Nakarm tym swoje rośliny. Odzyskają wigor, będą odporne na choroby

Podlewanie drożdżami roślin doniczkowych i ogrodowych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie tylko kapitalnie wpływa na stan zielonych okazów, ale też stanowi ekologiczny i tani sposób na nawożenie. Podpowiadamy, jakie rośliny podlewać drożdżami, aby ochronić je przed chorobami i doczekać się bujnego kwitnienia oraz obfitego owocowania.

Mikstura z drożdży potrafi zdziałać cuda
Mikstura z drożdży potrafi zdziałać cuda123RF/PICSEL

Działanie nawozu z drożdży na rośliny

Miłośnicy gotowania doskonale znają potencjał drożdży. Wykorzystywane są również w kosmetyce jako babciny sposób na pielęgnację włosów. Ogrodnicy też mogą dołączyć do grona osób, które docenią wszechstronne zastosowanie drożdży w ogrodzie i w domu.

Ich korzystny wpływ wynika z bogatego składu. W drożdżach piekarskich obecne są witaminy z grupy B, witamina E, a także żelazo, magnez i wapń. Jak to przekłada się na efekty ogrodniczej pracy? Co daje podlewanie roślin drożdżami?

  • Wzmacnia system korzeniowy.
  • Usprawnia pobieranie wody i składników pokarmowych z gleby.
  • Mobilizuje do wzrostu, kwitnienia oraz plonowania.
  • Wspiera rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które zwalczają szkodliwe, chorobotwórcze grzyby.
Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Jak zrobić nawóz z drożdży? Dwie metody

Przydatną informacją jest fakt, że do zrobienia skutecznej odżywki wykorzystać można nawet przeterminowane drożdże piekarskie. W celach spożywczych są już bezużyteczne, ale roślinom nie zaszkodzą. W ten sposób unikniesz marnowania swoich domowych zapasów. Jako bazę ekologicznego nawozu poleca się zastosować deszczówkę. Choć nie jest to warunek konieczny, taka woda nie zawiera chloru i korzystnie wpływa na stan roślin. Czas przejść do instrukcji, jak przygotować drożdże do podlewania.

Po nawóz z drożdży ogrodnicy sięgają coraz chętniej
Po nawóz z drożdży ogrodnicy sięgają coraz chętniej123RF/PICSEL
  • Nawóz z drożdży niesfermentowany: To dobra opcja dla niecierpliwych ogrodników. Kostkę drożdży (100 gramów) zalej 10 litrami ciepłej wody, zamieszaj i odstaw na dwie godziny. Po tym czasie odżywka jest gotowa do użycia, nie wymaga rozcieńczania.
  • Nawóz z drożdży sfermentowany: W tym przypadku będzie trzeba wykazać się pewną dozą cierpliwości, ale domowy preparat nabierze mocy. Rozdrobnij 100 gramów drożdży i przełóż do dużego wiaderka. Zasyp szklanką cukru, a po upływie godziny wlej 10 litrów ciepłej wody. Całość odstaw na tydzień. Przed użyciem konieczne jest rozcieńczenie mieszanki. Na szklankę roztworu powinno przypadać 10 litrów wody.

Podlewanie drożdżami pomidorów i ogórków

To jedne z najpopularniejszych warzyw wśród polskich ogrodników i działkowców. Smak samodzielnie wyhodowanych pomidorów i ogórków jest bezkonkurencyjny względem ich sklepowych odpowiedników. Co więcej, okazy te uwielbiają dokarmianie drożdżami. Rosną bez zakłóceń, więc letnie plony są imponujące. Mikstura pomaga chronić i zwalczać szarą pleśń oraz zarazę ziemniaczaną, a więc choroby, które najczęściej je atakują. Z tego względu drożdżami warto podlewać także truskawki i poziomki.

Jakie rośliny ozdobne podlewać drożdżami?

Ten sposób naturalnego dokarmiania doskonale sprawdza się również w przypadku wielu gatunków ozdobnych w ogrodach. Zależy nam na tym, by rozrastały się bujnie, zdobiły przestrzeń soczyście zielonymi liśćmi albo spektakularnymi kwiatami. W tym celu nawóz z drożdży sprawdza się znakomicie. Docenią go zwłaszcza:

  • hortensje,
  • róże,
  • tuje,
  • bukszpany,
  • lawenda.

Nawóz z drożdży do roślin doniczkowych

Nie posiadasz ogródka lub działki, więc pozostaje ci stworzenie zielonego zakątka we własnych czterech ścianach? Widok dorodnych roślin doniczkowych z pewnością działa kojąco na wszystkich domowników. Jednak w domowej uprawie roślin też możesz spotykać się z problemami w pielęgnacji. Kwiaty marnieją i z dnia na dzień tracą wigor? Uratujesz je odżywką z drożdży. Najlepszy wpływ ma na:

  • storczyki,
  • skrzydłokwiaty,
  • paprocie,
  • monstery,
  • gardenie.
Drożdże to patent na pięknie kwitnienie storczyka
Drożdże to patent na pięknie kwitnienie storczyka123RF/PICSEL

Jak często podlewać rośliny drożdżami?

Największa intensywność tego zabiegu powinna przypadać wczesną wiosną. Podlewanie drożdżami przeprowadzaj raz na dwa tygodnie. W późniejszym czasie wystarczy raz w miesiącu. Zawsze jednak obserwuj swoje rośliny i ich reakcje na domowy nawóz. Jeśli będą rozwijać się, kwitnąć i wytwarzać owoce prawidłowo, zabieg możesz kontynuować bez żadnych wątpliwości.

Polecamy: