Reklama

Reklama

Nie każdy emeryt wie o tych zniżkach. Wystarczy wypełnić wniosek

Legitymacja emeryta-rencisty to dokument wydawany w momencie przejścia na emeryturę lub rentę i uprawniający polskich seniorów do korzystania z wielorakich zniżek i ulg. Jakie obowiązują w 2022 roku i jak z nich skorzystać?

Komu przysługuje legitymacja emeryta-rencisty?

Legitymacja emeryta-rencisty przysługuje każdej osobie w momencie przejścia na emeryturę lub rentę. Dokument ten wydawany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a do jego posiadania uprawnia prawo do otrzymywania:

 • świadczeń emerytalnych
 • emerytur pomostowych
 • rent
 • rent socjalnych
 • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych 

Czytaj również: Zmiany w legitymacji emeryta od 2023 roku. To musi wiedzieć każdy senior

Reklama

Jak można dostać legitymację emeryta?

Aby otrzymać legitymację emeryta-rencisty, należy złożyć wniosek do właściwej jednostki ZUS. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty. Formularz, który jest wymagany, otrzymamy na miejscu lub znajdziemy w wersji do pobrania stronie internetowej - TUTAJ.

O wydanie legitymacji emeryta-rencisty można ubiegać się również w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia dokumentu, a także jeśli się go zgubi. Oprócz wniosku potrzebne będą wtedy oświadczenia dotyczące tego, co stało się z legitymacją. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na podjęcie decyzji związane z wydaniem duplikatu legitymacji emeryta-rencisty.

Legitymacja emeryta: Do czego uprawnia?

Posiadanie legitymacji emeryta-rencisty niesie z sobą pewne przywileje. Te największe związane są z ochroną zdrowia. Seniorzy, posiadający taki dokument, mogą bowiem odliczyć od podatku koszt zakupu leków (w przypadku kwoty powyżej 100 zł) czy skorzystać z licznych zniżek w aptekach. 

Emeryci i renciści mogą także korzystać z rehabilitacji oraz turnusów w ośrodkach uzdrowiskowych - wtedy legitymacja emeryta-rencisty zwalnia ich z części opłat. To jednak nie wszystko!

Seniorzy, którzy skończyli 75 lat i są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce mogą skorzystać z bezpłatnych leków - w grupie tej znajdują się medykamenty przeznaczone do leczenia chorób wieku podeszłego, a ich lista co roku ulega modyfikacji. 

Legitymacja emeryta-rencisty: Ulgi 2022

Posiadanie legitymacji emeryta-rencisty wiąże się także z innymi ulgami np. ulgą na abonament RTV. Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, są całkowicie zwolnieni z płacenia abonamentu, podobnie, jak ci, którzy skończyli 60 lat i nabyli prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza 2459,09 zł brutto. 

Zwolnienie z opłacania abonamentu RTV przysługuje również osobom, które posiadają:

 • prawo do zasiłku przedemerytalnego
 • prawo do świadczenia przedemerytalnego
 • przyznany zasiłek dla opiekuna.

Warto pamiętać, że emeryci oraz renciści posiadający legitymację mogą liczyć na zniżki w teatrach, muzeach oraz kinach. Niestety, w wyniku pandemii COVID-19 większość sieci kinowych chwilowo je zniosła, ale można na nie liczyć np. w kinach studyjnych. 

Seniorzy mogą także korzystać ze zniżek podczas niektórych imprez masowych - czasem są nawet na nie wpuszczani za darmo. W muzeach państwowych posiadacze legitymacji emeryta-rencisty płacą połowę ceny normalnego biletu, zniżki przygotowały także dla nich galerie sztuki, ogrody botaniczne czy zoologiczne oraz obiekty sportowe. By z nich skorzystać, wystarczy po prostu okazać legitymację. 

Legitymacja emeryta na przejazdy PKP

Posiadacze legitymacji emeryta-rencisty mogą także liczyć na spore zniżki podczas podróży PKP. Obowiązują one wyłącznie na drugą klasę pociągów osobowych, TLK i ekspresowych. Zniżka dla seniorów wynosi 37 proc., ale emeryt-rencista może z niej skorzystać tylko dwa razy w roku. Odnosi się ona także do kombatantów i inwalidów wojennych oraz tych, którzy posiadają orzeczoną niepełnosprawność.

Co ważne, emeryci mogą obniżyć także cenę biletu PKP o:

 • 30 proc. - gdy bilet zakupiony jest 21-30 dni przed wyjazdem
 • 20 proc. - gdy bilet zakupiony jest 14-20 dni przed wyjazdem
 • 10 proc. – gdy bilet zakupiony jest 7-13 dni przed wyjazdem.

Emeryci mogą również korzystać ze znacznych ulg w przedsiębiorstwach komunikacyjnych.

Zobacz również: Abonament RTV: Posiadasz taką legitymację? Możesz zaoszczędzić nawet 300 zł!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: legitymacja emeryta | emeryci | emeryci i renciści

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy