Reklama

Paprotka zrzuca liście? Prawdopodobnie ustawiłeś ją źle

Paprotki w opinii wielu osób są roślinami bezobsługowymi, a niewielkie zabiegi sprawiają, że rosną bujne. Niestety, jesienią i zimą ich kondycja może być pogorszona, co manifestuje zrzucaniem liści. Twoja paprotka robi to samo? Nie wiesz, jak temu zaradzić? Podpowiadamy.

Paprotka zrzuca liście? Co robić?

Jeśli twoja domowa paprotka zrzuca liście, czas najpierw poznać przyczyny tego stanu rzeczy. Najczęściej winić możemy stojący obok rośliny kaloryfer, a także zbyt niską wilgotność powietrza. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli jest taka możliwość, lepiej jest przenieść ją w inne, nieco chłodniejsze miejsce, ale nie może być ustawiona w całkowitym cieniu. Nie ma możliwości zmiany? Musisz zadbać o nieco większą wilgotność powietrza. W jaki sposób? Istnieją co najmniej trzy rozwiązania:

Reklama
  • częste zraszanie liści
  • zainwestowanie w nawilżacz powietrza
  • ustawienie rośliny na tacy wypełnionej wodą i np. keramzytem

Polecamy: Nie ignoruj czarnych plam na monsterze. Kiepsko znosi jedną rzecz

Wietrzysz mieszkanie? Paproć może to źle znosić

Mieszkanie musi być wietrzone zawsze: nawet jesienią i zimą. Jest to sposób nie tylko na odświeżenie powietrza, ale usunięcie nadmiaru wilgoci, która zbiera się w źle ogrzewanych pomieszczeniach. Niestety, wahania temperatury i podmuchy wiatru szkodzą paprotce, a ona może manifestować swoje niezadowolenie zrzucaniem liści. Jeśli nasz egzemplarz ustawiony jest w pobliżu okien albo tam, gdzie tworzy się przeciąg, trzeba go niezwłocznie przenieść.

Pamiętasz o podlewaniu?

Rośliny w domu potrzebują wody, ale zimą jej podaż musi być zmieniona. Zazwyczaj dawki trzeba zmniejszać, więc jeśli robimy to w stałych odstępach czasu, warto częstotliwość zmniejszyć. Lepiej jednak samodzielnie monitorować poziom nawilżenia powietrza. Paproć potrzebuje mieć glebę wilgotną, ale nie powinna ona być również za mokra, ponieważ roślina może zgnić. Jeśli w doniczce jest albo za sucho, albo za mokro, to wtedy nasz okaz może zrzucać liście.

Pamiętajmy także, aby podlewać rośliny wodą odstaną i najlepiej miękką. Jeśli w naszych kranach płynie twarda woda można ją zmiękczyć dodając do butelki lub konewki kilka kropel soku z cytryny.

Sprawdź: Przygotuj rododendrony do snu zimowego. Jakie okrycie sprawdzi się najlepiej?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy