Naucz się trzech słów w kocim języku. Mruczek zawsze zareaguje

Koty są mistrzami komunikacji z człowiekiem. Zawsze dają nam znać, gdy czują się bezpiecznie i komfortowo, a także, gdy są zdenerwowane i chciałyby zostać same. W tym celu wysyłają nam pewne sygnały i wydają z siebie najróżniejsze dźwięki. Jeśli więc chcemy porozumieć się z naszym pupilem, możemy spróbować użyć jego własnego języka. Oto trzy dźwięki, które warto znać.

Jak pokazać kotu, że jesteśmy niezadowoleni z jego zachowania?
Jak pokazać kotu, że jesteśmy niezadowoleni z jego zachowania?123RF/PICSEL

Koty nieustannie komunikują się z nami za pomocą mowy ciała. Do tego dochodzą różnorodne dźwięki, które nie ograniczają się do miauczenia. Nietrudno rozpoznać, że spokojne mruczenie kota jest wyrazem jego zadowolenia, natomiast gdy nasz pupil gwałtownie syknie, rozumiemy, że jest zdenerwowany lub wystraszony.

Rozumiejąc ten koci język, sami możemy go wykorzystać w komunikowaniu się z naszym mruczkiem. To bardzo proste!

Kojąca kocimiętka. Koty ją uwielbiają!Interia.tv

Jak powiedzieć kotu, że go kochamy?

Na łamach czasopisma naukowego "Scientific Reports" pojawił się artykuł dotyczący badań, za pomocą których naukowcy wykazali, że komunikacja z kotem wcale nie jest trudna. Kluczem do niej jest zrozumienie sygnałów, jakie wysyła nam pupil i odpowiedzenie mu w ten sam sposób.

Możemy zaobserwować, że gdy nasz kot odpoczywa blisko nas i czuje się komfortowo, zaczyna on powoli mrużyć oczy. 

Naukowcy przekonują, że to właśnie powolne mruganie jest wyrazem radości i zadowolenia naszego pupila. W artykule zapewniają, że jeśli chcemy pokazać kotu, że mamy pozytywne i przyjacielskie intencje wobec niego, możemy imitować ten rodzaj mimiki. 

Kot mrużąc oczy pokazuje nam, że czuje się bezpiecznie i jest szczęśliwy
Kot mrużąc oczy pokazuje nam, że czuje się bezpiecznie i jest szczęśliwy123RF/PICSEL

Jak wyrazić niezadowolenie? Wystarczą 3 dźwięki

Co, jeśli chcemy pokazać kotu nasze niezadowolenie wywołane jego nieposłusznym zachowaniem?  Pamiętajmy, że karanie kota nie ma sensu. Koty nie zrozumieją, dlaczego zrzucamy je ze stołu lub na nie krzyczymy, nie wspominając już o jakichkolwiek przejawach przemocy fizycznej, która jest absolutnie niedopuszczalna.

O tym, jak wyrazić nasze niezadowolenie w kocim języku, poinformowała na swoim Instagramie użytkowniczka odin_bengal_16. Jej post spotkał się z ogromnym odzewem internautów, którzy nie kryli zaskoczenia w komentarzach.

Według użytkowniczki, gdy nasz kot coś przeskrobie i chcemy uświadomić mu, że nie jesteśmy zadowoleni z jego zachowania, możemy użyć tych trzech dźwięków:

  • XU (szu) - gdy jesteśmy niezadowoleni z zachowania kota,
  • SI - gdy jesteśmy bardzo niezadowoleni,
  • KE (kh) - gdy chcemy, by kot natychmiast zaprzestał swojego zachowania.

Dźwięków należy używać tylko w sytuacji, gdy nasz kot źle się zachowa, tak aby potrafił zrozumieć nasze intencje.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas