Kwiaty, które kwitną całe lato. Posadź w ogrodzie, zachwycą kolorem aż do jesieni
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Kolorowy, wypełniony pachnącymi kwiatami ogród to marzenie niejednego działkowca. Wiele roślin zachwyca jednak wzrok zaledwie przez kilka krótkich tygodni, by wkrótce przekwitnąć. Są jednak takie, które cieszą feerią barw aż do jesieni. Jakie kwiaty kwitną całe lato? Doświadczeni ogrodnicy sięgają najchętniej po te odmiany.
Spis treści:
Jakie kwiaty wieloletnie kwitną całe lato? Ogrodnicy stawiają na te odmiany
Przydomowy ogród jest dumą każdego działkowca. Wielu starannie dobiera kolejne rośliny, zwracając uwagę na ich pokrój, wymagania czy dekoracyjne wartości. Niewielu myśli jednak o długości kwitnienia poszczególnych kwiatów. Tymczasem istnieją takie, które mogą cieszyć oko feerią barw aż do jesieni. Po które sięgnąć?
Prym wśród długo kwitnących kwiatów wiedzie jeżówka purpurowa. Kwitnąc od lipca do października, zachwyca dużymi, dekoracyjnymi kwiatostanami z wypukłym środkiem, będąc jednocześnie jedną z łatwiejszych w uprawie roślin. By zaskakiwała wyglądem, potrzebuje zaledwie średnio zasobnej, gliniastej lub piaszczysto-gliniastej i lekko wilgotnej ziemi oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. Tak ulokowana wkrótce wypuści kolorowe kwiaty i stanie się niebywałą ozdobą ogródka.
Zobacz również: Skalniak i rabaty będą pod pierzyną kwiatów. Łatwa w uprawie roślina zakwita dwa razy w sezonie
Jakie kwiaty kwitnące najdłużej? Doczekają pierwszych przymrozków
Obficie i wyjątkowo długo kwitnie także słoneczniczek szorstki. Swoimi żółtymi, przypominającymi kwiaty słonecznika listkami potrafi zachwycać nawet do pierwszych przymrozków. Wyglądem przywodzi na myśl wiejską sielankę, jednak nada się świetnie do każdego ogrodu.
Najlepiej czuje się w pełnym słońcu, tolerując też lekki półcień, na świeżych, przepuszczalnych i żyznych glebach o lekko kwaśnym odczynie. Poradzi sobie też na mniej zasobnej, suchej ziemi, jednak wówczas wypuści znacznie mniej kwiatów. Co ważne, świetnie czuje się w trakcie upałów, nie tracąc swojego intensywnego koloru. Jest też w pełni mrozoodporny.
Ogród warto wzbogacić też gatunkiem, który powszechnie kojarzony jest z polami i łąkami. Krwawnik pospolity zachwyca bowiem niewielkimi kwiatami w wielu barwach, utrzymując je nieprzerwanie od końca czerwca aż do października.
Krwawnik czuje się najlepiej na słonecznych stanowiskach - wówczas kwitnie długo i obficie. Preferuje lekkie, przepuszczalne, średnio żyzne gleby o odczynie od lekko zasadowego do obojętnego. Jest mrozoodporny.
Jakie kwiaty do ogrodu żeby kwitły od wiosny do jesieni? Zasadź i podziwiaj
Zobacz również:
Wiosną, utrzymując kwiaty aż do początku jesieni, rozkwita też liliowiec ogrodowy. Jego płatki do złudzenia przypominają lilie, a zebrane na jednym pędzie są jedną z bardziej urokliwych ozdób ogrodu. Mimo iż każdy kolejny kwiat żyje wyłącznie przez jeden dzień, pąki kwiatowe stale się rozwijają, a przekwitnięte są zastępowane przez kolejne. By urokliwie kwitły, potrzebują wyłącznie słonecznego miejsca.
W ogrodzie, by długo cieszyć się kolorami, warto zasadzić też cynie czy begonie. Na rabacie świetnie sprawdzi się też rudbekia błyskotliwa czy wiesiołek missouryjski. Do mniej znanych, ale urokliwych gatunków należy także trzykrotka Andersona. Wieloletnia, dekoracyjna bylina świetnie radzi sobie w pełnym słońcu i w cieniu, doskonale czując się na wilgotnych, próchniczych i przepuszczalnych glebach. Dobrze zimuje, jednak w okresach długotrwałej suszy wymaga obfitego podlewania.