Możesz śmiało zastąpić nim ziemniaki. Wątroba i trzustka będą wniebowzięte
Słonecznik bulwiasty, karczoch jerozolimski lub gruszka ziemna - to wszystkie nazwy, które określają topinambur. Roślina już od dawna przestała być uznawana za kulinarną ciekawostkę, ponieważ w większych sklepach można ją kupić bez większego problemu. Topinambur może być śmiałą alternatywą dla ziemniaków, ale może również odgrywać pierwszoplanową rolę na talerzu oraz wzbogacać sałatki, zapiekanki i inne dania. Poza tym słonecznik bulwiasty może być również obecny w ogrodzie, który latem ozdobi swoimi pięknymi kwiatami. Warto wiedzieć, co jeszcze oferuje topinambur, bo okazuje się, że może przysłużyć się naszemu zdrowiu.
Spis treści:
Czym jest topinambur?
Topinambur jest bardzo specyficzną rośliną. Co prawda, jest botanicznie spokrewniony ze słonecznikiem, ale jego wygląd jest zdecydowanie skromniejszy: jego długie łodygi zakończone są drobnymi kwiatami z żółtymi kwiatami. Skarbem topinamburu są jego bulwy, które są całkowicie jadalne. Mają szarą lub lekko bordową skórkę, która skrywa biały lub kremowy miąższ, który ma już swoich sympatyków, ale wciąż przekonuje swoimi właściwościami sceptyków. Nie tylko ze względu na swój delikatny, słodkawy smak przypominający karczochy lub orzechy. Topinambur ma mnóstwo wartości odżywczych, które mają rewelacyjny wpływ na nasz organizm.
Co oferuje nam topinambur?
Wiemy już, że topinambur może czarować swoim smakiem, ale w parze z tymi walorami idą jeszcze właściwości zdrowotne. Co można znaleźć w tych smacznych bulwach? Okazuje się, że to źródło kluczowych dla naszego zdrowia witamin. Należy wymienić te z grupy B, ale obecne są także A, E, C oraz K. Taki pakiet wpływa dobrze na wszystkie układy naszego organizmu, ale najbardziej przysłuży się układowi krążenia oraz nerwowemu. Do tego trzeba przypomnieć, że substancje te poprawiają kondycję skóry, chronią ją przed promieniowaniem UV, ale także redukują stany zapalne i pomagają się szybciej regenerować tkankom.
Zobacz również:
Oczywiście, całość uzupełniają pierwiastki, których w warzywie jest wiele. W topinamburze obecne są wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Wszystko to sprawia, że smaczna bulwa pomaga w leczeniu nadciśnienia, wspiera odporność, system kostno-stawowy oraz sprawne działanie mózgu i całego układu nerwowego.
Jakie są właściwości topinamburu?
Wiemy już, jaki jest skład topinamburu, więc warto spojrzeć na to, jakie realne korzyści wynikają z jego regularnego spożywania. Okazuje się, że bulwa może obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz je regulować, poprawiać profil lipidowy, redukować nadmiar złego cholesterolu, a do tego oczyszczać organizm z toksyn, co odciąża wątrobę. Ale to nie wszystko. Topinambur zawiera cenną inulinę, która pomaga redukować poziom insuliny w organizmie, co przyczynia się do tego, że mogą jeść go diabetycy. Dodatkowo obecność błonnika szybko przynosi uczucie sytości, co pomaga w utrzymywaniu odpowiedniej wagi.
Jak jeść topinambur?
Topinambur można przygotowywać tak samo, jak nasze znane wszystkim ziemniaki. Bulwy dokładnie myjemy i obieramy, a następnie możemy wykorzystać je w kulinarnych eksperymentach. Wiele osób uwielbia przygotowane z nich frytki: topinambur kroimy w słupki i smażymy w głębokim tłuszczu. Możemy także go zapiec w piekarniku wraz z ziołami, takimi jak np. rozmaryn. Co jeszcze można przygotować z tej rośliny? Wystarczy ją pokroić w talarki, dodać sos śmietanowy i zapiec, aby wyszła przepyszna zapiekanka, która napełni brzuchy w porze obiadowej. Jeśli mamy inne warzywa pod ręką, to gotowany topinambur może być składnikiem sałatki.