Najgorsze miejsce dla routera. Osłabia sygnał, może skutkować awarią

Z przyjemnością zasiadasz do seansu wciągającego serialu, ale zamiast upragnionego relaksu denerwujesz się ciągłymi przerwami? Pobieranie plików wydaje się trwać w nieskończoność, a połączenie z internetem jest notorycznie zrywane? Przeanalizuj ustawienie routera w domu. Kiepska lokalizacja sprzętu jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z połączeniem i korzystaniem z internetu. Podpowiadamy, gdzie ustawić router, by sygnał był mocny i stabilny.

Gdzie ustawić router w domu?
Gdzie ustawić router w domu?123RF/PICSEL

Gdzie najlepiej ustawić router? Podstawowe zasady

Coraz więcej osób pracuje z domu, a zdalne wykonywanie obowiązków już dawno przestało być kojarzone z ewenementem. Internetu używamy także do nauki i zabawy, a na co dzień trudno byłoby sobie wyobrazić całkowite odcięcie się od sieci. Nic dziwnego, że problemy z połączeniem są w stanie niejedną osobę doprowadzać do szewskiej pasji. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, skup się na właściwym ustawieniu routera w domu.

Główną regułą jest to, by sprzęt znajdował się w centralnej części domu lub mieszkania. Nie powinien być zasłonięty żadnymi przedmiotami — meblami czy kotarami. Dzięki temu fale radiowe Wi-Fi będą rozchodzić się równomiernie.

Bezproblemowe działanie internetu w znacznej mierze zależy od umiejscowienia routera
Bezproblemowe działanie internetu w znacznej mierze zależy od umiejscowienia routera123RF/PICSEL

Ważne: Jeśli konstrukcja domu nie pozwala na takie ustawienie routera, ustaw go w pomieszczeniu, w którym stabilny dostęp do sieci jest ci najbardziej potrzebny. Jeśli to za mało, możesz zainteresować się instalacją wzmacniaczy sygnału Wi-Fi.

Gdzie ustawić router w bloku?

W mieszkaniach położonych na jednej kondygnacji sprawa wydaje się dość prosta. Nadal najważniejszą zasadą jest umieszczenie routera  w centralnym punkcie. Nie stawiaj go w przedpokoju, ponieważ wtedy część sygnału będzie kierowana na korytarz i klatkę schodową.

Jak wysoko postawić router? Dobrym wyborem jest ustawienie go na wysokości około półtora metra od podłogi, np. na wyższej półce lub szczycie regału.

Gdzie postawić router w domu?

Zadbanie o silny sygnał Wi-Fi staje się nieco trudniejsze w kilkupiętrowych domach o większym metrażu. W takiej sytuacji zaleca się ustawić router w taki sposób, by znajdował się na środkowej kondygnacji. Aby sygnał rozchodził się po pomieszczeniach równomiernie, spróbuj postawić router w pobliżu sufitu niższego piętra (wysoka szafa będzie w tej sytuacji wybawieniem) lub w okolicach podłogi piętra znajdującego się wyżej.

Czy router może stać przy oknie?

Parapety często wydają się miejscem w sam raz dla routera, ponieważ raczej nie są wykorzystywane do przechowywania innych rzeczy — co najwyżej doniczki z ulubionym kwiatem. Nie jest to jednak słuszne założenie.

Działa tutaj ta sama zasada, co w przypadku umieszczania urządzenia w pobliżu drzwi wejściowych. Część sygnału będzie kierowana na zewnątrz. Co więcej, słońce padające bezpośrednio na router będzie niepotrzebnie go nagrzewać, a stąd już tylko krok do awarii.

Zadbaj o to, by nic nie zakłóciło pracy routera
Zadbaj o to, by nic nie zakłóciło pracy routera123RF/PICSEL

Co blokuje sygnał Wi-Fi?

Czasem receptą na poprawienie sygnału jest drobna modyfikacja otoczenia, którym został umiejscowiony router. Trzeba wziąć pod uwagę, że urządzenia elektroniczne, działające na tej samej częstotliwości, mogą być przyczyną problemów z połączeniem internetowym. Staraj się nie umieszczać routera w bezpośrednim sąsiedztwie:

  • telewizora,
  • dekodera,
  • głośników,
  • radioodbiorników,
  • lodówki,
  • mikrofalówki.

Kłopoty mogą wywoływać również elementy konstrukcyjne domu i mieszkania. Zaliczają się do nich metalowe elementy, grube ściany i rury do instalacji wodnej oraz kanalizacyjnej. Starajmy się zachować jak największą odległość od nich. Zadbajmy o to, aby router nie był zasłonięty przez meble. Nie powinien stać również naprzeciwko lustra.

E-urząd, czyli formalności przez InternetInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas