Nie ma lepszego nawozu dla jagody. Rozsyp garść wokół krzaczka

Choć owocowy krzew nie zyskał jeszcze takiej popularności, jak borówka amerykańska, uprawa jagody kamczackiej z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma dużych wymagań, więc uzyskanie dorodnych i słodkich owoców wypełnionych witaminami nie stanowi problemu. Roślina jest mrozoodporna i nie potrzebuje corocznego cięcia. Podstawową kwestią w jej pielęgnacji jest jednak wybór odpowiedniego podłoża. Jaką ziemię lubi jagoda kamczacka? Podpowiadamy.

Uprawa jagody kamczackiej jest łatwiejsza od borówki amerykańskiej
Uprawa jagody kamczackiej jest łatwiejsza od borówki amerykańskiej123RF/PICSEL

Gdzie posadzić jagodę kamczacką?

Sadzenie jagody kamczackiej można zaplanować w dwóch terminach: jesienią lub wiosną. Nazywana borówką kamczacką, lubi stanowiska ciepłe i dobrze nasłonecznione, choć dopuszcza się jej uprawę także w miejscach lekko zacienionych.

Wybierając lokalizację dla krzewu, weź pod uwagę, że może osiągnąć ponad dwa metry wysokości. Z tego względu potrzebuje przestrzeni, więc w ciasnym kącie ogrodu jagoda kamczacka nie będzie mogła prawidłowo się rozwijać. Manewrem stosowanym przez doświadczonych ogrodników jest wybór do sadzenia dwóch różnych odmian, które będą wzajemnie się zapylały. Dzięki temu uzyskać można kosze pełne soczystych owoców.

Owoce jagody kamczackiej mają podłużny kształt, zwykle osiągają długość około 3 centymetrów
Owoce jagody kamczackiej mają podłużny kształt, zwykle osiągają długość około 3 centymetrów123RF/PICSEL

Jagoda kamczacka — jaka ziemia sprawdzi się najlepiej?

Czas zająć się jednym z najważniejszych aspektów uprawy borówki kamczackiej. To odpowiedni wybór gleby warunkuje odporność rośliny na najróżniejsze warunki oraz możliwość efektywnego pobierania składników pokarmowych, co przekłada się na wzrost i owocowanie.

Jakie podłoże dla jagody kamczackiej wybrać? Powinno być żyzne i przepuszczalne. Najlepiej, by cały czas pozostawało lekko wilgotne. Odczyn ziemi pod jagodę kamczacką powinien być lekko kwaśny. Staraj się unikać sadzenia rośliny na piaszczystej lub ciężkiej glebie. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zasilenie podłoża kompostem albo obornikiem.

Rozsyp wokół krzewów, a będą uginać się od owoców

Wspomniane zostało, że wymagania jagody kamczackiej nie są wygórowane. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w naturalny sposób wesprzeć swoją uprawę. Czasem minimalny wysiłek wystarczy, by znacząco zwiększyć plonowanie roślin.

Tak jest również w przypadku borówki kamczackiej. W jej uprawie wykorzystaj kuchennej resztki — doskonale nadają się do tego fusy z kawy, które często lądują w koszu na śmieci. Pora wykorzystać ich potencjał w dużo bardziej praktyczny sposób. Zadziałać można na dwa sposoby.

  • Fusy po kawie rozsyp wokół krzewu i ostrożnie wymieszaj z górną warstwą ziemi. Tą metodą dokarmisz swoją roślinę i delikatnie zakwasisz środowisko wokół niej.
  • Fusy doskonale nadają się do ściółkowania jagody kamczackiej. Wystarczy, że rozsypiesz je równomiernie wokół rośliny i przykryjesz korą sosnową. Taki zestaw sprawi, że składniki odżywcze będą uwalniane stopniowo, a utrata wilgoci z podłoża zostanie spowolniona.
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas