Niezbędny zabieg, by wzmocnić tuje w ogrodzie. Wykonaj w czerwcu

Anna Gburek

W gorące i upalne letnie dni możesz zauważyć, że twoje tuje zaczynają brązowieć. Choć przyczyn tego zjawiska jest kilka, to nieodpowiednie podlewanie może być jedną z nich. Jak podlewać tuje w czerwcu i co zrobić, aby ochronić je przed brązowieniem? Wykorzystaj nasze wskazówki i ciesz się pięknym żywopłotem przez cały rok.

Złe podlewanie tui może być powodem ich brązowienia
Złe podlewanie tui może być powodem ich brązowienia123RF/PICSEL

Jak często podlewać tuje?

Tuje najlepiej rosną na stanowisku słonecznym lub półcienistym w glebie przepuszczalnej o odczynie kwaśnym. Bardzo ważne w ich uprawie jest odpowiednie podlewanie. Starsze okazy można podlewać raz na tydzień, jednak w upalne, letnie dni lepiej zwiększyć porcję wody.

Jak często podlewać tuje? W czerwcu i pozostałe letnie miesiące warto podlewać tuje dwa razy w tygodniu. Ważne jest jednak, aby ziemia była wilgotna - nie za mokra i nie za sucha. Tuje należy podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.

Pamiętaj, aby tuje podlewać pod korzeń, tak aby nie zmoczyć igieł. W przeciwnym razie narażasz je na choroby grzybowe, które również mogą być przyczyną brązowienia krzewów.

Czym można nawozić tuje w czerwcu?

Oprócz podlewania w uprawie tui nie można zaniedbać nawożenia. Brak składników pokarmowych powoduje, że krzewy początkowo bledną, a następnie brązowieją. Wtedy niestety jest już za późno na odratowanie krzewów.

Jak często nawozić tuje? Tuje nawozi się trzy razy do roku: na wiosnę, latem w czerwcu i na jesień we wrześniu. Skład nawozów letnich i wiosennych nieco się różni od jesiennych. Latem warto wybierać produkty bogate w azot, które pobudzą krzewy do rozrastania się i wypuszczania nowych pędów.

Do nawożenia tui możesz wybrać gotowe preparaty w płynie lub granulacie, które znajdziesz w wielu sklepach ogrodniczych. Pamiętaj, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Oprócz nich wielu ogrodników zaleca dokarmianie krzewów nawozami naturalnymi np. kompostem lub obornikiem. Nawozy te dostarczają pożytecznych mikroorganizmów i próchnicy. Ponadto ich stosowanie nie grozi przenawożeniem.

Do nawożenia tui możesz zastosować specjalne szczepionki mikoryzowe. Pożyteczne grzyby oplotą korzenie krzewów, dzięki czemu zwiększą powierzchnię ich nawożenia i poboru składników pokarmowych.

Nawóz do tui z drożdży

Czym jeszcze nawozić tuje? Aby wzmocnić swoje tuje w ogrodzie, możesz zastosować także domowe nawozy, które wykonuje się z produktów łatwo dostępnych w każdej kuchni. Najpopularniejszy jest nawóz z drożdży. Możesz wykonać go na dwa sposoby.

W pierwszym rozpuszczasz 100 gramów drożdży w 10 litrach wody, po czym odstawiasz mieszankę na godzinę. Takim nawozem możesz podlać swoje krzewy.

W drugim sposobie doprowadza się do fermentacji drożdży. W tym celu należy wymieszać 100 gramów drożdży ze szklanką cukru i odstawić na 2 h. Po tym czasie drożdże należy przelać do 10 litrów ciepłej wody i odstawić na tydzień. Tak przygotowany nawóz jest mocniejszy, dlatego przed podlaniem tui koniecznie rozcieńcz jedną szklankę nawozu w 10 litrach wody.

Drożdże nie tylko dostarczą krzewom cennych składników pokarmowych, ale również sprawiają, że korzenie krzewów łatwiej pobierają je z gleby. Ponadto ochronią krzewy przed chorobami grzybowymi, które są kolejna przyczyną brązowienia tui.

Dlaczego tuje brązowieją? Co zrobić, aby je uratować?

Jeśli twoje tuje brązowieją od środka - nie musisz się martwić. To całkiem normalny proces spowodowany tym, że do wnętrza krzewu nie docierają promienie słoneczne, a roślina nie przeprowadza fotosyntezy. Na wiosnę możesz oczyścić krzew z zeschłych igieł. W ten sposób dopuścisz więcej powietrza do wnętrza krzewu i tym samym zmniejszysz ryzyko występowania chorób grzybowych.

Tuje brązowieją także z powodu błędów w uprawie, czyli nieodpowiedniego podlewania i nawożenia. Najgroźniejszą przyczyną są jednak choroby grzybowe - najczęściej fytoftoroza.

Fytoftoroza to popularna choroba grzybowa, która powoduje brązowienie tui.
Fytoftoroza to popularna choroba grzybowa, która powoduje brązowienie tui.123RF/PICSEL

Jeśli zauważysz, że na twoich krzewach w różnych miejscach pojawiają się fragmenty brązowych igieł, które następnie przechodzą na kolejne krzewy, jak najszybciej zacznij działać. Do zwalczania chorób grzybowych tui najlepiej stosować preparaty ekologiczne lub chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych. Przed wykonaniem oprysku warto usunąć porażone pędy i je spalić. Jeśli choroba zaatakowała znaczną część krzewów, najbezpieczniej jest wyciąć drzewko i je spalić, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby.

Zapobieganie chorobom grzybowym jest zawsze najbezpieczniejszym wyjściem. Z tego powodu warto sięgnąć po nawóz z drożdży do tui czy szczepionki mikoryzowe. Należy także uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem tui i nie lać wody po igłach. Zabiegi te pozwolą ci uniknąć wielu przyczyn, dla których tuje brązowieją i tracą swoje walory dekoracyjne.

Przeczytaj także:

"Zbliżenia". Marta Szulkin i Zuzanna Jagiełło. O wpływie człowieka na przyrodę, o krabach w plastikowych domkachINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas