Dlaczego wrzosy brązowieją i usychają? Tym sposobem uratujesz te rośliny

Wrzosy to jedne z najbardziej rozpoznawalnych roślin jesiennego krajobrazu, których piękne kwiaty nadają ogrodom i tarasom niepowtarzalnego charakteru. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się prostymi w uprawie roślinami, w praktyce sprawiają wiele problemów nawet doświadczonym ogrodnikom. Niekiedy ich liście zaczynają brązowieć, a kwiaty usychają, sprawiając, że wrzosy szybko tracą swój urok. Co możemy wówczas zrobić? Oto jak uratować uschnięte wrzosy.

Czy uschnięte wrzosy można uratować?
Czy uschnięte wrzosy można uratować? 123RF/PICSEL

Pielęgnacja wrzosów wcale nie należy do najprostszych. Podlewanie to klucz do sukcesu

Najczęstszą przyczyną obumierania wrzosów jest ich niewłaściwe podlewanie. Wielu ogrodników zapomina, że wrzosy, które kupujemy w sklepach, nie rosną w warunkach naturalnych, lecz w kontrolowanych, pielęgnowanych przez specjalistów szkółkach. W tych warunkach rośliny są regularnie podlewane i nawożone, dlatego po przesadzeniu ich do ogrodu musimy pamiętać, by kontynuować odpowiednią pielęgnację.

Problemem może okazać się zarówno niedostatek, jak i nadmiar wody. Gdy zbyt intensywnie podlejemy nasze wrzosy, przemoczony system korzeniowy straci dostęp do tlenu, co spowoduje gnicie korzeni. Gdy korzenie zaczynają obumierać, przestają dostarczać roślinie wodę i składniki odżywcze, a wrzos usycha, mimo że doniczka wciąż pełna jest wilgoci. Dlatego tak ważne jest, aby podłoże, w którym sadzimy wrzosy, było dobrze przepuszczalne, a nadmiar wody mógł swobodnie odpływać.

Jaka ziemia do wrzosów będzie najlepsza? Zadbaj o odpowiednie podłoże

Podłoże, w którym rosną wrzosy, ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia i wyglądu. Rośliny te najlepiej czują się w glebie o lekko kwaśnym odczynie, przemieszanej z piaskiem. Takie podłoże zapewni odpowiednią przepuszczalność i pozwoli na swobodny przepływ wody.

Uprawiając wrzosy w donicach, warto zadbać o warstwę drenażową na dnie pojemnika - doskonale sprawdzi się tu drobny żwirek lub keramzyt. Dzięki temu korzenie nie będą narażone na zbyt długie przebywanie w wodzie. Jeśli zauważymy, że nasze wrzosy zaczynają tracić kolor, warto sprawdzić, czy podłoże nie jest zbyt ciężkie i czy woda ma odpowiednie ujście.

Pamiętajmy, że odpowiednie podłoże jest kluczem to utrzymania pięknego wyglądu wrzosów
Pamiętajmy, że odpowiednie podłoże jest kluczem to utrzymania pięknego wyglądu wrzosów 123RF/PICSEL

Jak uratować uschnięte wrzosy? Nie musisz wyrzucać ich na kompost

Widok brązowych, uschniętych wrzosów może być frustrujący, jednak nie oznacza, że rośliny te nadają się jedynie na kompost. W większości przypadków takie wrzosy wciąż można uratować.

Jeśli powodem uschnięcia rośliny jest brak odpowiedniego nawodnienia, na początek, wrzosy należy skrócić do 1/3 wysokości. Taki zabieg pobudzi rośliny do zagęszczenia się, a także pozwoli na rozwój nowych pędów kwiatowych. Dzięki temu staną się też bardziej odporne na czynniki atmosferyczne.

Następnie musimy zadbać o odpowiednie, ale i stopniowe nawodnienie. Wrzosy należy delikatnie podlewać małymi porcjami wody, tak aby korzenie mogły się stopniowo regenerować. Najlepiej sprawdzi się woda odstana lub deszczówka, która ma odpowiednie pH dla wrzosów.

Aby dodatkowo wzmocnić wrzosy, warto zastosować dedykowany nawóz do roślin kwasolubnych. Taki nawóz nie tylko dostarczy wrzosom niezbędnych składników odżywczych, ale także pomoże utrzymać odpowiedni poziom kwasowości gleby.

Jeśli jednak problemem jest przelanie, musimy jak najszybciej osuszyć korzenie roślin. W tym celu należy wyjąć wrzosy z doniczki wraz z bryłą korzeniową i odstawić je do wysuszenia. Następnie musimy pozbyć się starej ziemi i usunąć zgniłe korzenie. Po wykonaniu tej czynności możemy umieścić roślinę w doniczce z nowym podłożem.

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzuchaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas