Nieuniknione etapy starzenia. Pierwszy duży skok zauważysz już w wieku 34 lat
Nie każdy z nas z optymizmem oraz uśmiechem na twarzy podchodzi do tematu starzenia. Staramy się za wszelką cenę odsunąć od siebie myśli o tym, co nieuniknione. Badania wykazały, że pierwszy główny skok starzeniowy rozpoczyna się już po osiągnięciu wieku 34 lat, a następne czekają po przekroczeniu 60 i 78 lat.
Etapy biologicznego starzenia
Całe życie człowieka umownie podzielono na trzy główne etapy. Zaliczamy do nich dzieciństwo, dojrzałość (zwaną również dorosłością) oraz starość. Do każdego z nich przypisane są charakterystyczne i niepowtarzalne procesy, których podstawowym zadaniem jest wykształcenie zdrowej oraz silnej jednostki.
Pierwszy etap niemal w całości jest poświęcony na rozwój fizyczny. W tym czasie rozwija się nie tylko ciało, ale także ukryte wewnątrz układy. Powoli wykształca się świadomość, intelekt oraz inteligencja emocjonalna, wpływająca na dalsze dojrzewanie. Po osiągnięciu tego stanu człowiek przechodzi w dorosłość. To właśnie na ten okres przypada pełnia sił psychicznych, intelektualnych oraz fizycznych. W naturalny sposób zdrowie seniorów zaczyna się pogarszać, a ciało traci witalność.
Skoki starzeniowe
Liczne badania naukowe, a następnie pozyskane z nich wyniki wykazały, że starzenie fizjologiczne wcale nie jest jednym nieprzerwanym procesem, który na każdym etapie ma dokładnie tę samą prędkość. Okazuje się, że z punktu widzenia biologii poszczególne skoki następują zazwyczaj w wieku:
- 34 - młoda dorosłość,
- 60 - późny wiek średni,
- 78 lat - starość.
Wiek ukryty w osoczu
Czy da się określić wiek tylko na podstawie osocza? Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Stanford dokładnie przebadali ten składnik, wcześniej pobrany od grupy ponad 4200 osób w przedziale wiekowym od 18 do 95 lat. Podczas całego procesu ocenili aż trzy tysiące typów białek, dostrzegając, że poziom ok. 1400 z nich zmienia się wraz z upływem wieku.
Badania wskazały, że ogół starzenia fizjologicznego nie ma szans przebiegać w idealnie równym tempie. Jest to najlepiej widoczne na białkach krwiopochodnych, które wykazują zmiany w obfitości. Zamiast przyjętego modelu stałego zmniejszania się, zwiększania lub pozostawania w tej samej fazie, ich poziomy przez jakiś czas mają stałą wartość, a następnie ulegają przesunięciu w dół lub do góry.
Osoby stojące za przeprowadzonymi badaniami szacują, że będzie można je stosować klinicznie za 5 do 10 lat. Nie odkryto jeszcze, czy wyizolowane wcześniej białka jedynie sygnalizują proces starzenia, czy realnie na niego wpływają. Naukowcy planują stworzyć prosty test z krwi, który określi nasz dokładny wiek biologiczny. Zwracają uwagę, że będzie to pomocne w kontekście profilaktyki głównych chorób kojarzonych z podeszłym wiekiem, m.in. chorobą Parkinsona oraz Alzheimera.
Jakie procesy zachodzą w starzejącym organizmie?
Najczęstszym objawem starzenia się organizmu jest szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej w komórkach, która stopniowo może prowadzić do problemów z cukrzycą, a nawet cholesterolemii. Przyspiesza także odkładanie blaszek miażdżycowych, a z biegiem czasu naczynia żylne ulegają usztywnieniu i tracą dawną elastyczność. Podobnie dzieje się z mięśniami, które nie są już tak silne oraz giętkie. Odpowiada za to niższa liczba włókien kolagenowych wchodzących w ich skład.
Proces starzenia nie omija także mięśnia sercowego, wywołując zwapnienie oraz zgrubienie zastawek sercowych. Gorsza kondycja tego niezbędnego do funkcjonowania organu objawia się także w zmniejszonym tempie pracy. Spada ono z 180-200 do 140-16 uderzeń na minutę.
Przed starością nie da się uchronić również kości. Ulegają one stopniowemu odwapnieniu, a bez odpowiedniej diety oraz leków wywołują osteoporozę. Na tym etapie coraz częściej zmagamy się z problemem bólu stawów. Jest to spowodowane zmniejszeniem ilości mazi w jamach stawowych. Z biegiem czasu znajdujące się w nich chrząstki ulegają starciu, nasilając dolegliwości bólowe.
Czy da się zatrzymać młodość?
Na przestrzeni wieków ludzkość nieraz zadawała sobie pytanie, czy istnieje skuteczny sposób na zatrzymanie starzenia. Niestety, wraz z upływem czasu nie udało się znaleźć złotego środka. Okazuje się jednak, że z powodzeniem można ten proces opóźnić. Klucz tkwi w zdrowym i aktywnym stylu życia, a także dobrze dobranej i regularnie stosowanej diecie.
Niezwykle ważne jest skupienie się na zachowaniu pozytywnego nastawienia psychicznego oraz odnalezieniu spokoju wewnętrznego. Proces starzenia to naturalny etap w życiu każdego człowieka. Można próbować je opóźniać, ale nie sposób całkowicie go zatrzymać. Od pokoleń jest niezmiennie wpisane w naturalny bieg rzeczy.
Sprawdź również: