Naturalne patenty na mole spożywcze i odzieżowe. Tanie i skuteczne
Mole, zarówno te spożywcze jak i odzieżowe, potrafią naprawdę zatruć życie. Żerują w pokarmach, psują ubrania i tkaniny, a co najgorsze - rozmnażają się w zastraszającym tempie. Jak temu zapobiec i pozbyć się ich raz na zawsze? Oto proste, domowe sposoby.
Mole to rodzina niewielkich owadów z rzędu motyli, licząca około 3000 gatunków i rozprzestrzeniona we wszystkich strefach klimatycznych. Łatwo spotkać je także w Polsce. Mole przypominają rozmiarem komary, a wyglądem ćmy - dorosłe osobniki posiadają smukłe, owłosione ciało o barwie od białawej, poprzez żółtą aż po szarobrunatną. Larwy moli żyją w rurkowatych osłonkach, składających się głównie z resztek pożywienia.
Dwie najpopularniejsze grupy moli to mole odzieżowe oraz mole spożywcze. Larwy mola odzieżowego żywią się wełnianymi wyrobami włókienniczymi oraz futrami, a mola spożywczego suchymi pokarmami takimi jak cukier, kasza, mąka oraz otręby. Są bardzo podstępne i błyskawicznie zadomawiają się w kuchni, z łatwością przedostając się do niezabezpieczonych opakowań z jedzeniem. Jak się ich pozbyć?
Jak pozbyć się moli spożywczych? Naturalne patenty
Zobacz również:
Jeśli w kuchni zagnieździły się nam mole spożywcze, musimy w pierwszej kolejności jak najszybciej pozbyć się larw. Niestety, wiąże się to zawsze z wyrzuceniem wszystkich produktów, w których żyją i dokładnym wyczyszczeniem szafek. W tym celu należy dodać do wody kilka łyżek octu lub wymyć szafki samym octem, który skutecznie dezynfekuje i zabija jaja moli. Możemy także wymieszać gorącą wodę oraz ocet w proporcji 1:1, przelać do miseczki i zamknąć w szafce aż do wystygnięcia.
Zakupione, nowe, sypkie produkty takie jak cukier, mąka i kasze należy zaraz po kupnie przesypać do szklanych szczelnych pojemników lub słoików, a kuchenne szafki regularnie sprzątać i profilaktycznie dezynfekować octem.
Aby pozbyć się dorosłych, fruwających już osobników, warto przygotować pułapkę na bazie octu i wina. W tym celu należy wlać do miseczki trochę kwaskowatego wina, które mole uwielbiają i ocet, którego nie znoszą. Owady, zwabione przyjemnym zapachem, utopią się w misce.
By mole nie pojawiły się ponownie w domu, musimy przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, warto rozłożyć w szafkach małe woreczki z lawendą lub położyć na półce lawendowe mydełko - mole nie znoszą tego zapachu. W sklepach znajdziemy także gotowe, lawendowe pułapki, które warto rozłożyć w kuchni i spiżarce. Możemy również wlać do dyfuzora lawendowy olejek i regularnie rozpylać ten zapach w całym domu.
W kuchni warto trzymać suszone skórki cytrusów, goździki, ziele angielskie i liście laurowe. Mole nie znoszą też zapachu wrotyczu, więc warto ozdobić dom małymi, świeżymi bukiecikami, a w szafkach trzymać opakowania z suszonym wrotyczem. Roślinę warto położyć również na parapecie, by odstraszała mole wpadające do domu z zewnątrz.
Jak pozbyć się moli odzieżowych?
Jeśli zauważyliśmy w domu mole odzieżowe, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie przejrzeć ubrania pod kątem uszkodzeń, a te zniszczone, niestety wyrzucić. Pozostałe ubrania należy dokładnie wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza, która zabija mole. Kolejnym krokiem powinno być dokładne wymycie szaf - larwy moli odzieżowych rozwijają się w ciemnych, ciepłych miejscach i wybierają najczęściej brudną, rzadko praną, zapomnianą odzież. By zapobiec inwazji moli, warto więc na bieżąco sprzątać, dezynfekować i wietrzyć te miejsca.
Mole nie lubią wysokich temperatur i mocnego słońca, więc w razie możliwości warto wystawiać ubrania latem na powietrze i działanie promieni słonecznych. Równie mocno jak ciepła, mole nie znoszą też zimna - możemy więc od czasu do czasu mrozić ubrania, ale warto pamiętać, że potrzeba aż 72 godzin, aby skutecznie pozbyć się insektów z tkanin.
Ubrania wykonane z wełny, futra lub pierza powinniśmy przetrzymywać w plastikowych pojemnikach lub kompresyjnych torbach do przechowywania. Garnitury i sukienki należy trzymać w workach na ubrania, mocno zapieczętowanych i zabezpieczonych.
Aby odstraszyć mole, warto trzymać w szafach woreczki z lawendą, świeży lub zasuszony wrotycz lub gotowe łapki zapachowe. Szafy na ubrania warto też regularnie czyścić wodą z octem, a ubrania traktować od czasu do czasu gorącym powietrzem z suszarki. Można też nastawić żelazko na najwyższą możliwą temperaturę i wyprasować wszystkie rzeczy.