Niezawodny na diecie odchudzającej. Jedz na różne sposoby i patrz, jak tracisz na wadze
Oprac.: Dagmara Kotyra
Twaróg odznacza się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Dostarcza organizmowi niezbędnych składników i do tego jest niezawodny podczas redukcji. Dołączenie go do jadłospisu może więc przynieść wiele korzyści. Dlaczego warto go jeść?
Jak powstaje twaróg?
Proces tworzenia twarogu polega m.in. na ukwaszeniu mleka za pomocą odpowiednich szczepów bakterii. Dzięki temu powstaje skrzep, który kroi się w kostki i powoli ogrzewa. Następnie wytwarza się serwatka i powstaje ziarno. Do następnych kroków zalicza się obróbkę ziarna, oddzielanie serwatki, formowanie oraz prasowanie.
Dlaczego warto jeść twaróg?
Na sklepowych półkach można znaleźć twaróg o różnej zawartości tłuszczu - chudy, półtłusty i tłusty. To świetne źródło białka, a do tego twaróg jest bogaty w sód, fosfor, potas, a także witaminę A, B2, B4 i B12.
Poza tym trzeba podkreślić, że jedzenie twarogu dostarcza organizmowi kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6. Mowa o linolowym, linolenowym i oleinowym. Działają one przeciwzapalnie i do tego przyczyniają się do przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Do tego twaróg odznacza się niskim indeksem glikemicznym, a więc mogą po niego sięgać osoby borykające się z cukrzycą. To także świetny produkt dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Włączenie go do diety reguluje apetyt i głód. Dzięki zawartości białka po zjedzeniu twarogu uczucie sytości pozostaje na dłużej, a co za tym idzie, można uniknąć podjadania między posiłkami. Ponadto jest on niskokaloryczny, pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej, wzmacnia układ odpornościowy, a także pozytywnie wpływa na kości i trawienie.
Twaróg to także idealny produkt dla osób będących na diecie wegetariańskiej, a wszystko to przez możliwość uzupełnienia niedoboru witaminy B12 oraz cynku.
***