Nawożenie trawnika po zimie. Kiedy i czym nawozić trawnik?
Jak zadbać o trawnik po zimie – to pytanie zadają sobie wszyscy ogrodnicy, kiedy tylko da się zauważyć pierwsze oznaki nadejścia wiosny. Istnieje kilka niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym zregenerujemy trawnik i doprowadzimy go do porządku po ciężkich, zimowych warunkach. Na szczególną uwagę zasługuje temat prawidłowego nawożenia trawnika po zimie, dzięki któremu uzyskać można gęstą i efektowną murawę. Jak się do tego przygotować? Podpowiadamy!
Zimowe niebezpieczeństwa
Choć wiele czasu poświęca się na pielęgnację drzew, krzewów i kwiatów ozdobnych, trawnik po zimie również wymaga opieki. Śnieg, niskie temperatury i jej duże wahania osłabiają darń, uszkadzając system korzeniowy i zmniejszając odporność trawnika na działanie szkodników oraz chorobotwórczych patogenów. Najczęstszą chorobą atakującą tę część ogrodu jest pleśń śniegowa, która objawia się białym nalotem widocznym na całej powierzchni trawnika. To nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim jej pojawienie się doprowadza do szybkiego zamierania roślin.
Regeneracja trawnika po zimie: Pierwsze prace w ogrodzie
By precyzyjnie określić najlepszy moment na rozpoczęcie działań w ogrodzie, konieczna jest obserwacja warunków na bieżąco. Nie należy nadmiernie się spieszyć, bowiem samo zniknięcie śniegu nie jest jedynym wyznacznikiem. Gleba w ogrodzie nie tylko musi odmarznąć, ale także przeschnąć. Jeśli trawnik nasiąknięty jest wodą, część zabiegów może okazać się nieskuteczna, a nawet szkodliwa poprzez pogłębienie dotychczasowych uszkodzeń.
Trawnik wiosną, oprócz nawożenia, będzie potrzebować: oczyszczenia całej powierzchni i zgrabienia liści, wertykulacji, aeracji, piaskowania i wapnowania.
Kiedy nawozić trawnik po zimie?
Po wyczerpujących miesiącach murawa wymaga odżywienia, by trawnik rósł zdrowo, gęsto i miał ładne, intensywnie zielone zabarwienie. Ważne jest, by nawożenia nie przeprowadzać wcześniej niż dwa tygodnie po zabiegu wapnowania. Dostarczenie składników odżywczych dobrze jest zaplanować na drugą połowę marca lub przełom marca i kwietnia.
Jakie warunki są do tego najlepsze? Poleca się wybierać pochmurne dni, kiedy trawa nie jest narażona na mocne działanie promieni słonecznych, a przez to zmniejsza się ryzyko poparzenia źdźbeł. Powinny być one suche, a gleba lekko wilgotna. Dzięki temu nawóz wniknie w sposób najbardziej efektywny.
Jak nawozić trawę po zimie?
Konieczne jest rozrzucenie nawozu równomiernie na całej powierzchni trawnika. Jego miejscowe braki będzie bardzo łatwo zauważyć na podstawie żółknących źdźbeł. Nadmiar też jest szkodliwy. W miejscach, w których dojdzie do przenawożenia trawnika, pojawią się suche, "wypalone" plamy. Przerzedzona murawa staje się również bardziej podatna na choroby.
Po dostarczeniu nawozu trawnik należy obficie podlać. Dobrze jest zdać się także na prognozy pogody i zabieg ten zaplanować, kiedy na najbliższe dni zapowiadane są opady deszczu.
Nawóz na trawnik po zimie
Wiosną należy wybierać nawozy z dużą zawartością azotu, dzięki którym trawa rośnie szybko i bujnie. To podstawowy składnik, który regeneruje trawnik po zimie i bezpośrednio wpływa na jego odpowiednie wybarwienie. Prym wiedzie w tej kategorii saletra amonowa. Stosuje się ją w proporcjach 1,5 kilograma na 100 metrów kwadratowych powierzchni.
O tym trzeba pamiętać: Jeśli nie użyliśmy go jesienią, konieczne będzie zastosowanie środka zawierającego potas.
Mineralne nawozy do trawników, które znaleźć można w sklepach ogrodniczych, dostępne są w postaci proszku, granulatu oraz w formie płynnej. Doświadczeni ogrodnicy zalecają postawienie na dwa pierwsze warianty, ponieważ sprawiają najmniej problemów w równomiernym rozprowadzeniu na murawie.
Glebę można dodatkowo odżywić, wykorzystując produkty znajdujące się w większości gospodarstw domowych. Więcej o naturalnych metodach dbania o trawnik na wiosnę przeczytasz >>tutaj<<.
Polecamy także: