerałów, jak m.in. fosforu, magnezu, potas i miedzi.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas