Nie lubią chłodu i nadmiernej wilgoci. Sprawdź, kiedy sadzić mieczyki w gruncie

Mieczyki w ogrodzie to wyjątkowo dekoracyjne okazy o różnokolorowych kwiatach, które zdobią rabaty latem. W przeszłości uznawano je za rośliny lecznicze, lecz w ich postrzeganiu nie brakowało również odrobiny magii. Ponoć to właśnie mieczyki wręczano gladiatorom i wojownikom idącym w bój jako talizmany przynoszące zwycięstwo. Współcześnie skupimy się jednak na ich walorach dekoracyjnych i wyjaśnimy, kiedy sadzić mieczyki w ogrodzie, aby bajecznie rozkwitły.

Uprawa mieczyków krok po kroku
Uprawa mieczyków krok po kroku123RF/PICSEL

Kiedy kwitną mieczyki?

Zwane są również gladiolami. Wytwarzają kłosowate kwiatostany na wysokich łodygach, które podziwiać można od lipca od sierpnia. W niektórych przypadkach (w zależności od odmiany lub terminu sadzenia) efektowne kwiaty utrzymują się jeszcze we wrześniu, przedłużając wakacyjną atmosferę w ogrodach.

Pośpiech nie jest wskazany, czyli kiedy sadzić mieczyki w gruncie?

Rośliny nie lubią zimna, dlatego jeśli w poprzednim sezonie uprawiałeś je na swojej działce, zapewne wiesz, że jesienią konieczne było wykopanie ich bulw w celu przezimowania w bardziej sprzyjających warunkach. Z tych samych powodów nie należy spieszyć się z sadzeniem mieczyków w ogrodzie. Termin najbardziej odpowiedni to zwykle koniec kwietnia i początek maja.

Poznaj zasady uprawy mieczyków, by uniknąć ogrodniczej wpadki
Poznaj zasady uprawy mieczyków, by uniknąć ogrodniczej wpadki123RF/PICSEL
  • Niektórzy niecierpliwi ogrodnicy zaczynają pracę wcześniej, lecz nie zaleca się, by mieczyki sadzić przed 10 kwietnia.
  • Kieruj się nie tylko datą w kalendarzu, ale przede wszystkim warunkami atmosferycznymi. Jeśli zima się przedłuża albo pierwsze tygodnie wiosny są wyjątkowo deszczowe, wstrzymaj się z sadzeniem gladioli.
  • Ziemia w ogrodzie, w której umieścisz bulwy mieczyków, nie może być zbyt wilgotna ani zimna. Postaraj się wybrać pogodny dzień poprzedzony temperaturami na poziomie przynajmniej 10°C.
  • Mokre i wychłodzone podłoże to krótka droga do gnicia kwiatowych cebul i narażania ich na choroby grzybowe.

Gdzie sadzić mieczyki? Nie w każdym miejscu rozwiną się dobrze

Mieczyki lubią światło i spokój, dlatego należy sadzić je na stanowisku słonecznym (ewentualnie lekko zacienionym) oraz osłoniętym od wiatru. Ważną zasadą jest to, by unikać umieszczania kwiatów w tym samym miejscu, w którym rosły w poprzednim sezonie. Najlepiej zachować przerwę trzyletnią. W ten sposób do minimum zmniejszasz ryzyko infekcji ozdobnych roślin.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę podczas sadzenia mieczyków?

  • Nie powinny rosnąć w sąsiedztwie pelargonii, floksów, astrów, petunii, lilii i bratków. Okazy te często są nosicielami chorób wirusowych i grzybowych, które są dla mieczyków zabójcze.
  • Z podobnych względów cebul nie należy wkładać do ziemi, w której w poprzednim roku rosły pomidory, ogórki, truskawki, buraki, dynie, groch i fasola.

O tym zabiegu nie zapomnij. Jest kluczowy dla zabezpieczenia kwiatów

Wiesz już, kiedy sadzić mieczyki na działce, ale zanim ruszysz do ogrodu i chwycisz za szpadel, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim obejrzyj dokładnie każdą bulwę. Do sadzenia nadają się wyłącznie zdrowe i nieuszkodzone egzemplarze. Jeśli zdradzają jakiekolwiek niepokojące objawy - odrzuć je.

Dla powodzenia uprawy bulwy namaczaj w preparacie grzybobójczym przez kwadrans. Następnie odsącz i pozostaw do wysuszenia. Zabieg nie kosztuje wiele wysiłku, a znacznie zwiększy twoje szanse na uzyskanie bujnie kwitnących kwiatów.

Floryści twierdzą, że mieczyk symbolizuje siłę, ale też wierność i uczciwość
Floryści twierdzą, że mieczyk symbolizuje siłę, ale też wierność i uczciwość123RF/PICSEL

Jak sadzić mieczyki? Poradnik ogrodników

Gladiole preferują żyzną, gliniasto-piaszczystą ziemię. W idealnych warunkach powinna być ona przepuszczalna i mieć obojętny odczyn. Jeśli masz obawy, że gleba w twoim ogrodzie nie jest wystarczająco wartościowa, wzbogać ją kompostem, który stanowi znakomitą pożywkę dla rozwijających się mieczyków. Co dalej?

  • Po przekopaniu ziemi łopatą i zasileniu jej nawozem organicznym, miejsce dla kwiatów jest już prawie gotowe.
  • Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały? Nie mogą być posadzone zbyt płytko. Umieść je na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości bulw. Weź pod uwagę, że później przydatne okażą się paliki, dzięki którym kwiaty utrzymają pion.
  • Odległość między dołkami powinna wynosić 15 centymetrów. Dzięki temu efekt wizualny będzie najlepszy, a każda roślina będzie mieć wystarczająco dużo miejsca do rozwoju.

Gladiole nie tylko do ogrodu

Symbolika i uroda mieczyków sprawia, że chcesz mieć je w swoim otoczeniu, ale nie dysponujesz dużym ogrodem? Nic straconego! Z powodzeniem możesz uprawiać je w donicach na balkonie lub tarasie. Zasady sadzenia są dokładnie takie same - trzymaj się zwłaszcza ogrodniczego terminarza, aby nie pospieszyć się z umieszczeniem pojemników ze świeżo posadzonymi roślinami na zewnątrz.

Warto wiedzieć, że dostępne są różne odmiany gladioli. Karłowate sprawdzają się na małych przestrzeniach, kiedy zależy ci na tym, by z balkonu korzystać także w innych celach niż tylko podziwianie wysokich mieczyków.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas