Najlepsze tempo spacerów podczas odchudzania. Kilogramy polecą w dół
Oto jedna z najprostszych i najbardziej dostępnych form aktywności fizycznej, która może skutecznie wspierać odchudzanie. Spacerowanie nie wymaga drogiego sprzętu, a jedynym niezbędnym elementem jest wygodne obuwie. To aktywność odpowiednia dla osób w każdym wieku i o różnych poziomach sprawności fizycznej. Można łatwo je dopasować do własnego harmonogramu i wykonywać niemal wszędzie. Jeśli chcemy schudnąć podczas spacerowania, musimy jednak trzymać się kilku ważnych wytycznych.

Spacerowanie może być skutecznym i prostym sposobem na utratę nadprogramowych kilogramów. Filarami sukcesu w tym przedsięwzięciu są: regularność, odpowiednie tempo oraz wprowadzenie interwałów. Nie tylko łatwiej będzie pozbyć się boczków i oponki. Ta forma ruchu kapitalnie wpływa na poprawę samopoczucia i kondycji.
Spis treści:
Jak spacerować, żeby schudnąć?
Aby spacery wspierały redukcję wagi, kluczowe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu intensywności. Niestety, powolne przechadzki, choć przynoszą sporo dobrego, trudno zaliczyć do treningu spalającego tłuszcz. Spacerowanie w energicznym i szybkim tempie przyspiesza tętno, co zwiększa spalanie kalorii. Regularność i konsekwencja są równie ważne - aby widzieć rezultaty, trzeba spacerować systematycznie.

W jakim tempie spacerować, żeby zgubić zbędne kilogramy?
Najlepsze efekty odchudzające można osiągnąć, spacerując z prędkością od 5 do 6,5 km/h. Jeśli nie chcesz inwestować w opaski lub zegarki sportowe, monitorujące te dane, możesz przyjąć prostą zasadę. Jest to tempo, które wyraźnie przyspiesza oddech, ale nie doprowadza do zadyszki. Powinniśmy nadal móc swobodnie przeprowadzać rozmowę. Taka intensywność pozwala wejść w tzw. strefę spalania tłuszczu, gdy organizm wykorzystuje zapasy energii zgromadzone w tkance tłuszczowej.
Czym są interwały i jak mogą pomóc?
Trening będzie jeszcze skuteczniejszy, jeśli wprowadzisz do niego interwały. To naprzemienne zmiany tempa podczas spaceru - przeplatanie szybkiego marszu z wolniejszymi odcinkami. Taka technika zwiększa wydolność organizmu, poprawia metabolizm i przyspiesza spalanie kalorii. Podczas godzinnego spaceru możesz wprowadzić następujące interwały: przez 2-3 minuty idź bardzo szybko, a następnie przez kolejne 1-2 minuty w spokojniejszym tempie. Powtarzaj cykl przez cały spacer.
Jak spacerować dla efektywnego odchudzania? Zwróć uwagę na szczegóły
Tempo i interwały pozwolą uzyskać najlepsze efekty. Nie można jednak zapominać o jeszcze kilku zmiennych, dzięki którym na rezultaty nie będzie trzeba czekać w nieskończoność. Zadbaj o to, by energiczne spacery odbywały się po zróżnicowanym terenie. Nie tylko unikniesz nudy, ale zaangażujesz więcej mięśni. Nie unikaj wzniesień czy wchodzenia po schodach.
Zadbaj o prawidłową postawę ciała. Trzymaj plecy prosto, ramiona rozluźnione, a brzuch lekko napięty. Szybko przekonasz się, że podczas spaceru pracują nie tylko nogi. Miej przy sobie butelkę z wodą, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Potraktuj ją również jako dodatkowe obciążenie, które skłoni organizm do podjęcia bardziej intensywnego wysiłku.
Jak często i jak długo spacerować?
Niech nie będą to nieregularne zrywy, a nawyk, który wprowadzisz do swojego codziennego terminarza. Aby zobaczyć pierwsze efekty, staraj się spacerować przynajmniej pięć razy w tygodniu po 30-60 minut. Dłuższe spacery (trwające godzinę) w umiarkowanym tempie spalają więcej kalorii i lepiej wspierają redukcję masy ciała. Należy pamiętać, że organizm dopiero po 15-20 minutach ćwiczeń sięga po rezerwy energii pochodzące z tkanki tłuszczowej.

Nie tylko smukła sylwetka
Jakie jeszcze korzyści przynoszą regularne spacery? Oprócz wsparcia w odchudzaniu działają bardzo korzystnie na zdrowie serca. Regularna aktywność zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Spacery na świeżym powietrzu wpływają pozytywnie na nastrój i zmniejszają napięcie. Nie pozostają bez wpływu na poprawę trawienia i jakości snu. Częste chodzenie sprzyja również wydolności i mobilności organizmu. Jest korzystne dla stawów.