Nie każdy emeryt wie o tych zniżkach. Wystarczy wypełnić wniosek
Legitymacja emeryta-rencisty to dokument wydawany w momencie przejścia na emeryturę lub rentę i uprawniający polskich seniorów do korzystania z wielorakich zniżek i ulg. Jakie obowiązują w 2022 roku i jak z nich skorzystać?
Spis treści:
Komu przysługuje legitymacja emeryta-rencisty?
Legitymacja emeryta-rencisty przysługuje każdej osobie w momencie przejścia na emeryturę lub rentę. Dokument ten wydawany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a do jego posiadania uprawnia prawo do otrzymywania:
- świadczeń emerytalnych
- emerytur pomostowych
- rent
- rent socjalnych
- nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych
Jak można dostać legitymację emeryta?
Aby otrzymać legitymację emeryta-rencisty, należy złożyć wniosek do właściwej jednostki ZUS. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty. Formularz, który jest wymagany, otrzymamy na miejscu lub znajdziemy w wersji do pobrania stronie internetowej - TUTAJ.
O wydanie legitymacji emeryta-rencisty można ubiegać się również w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia dokumentu, a także jeśli się go zgubi. Oprócz wniosku potrzebne będą wtedy oświadczenia dotyczące tego, co stało się z legitymacją. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na podjęcie decyzji związane z wydaniem duplikatu legitymacji emeryta-rencisty.
Legitymacja emeryta: Do czego uprawnia?
Emeryci i renciści mogą także korzystać z rehabilitacji oraz turnusów w ośrodkach uzdrowiskowych - wtedy legitymacja emeryta-rencisty zwalnia ich z części opłat. To jednak nie wszystko!
Seniorzy, którzy skończyli 75 lat i są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce mogą skorzystać z bezpłatnych leków - w grupie tej znajdują się medykamenty przeznaczone do leczenia chorób wieku podeszłego, a ich lista co roku ulega modyfikacji.
Legitymacja emeryta-rencisty: Ulgi 2022
Zwolnienie z opłacania abonamentu RTV przysługuje również osobom, które posiadają:
- prawo do zasiłku przedemerytalnego
- prawo do świadczenia przedemerytalnego
- przyznany zasiłek dla opiekuna.
Warto pamiętać, że emeryci oraz renciści posiadający legitymację mogą liczyć na zniżki w teatrach, muzeach oraz kinach. Niestety, w wyniku pandemii COVID-19 większość sieci kinowych chwilowo je zniosła, ale można na nie liczyć np. w kinach studyjnych.
Seniorzy mogą także korzystać ze zniżek podczas niektórych imprez masowych - czasem są nawet na nie wpuszczani za darmo. W muzeach państwowych posiadacze legitymacji emeryta-rencisty płacą połowę ceny normalnego biletu, zniżki przygotowały także dla nich galerie sztuki, ogrody botaniczne czy zoologiczne oraz obiekty sportowe. By z nich skorzystać, wystarczy po prostu okazać legitymację.
Legitymacja emeryta na przejazdy PKP
Posiadacze legitymacji emeryta-rencisty mogą także liczyć na spore zniżki podczas podróży PKP. Obowiązują one wyłącznie na drugą klasę pociągów osobowych, TLK i ekspresowych. Zniżka dla seniorów wynosi 37 proc., ale emeryt-rencista może z niej skorzystać tylko dwa razy w roku. Odnosi się ona także do kombatantów i inwalidów wojennych oraz tych, którzy posiadają orzeczoną niepełnosprawność.
Co ważne, emeryci mogą obniżyć także cenę biletu PKP o:
- 30 proc. - gdy bilet zakupiony jest 21-30 dni przed wyjazdem
- 20 proc. - gdy bilet zakupiony jest 14-20 dni przed wyjazdem
- 10 proc. – gdy bilet zakupiony jest 7-13 dni przed wyjazdem.
Emeryci mogą również korzystać ze znacznych ulg w przedsiębiorstwach komunikacyjnych.