Naturalny pogromca mleczy. Zmieszaj i spryskaj. Znajdziesz w kuchni

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Nieestetycznie wyrastające spośród zielonej, przystrzyżonej trawy potrafią doszczętnie zrujnować marzenia o idealnie wypielęgnowanym ogródku. Nic nie robią sobie z faktu, że są nieproszonymi gośćmi. Potrafią rozrosnąć się w kilka chwil, opanowując cały trawnik. Co jest dobre na mlecz? Chwastów pozbędziesz się w zaledwie kilka chwil, sięgając po domowy oprysk. Potrzebne produkty znajdziesz w kuchni.

Co jest dobre na mlecz? Zmieszaj z wodą i spryskaj. Znajdziesz w kuchni
Co jest dobre na mlecz? Zmieszaj z wodą i spryskaj. Znajdziesz w kuchni123RF/PICSEL

Jak pozbyć się mleczu? To prawdziwa zmora ogrodników

Mlecz polny i mniszek lekarski potrafią mocno namieszać w głowie ogrodników. Mimo iż dla wielu wyglądają niemal identycznie, w rzeczywistości są dwiema różnymi roślinami, z czasem stając się prawdziwą zmorą. To uciążliwe chwasty, które, kiedy już pojawią się w ogrodzie, nie mają najmniejszej ochoty się z niego wyprowadzić. Co więcej, trudno je wyplenić, a wkrótce zaczynają rozprzestrzeniać się z ogromną prędkością.

Mlecz polny, w przeciwieństwie do mniszka, nie ma jednak żadnych właściwości zdrowotnych, a w niektórych przypadkach może nawet okazać się szkodliwy. Zwalczanie go jest więc istotne nie tylko z estetycznych względów. Roślina szybko rozwija też swój system korzeniowy, czerpiąc z gleby substancje odżywcze i stając się tym samym zagrożeniem dla innych, rosnących w ogrodzie gatunków. Jeśli więc pierwszy żółty kwiat pojawi się na twojej działce, szybko zabierz się do pracy.

Jak pozbyć się mleczy domowym sposobem? Systematyczność to podstawa

Lepiej działać przed szkodą - przyznają działkowcy, zwalczając już pierwsze, pojawiające się w ich ogrodach mlecze. Chwast rozprzestrzenia się bowiem z wielką siłą, potrafiąc w kilka chwil doszczętnie zniszczyć wypielęgnowany trawnik. Chcąc temu zapobiec, konieczne jest mechaniczne wyrywanie mleczy ręcznie - w momencie, gdy tylko wzejdą i wypuszczą pierwsze, charakterystyczne dla siebie liście.

Czym zwalczać mlecze? Zmieszaj i spryskaj trawnik. Znikną w mgnieniu oka
Czym zwalczać mlecze? Zmieszaj i spryskaj trawnik. Znikną w mgnieniu oka123RF/PICSEL

Kiedy chwastów jest znacznie więcej, mechaniczne wyeliminowanie niechcianych roślin z ogrodu może urosnąć do rangi nie lada problemu. Co więcej, korzenie palowe mlecza rozciągają się na dużą głębokość w glebie, przez co niekiedy nawet raz usunięte, pojawią się w danym miejscu po raz kolejny. Wówczas warto więc sięgnąć po niszczące system korzeniowy herbicydy. Przed zastosowaniem substancji na bazie chemicznej należy jednak dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, tak by nie zaszkodzić innym roślinom w ogrodzie. Znacznie bezpieczniejszą okaże się domowa metoda.

Jaki oprysk na mlecz? Pomoże domowa mieszanka

Walkę chwastom wypowie domowa mieszanka, którą bez przeszkód przygotujesz w zaciszu własnej kuchni. Mlecze znikną w momencie, kiedy zaaplikujesz im dawką domowego oprysku, powstałego na bazie octu i sody. Wystarczy, że zmieszasz litr wody, 1/3 szklanki sody i pół szklanki octu, by kolejno cieszyć się wolnym od problemu ogrodem.

Pamiętaj, by zachować ostrożność. Mieszankę przelej do precyzyjnego atomizera, aplikując ją wyłącznie na chwasty. Gdy trafi na inne, rosnące w pobliżu rośliny, może skutecznie im zaszkodzić.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas