Supermodny dodatek do stroików na groby. Wygryzie tradycyjne iglaki?
Kapusta ozdobna to roślina, która doskonale odnajduje się w towarzystwie m.in. chryzantem i wrzosów, tworząc wraz z nimi piękną kompozycję w jesiennym ogrodzie. Co ciekawe, kapusta ozdobna sprawdzi się również jako stroik na cmentarz.
Kapusta ozdobna - charakterystyka
Kapusta ozdobna charakteryzuje się przede wszystkim dużymi, kolorowymi liśćmi, które w zależności od odmiany rośliny, mogą przybrać strukturę karbowaną, strzępiastą lub gładką. Kapusta ozdobna jest rośliną jadalną, ale zdecydowanie częściej znajduje zastosowanie w jesiennych kompozycjach kwiatowych, niż w kuchni.
Oprócz walorów estetycznych kapusta ozdobna ceniona z uwagi na dużą wytrzymałość, w szczególności jest odporna na mrozy, szkodniki i choroby. Temperatura sięgająca nawet minus 10 st. C nie jest dla kapusty ozdobnej niczym strasznym.
Znanych jest około 30 odmian kapusty ozdobnej, a wiele z nich bardzo przypomina popularną kapustę głowiastą. Niskie odmiany mogą osiągnąć wysokość ok. 40 cm, natomiast wysokie nawet ok. 60 cm.
Jeśli chodzi o uprawę doniczkową, to warto postawić na odmiany z grupy Osaka F1, które charakteryzują się szeroką paletą kolorów. Chcąc uprawiać kapustę ozdobną w pojemnikach, dobrym wyborem będzie odmiana Kyoto F1.
Uprawa kapusty ozdobnej w ogrodzie
Decydując się na uprawę kapusty ozdobnej w ogrodzie, powinniśmy wybrać dla rośliny stanowisko słoneczne. Istotne jest również zapewnienie roślinie podłoża bogatego w składniki pokarmowe.
Pamiętajmy jednak, by kapusty ozdobnej nie sadzić w tych samych miejscach, w których rok wcześniej rosły rośliny należące do rodziny kapustnych. Jeśli nie dostosujemy się do tej zasady, kapusta ozdobna będzie zdecydowanie bardziej narażona na choroby i działanie szkodników.
Rozsadę kapusty ozdobnej powinniśmy wysadzać pod koniec maja, zachowując odstęp ok. 40 cm. Jeśli chcemy cieszyć się jesienią niezwykle intensywną barwą rośliny, należy zadbać o regularne oraz odpowiednie nawożenie i podlewanie.
Niewystarczające nawodnienie może przyczyniać się m.in. do zahamowania wzrostu i żółknięcia liści. Z kolei stosując nawozy, wybierajmy uniwersalny nawóz mineralny do roślin ogrodowych. Dobrym rozwianiem jest również użycie nawozów organicznych, takich jak np. kompost lub biohumus.
Uprawa kapusty ozdobnej w doniczce
Kapustę z powodzeniem możemy uprawiać również w doniczce i nie jest to skomplikowany proces. Najlepszym miejscem w domu do wysiewania nasion będzie oczywiście parapet okienny.
Przede wszystkim należy zadbać o podłoże dla rośliny, które powinno być miksem substratu torfowego, ziemi i piasku lub perlitu, które mieszamy w proporcjach 1:1:1. Do ziemi wysiewamy nasiona i podlewamy. Roślina zacznie kiełkować już po kilku dniach.
Kolejny etap to pikowanie, czyli rozdzielenie zbyt gęsto rosnących siewek. Tę czynność przeprowadzamy w momencie, gdy pojawią się pierwsze liście. Rozsady powinniśmy przełożyć do nieco większych doniczek i zapewnić im chłodne i przewiewne miejsce. Powinny tam pozostać mniej więcej do końca sierpnia. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że pędy będą się zbyt obficie wydłużać.
Kapusta ozdobna w doniczce musi mieć zapewnione nieco więcej wody, niż roślina uprawiana w gruncie. Nie obejdzie się zatem bez regularnego podlewania, ale i nawożenia. Chcąc zminimalizować ryzyko gnicia i pojawienia się chorób grzybowych kapusty ozdobnej, starajmy się unikać aplikowania wody na liście rośliny.
Kompozycje z kapustą ozdobną
Jesienią kapusta ozdobna mieni się wieloma kolorami, m.in.- czerwonym, zielonym, różowym, białym. Idealnie prezentuje się w towarzystwie takich roślin, jak chryzantema, wrzos pospolity oraz starzec popielny.
Kapusta ozdobna często oferowana jest na stoiskach przy cmentarzach, ponieważ z uwagi na odporność na niską temperaturę, jest popularnym stroikiem na uroczystość Wszystkich Świętych.