Wiosną rozsyp pod agrestem. Latem będzie uginać się od owoców

Uprawa agrestu w ogrodzie nie jest trudna, o ile zapewnimy roślinie odpowiednie warunki. Fundamentami ogrodniczego sukcesu są dobrze przygotowana gleba, wybór właściwego stanowiska oraz nawożenie. W kontekście odżywiania owocowego krzewu postawić warto na naturalne metody, dzięki którym agrest w sezonie obsypie się pysznymi owocami.

Naturalne nawożenie agrestu dostarczy krzewom składniki niezbędne do owocowania
Naturalne nawożenie agrestu dostarczy krzewom składniki niezbędne do owocowania123RF/PICSEL

Kiedy owocuje agrest?

Kwitnienie krzewu, które zwiastuje pojawienie się owoców, przypada na kwiecień oraz maj. Kiedy nastawiać się na zbiory? Dokładny czas owocowania zależy od odmiany, warunków atmosferycznych oraz regionu. Przyjmuje się jednak, że owoce agrestu dojrzewają w lipcu. Wbrew popularnemu przekonaniu - wcale nie są kwaśne, a charakteryzują się słodkim smakiem. Jeśli kojarzysz owoce z cierpkim charakterem, najpewniej degustacja miała miejsce zbyt wcześnie, gdy nie były w pełni dojrzałe.

O letnie zbiory owoców należy zadbać z wyprzedzeniem
O letnie zbiory owoców należy zadbać z wyprzedzeniem123RF/PICSEL

Wymagania agrestu w ogrodzie

Krzew cieszy się opinią stosunkowo łatwego w uprawie. Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie naprawdę obfite zbiory, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Agrest lubi glebę przepuszczalną, żyzną i lekko wilgotną. Odczyn powinien balansować na granicy kwaśnego i obojętnego (pH 6,0-7,0). Krzew do bujnego rozwoju potrzebuje także ciepła, ale może kiepsko reagować na długotrwałe i bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Z tego powodu zaleca się wybierać dla agrestu stanowisko lekko zacienione i osłonięte od wiatru. Niezbędne jest także regularne podlewanie, szczególnie w okresach suszy. Niedobory wody odbijają się negatywnie zarówno na ilości, jak i jakości owoców.

Czym nawozić agrest? Naturalne sposoby kluczem do sukcesu

Naturalne nawożenie jest świetnym rozwiązaniem dla ogrodników, którzy chcą zadbać o zdrowie roślin bez użycia chemii. W przypadku uprawy agrestu można działać na różne sposoby.

Krzew bardzo dobre reaguje na nawożenie kompostem, który najlepsze efekty przynosi, jeśli trafi do gleby wiosną. To idealne odżywienie agrestu na początku sezonu wegetacyjnego.

Bogatym źródłem cennych składników, w tym azotu, fosforu oraz potasu, jest obornik (np. bydlęcy lub kurzy). Przed zastosowaniem zaleca się rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:10 i dopiero w takiej formie użyć do podlewania krzewów.

Przydatnym w przydomowym ogródku rozwiązaniem jest stosowanie niewielkich ilości popiołu drzewnego. Dostarcza roślinom niezbędny do rozwoju potas. Nie należy jednak przesadzać z ilością — nadmiar może bowiem podnieść pH gleby. Wystarczy, że rozsypiesz pod krzewem cienką warstwę i ostrożnie wymieszasz z podłożem.

Jowita Michalska: AI zamiast przyjaciela. Duży światowy biznesINTERIA.PL