Nie przepracowali ani jednego dnia, dostaną emeryturę. Jest jeden warunek

Choć do otrzymywania polskiej emerytury upoważnieni są seniorzy, którzy mogą się pochwalić minimalnym stażem pracy, to istnieje grupa osób, które mogą starać się o świadczenie bez jednego przepracowanego dnia. Jak to możliwe i na jakie pieniądze mogą liczyć?

Pewna grupa osób może liczyć na świadczenie nawet bez stażu pracy
Pewna grupa osób może liczyć na świadczenie nawet bez stażu pracy 123RF/PICSEL

Polski system emerytalny, określany przez Ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych upoważnia do otrzymywania emerytury seniorów, którzy ukończyli 60 (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn) i mogą udowodnić minimalny, wymagany staż pracy.

Jeśli chodzi o sam proces przyznawania emerytury, to osób urodzonych przed 1949 rokiem obowiązują świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy w 1999 roku, a osób urodzonych po 1949 roku - świadczenia rozdzielone na dwa systemy. Część środków trafiała bowiem na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny. 

Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną - wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • środków zapisanych na subkoncie,
  • średniego dalszego trwania życia.

Środki odprowadzane na konto, podlegające kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są waloryzowane. Wskaźnik waloryzacji ogłaszany jest zawsze przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Choć głównym warunkiem otrzymania emerytury jest udowodnienie minimalnego stażu pracy, to istnieje grupa osób, które mogą otrzymać świadczenie, nawet w sytuacji gdy nigdy nie pracowały! Jak to możliwe?

Emerytura bez stażu pracy? Jest jeden warunek

Emeryturę bez stażu pracy mogą otrzymać kobiety, które poświęciły się wychowaniu dzieci i nigdy nie pracowały. Co ciekawe, z tego świadczenia mogą też skorzystać ojcowie, którzy poświęcili się opiece nad dziećmi. Szansą na świadczenie jest program "Mama 4+", skierowany do kobiet i mężczyzn, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci. Świadczenie, które mogą dzięki temu uzyskać wypłacane jest w kwocie minimalnej emerytury. Warunkiem otrzymania świadczenia jest ukończenie 60 lat. W przypadku mężczyzn przysługuje ono po 65. roku życia.

- Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej - precyzuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aby otrzymać świadczenie bez lat pracy, należy złożyć właściwy wniosek - szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Osoby, które nigdy nie odprowadzały składek, mogą się też ubiegać o wsparcie w trybie specjalnym. Dotyczy to osób z trwałą niezdolnością do pracy oaz tych, które musiały opiekować się bliskimi. Wniosek można złożyć po odmowie standardowej emerytury.

Licitar - chorwackie ciasteczka z tradycją© 2025 Associated Press