Niech nie zmyli cię ich pieszczotliwa nazwa. Mogą być w domu ogromnym kłopotem

Na swoją kryjówkę wybierają ciemnie i wilgotne miejsca, a z uwagi na ich bardzo małe wymiary, trudno je dostrzec. Gryzki, nazywane również psotnikami i wszami książkowymi, to owady, które niestety coraz częściej pojawiają się w naszych domach i mieszkaniach. Jak skutecznie pozbyć się tych niechcianych gości?

Psotniki to małe owady, które najczęściej chowają się w kuchennych zakamarkach
Psotniki to małe owady, które najczęściej chowają się w kuchennych zakamarkachTony Wills Wikimedia

Gryzki - charakterystyka

Gryzki, psotniki, a potocznie - wszy książkowe, to niewielkie owady, których długość ciała może osiągać maksymalnie 1 cm. Gryzki to tak naprawdę rząd owadów, który liczy na całym świecie ponad 4 tys. gatunków, z czego w Polsce zaobserwowano występowanie ok. 100.

Psotniki posiadają stosunkowo dużą głowę względem tułowia, z której wystają charakterystyczne, długie czułki. Owady są najczęściej koloru jasno-szarego, ciemno-brązowego i żółto-białego. Zdecydowana większość gatunków posiada również skrzydła, ale gryzki, które już się "zadomowią" w mieszkaniach, zazwyczaj przemieszczają się przy użyciu odnóży.

Psotniki żywią się głównie glonami, grzybami pleśniowymi i szczątkami organicznymi, ale chętnie zajadają się również mąką i ryżem, stąd ich bardzo częsta obecność w pomieszczeniach kuchennych. W ich menu znajdziemy także pyłek kwiatowy i jaja innych owadów.

Gryzki są trudne do wytropienia, nie tylko z uwagi na ich bardzo małe rozmiary, ale i doskonałą sztukę kamuflażu, ponieważ do ukrycia się wykorzystują nawet najmniejsze szczeliny i pęknięcia.

Czy gryzki są groźne dla człowieka?

Gryzki, mimo posiadania rozbudowanego narządu gębowego, nie wykorzystują go do gryzienia człowieka, więc w tym kontekście nie stanowią dla nas zagrożenia. Należy jednak pamiętać, że owady te mogą przenosić alergeny, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Ponadto ich obecność w mieszkaniu może zwiększać ryzyko zanieczyszczenia żywności.

Jak skutecznie pozbyć się gryzków?

Rzecz jasna najważniejsza jest profilaktyka, dzięki której zminimalizujemy ryzyko pojawienia się gryzków w naszym domu. W tym celu należy zwrócić uwagę, by w pomieszczeniach nie panowała zbyt duża wilgotność powietrza, co sprzyja rozwijaniu się grzybów i pleśni, a więc warunków uwielbianych przez te owady. Ponadto zadbajmy o uszczelnienie wszelkiego rodzaju szczelin i pęknięć - m.in. w ścianach i listwach podłogowych.

Jeśli nie mamy do czynienia ze zbyt dużą inwazją gryzków, dobrym pomysłem jest ozonowanie pomieszczenia. Z kolei przy narastającym problemie z gryzkami, czasami konieczne jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy, zajmującej się dezynsekcją owadów.

Gdy mowa o domowych sposobach na pozbycie się tych niechcianych gości, niewykluczone, że dobrze sprawdzi się sporządzenie odpowiedniego roztworu z octu, soku z cytryny i sody oczyszczonej. Wszystkie składniki w równych proporcjach mieszamy ze sobą i uzyskaną miksturą przemywamy m.in. szafki kuchenne i blaty, czyli miejsca, gdzie mogą bytować gryzki. Dobrym pomysłem jest również spryskanie preparatem różnego rodzaju szczelin.

Weronika Błaszczyk, obesitolog: Ile cukru dziennie spożywamy?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas