Naturalny pogromca mleczy. Zmieszaj i spryskaj. Znajdziesz w kuchni
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Nieestetycznie wyrastające spośród zielonej, przystrzyżonej trawy potrafią doszczętnie zrujnować marzenia o idealnie wypielęgnowanym ogródku. Nic nie robią sobie z faktu, że są nieproszonymi gośćmi. Potrafią rozrosnąć się w kilka chwil, opanowując cały trawnik. Co jest dobre na mlecz? Chwastów pozbędziesz się w zaledwie kilka chwil, sięgając po domowy oprysk. Potrzebne produkty znajdziesz w kuchni.
Spis treści:
Jak pozbyć się mleczu? To prawdziwa zmora ogrodników
Mlecz polny i mniszek lekarski potrafią mocno namieszać w głowie ogrodników. Mimo iż dla wielu wyglądają niemal identycznie, w rzeczywistości są dwiema różnymi roślinami, z czasem stając się prawdziwą zmorą. To uciążliwe chwasty, które, kiedy już pojawią się w ogrodzie, nie mają najmniejszej ochoty się z niego wyprowadzić. Co więcej, trudno je wyplenić, a wkrótce zaczynają rozprzestrzeniać się z ogromną prędkością.
Mlecz polny, w przeciwieństwie do mniszka, nie ma jednak żadnych właściwości zdrowotnych, a w niektórych przypadkach może nawet okazać się szkodliwy. Zwalczanie go jest więc istotne nie tylko z estetycznych względów. Roślina szybko rozwija też swój system korzeniowy, czerpiąc z gleby substancje odżywcze i stając się tym samym zagrożeniem dla innych, rosnących w ogrodzie gatunków. Jeśli więc pierwszy żółty kwiat pojawi się na twojej działce, szybko zabierz się do pracy.
Zobacz również: Doskonały sposób na kleszcze. Składnik kupisz w aptece
Jak pozbyć się mleczy domowym sposobem? Systematyczność to podstawa
Lepiej działać przed szkodą - przyznają działkowcy, zwalczając już pierwsze, pojawiające się w ich ogrodach mlecze. Chwast rozprzestrzenia się bowiem z wielką siłą, potrafiąc w kilka chwil doszczętnie zniszczyć wypielęgnowany trawnik. Chcąc temu zapobiec, konieczne jest mechaniczne wyrywanie mleczy ręcznie - w momencie, gdy tylko wzejdą i wypuszczą pierwsze, charakterystyczne dla siebie liście.
Kiedy chwastów jest znacznie więcej, mechaniczne wyeliminowanie niechcianych roślin z ogrodu może urosnąć do rangi nie lada problemu. Co więcej, korzenie palowe mlecza rozciągają się na dużą głębokość w glebie, przez co niekiedy nawet raz usunięte, pojawią się w danym miejscu po raz kolejny. Wówczas warto więc sięgnąć po niszczące system korzeniowy herbicydy. Przed zastosowaniem substancji na bazie chemicznej należy jednak dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, tak by nie zaszkodzić innym roślinom w ogrodzie. Znacznie bezpieczniejszą okaże się domowa metoda.
Jaki oprysk na mlecz? Pomoże domowa mieszanka
Walkę chwastom wypowie domowa mieszanka, którą bez przeszkód przygotujesz w zaciszu własnej kuchni. Mlecze znikną w momencie, kiedy zaaplikujesz im dawką domowego oprysku, powstałego na bazie octu i sody. Wystarczy, że zmieszasz litr wody, 1/3 szklanki sody i pół szklanki octu, by kolejno cieszyć się wolnym od problemu ogrodem.
Pamiętaj, by zachować ostrożność. Mieszankę przelej do precyzyjnego atomizera, aplikując ją wyłącznie na chwasty. Gdy trafi na inne, rosnące w pobliżu rośliny, może skutecznie im zaszkodzić.
Zobacz również: Spryskaj tym borówkę amerykańską, szkodniki ominą ją z daleka