Reklama

Nigdy ich nie wyrzucaj. Zrobisz z nich naturalny nawóz pod maliny

Przygotowując obiad, większość ludzi najczęściej wyrzuca obierki z ziemniaków. To błąd – mogą one posłużyć jako doskonały nawóz do roślin. Wysoka zawartość składników odżywczych w obierkach sprzyja rozwojowi krzewów owocowych i nie tylko. Jakie efekty daje wykorzystanie obierków z ziemniaków pod maliny, jak przygotować i stosować z nich nawóz? Wyjaśniamy.

Obierki z ziemniaków jako nawóz

Obierki z ziemniaków zwykle kończą w śmieciach - mało kto wie, że można je jeszcze wykorzystać. Ziemniaczana skórka ma wiele cennych składników odżywczych, dzięki którym rośliny mogą zostać pobudzone do wzrostu. Wykorzystanie obierków jako naturalnego nawozu jest doskonałym pomysłem zarówno w przypadku chęci uzupełnienia substancji odżywczych krzewów, jak i warzyw korzeniowych. Co takiego zawiera skórka ziemniaka? Znajdziemy w niej między innymi: 

Reklama
  • potas; 
  • żelazo; 
  • magnez; 
  • fosfor; 
  • skrobię. 

Potas bierze udział w fotosyntezie roślin, odpowiada za odporność, a także reguluje gospodarkę wodną. Odpowiednia zawartość żelaza, magnezu i fosforu sprzyja rozwojowi rośliny. Z kolei skrobia stymuluje kiełkowanie nasion i przyspiesza wzrost korzeni

Obierki pod maliny - efekty

Jednym z krzewów, do którego najczęściej stosuje się nawóz z ziemniaczanych obierków, jest malina. Efekty są zdumiewające i nierzadko przechodzą najśmielsze oczekiwania entuzjastów ogrodnictwa. Regularne podlewanie malin naturalnym nawozem z obierków sprawia, że roślina jest zdrowsza - mniej choruje, a także wypuszcza większe plony.

Wykorzystanie tego rodzaju domowego nawozu nie tylko wspomoże rozwój roślin. To także rewelacyjny sposób na poprawę ich wyglądu. Potas zawarty w obierkach ziemniaków sprawi, że liście krzewu będą wyglądać pięknie i zdrowo. To istotne w szczególności dla tych osób, które dbają o walory estetyczne swojej działki lub ogrodu. 

Nawóz z obierków z ziemniaków pod maliny - jak przygotować i stosować?

Jak przygotować nawóz z obierków z ziemniaków pod maliny? Do tego celu wystarczy woda w stosunku 1:10. Sporządzając preparat, na 0,1 kg obierek ziemniaków trzeba użyć 1 l wrzątku. Całość musi się porządnie wystudzić. Potem trzeba przecedzić wodę do konewki. W ten oto sposób uzyskujesz świetny nawóz pod maliny

Jak stosować nawóz z obierek ziemniaków pod maliny? Wystarczy podlewać je przygotowaną wcześniej wodą raz na 3-4 tygodnie. Co istotne, można go używać nie tylko do malin. Nawóz ze skórek po ziemniakach nada się również do innych krzewów owocowych (np. porzeczek) oraz warzyw korzeniowych

Ciekawostką jest fakt, że obierki po ziemniakach można także wykorzystać jako pułapkę na ślimaki. Wystarczy umieścić je w danym miejscu w ogrodzie, przykryć gałązkami, a po upływie czasu zwabione szkodniki do nich przypełzną. Wówczas będzie można bez przeszkód się ich pozbyć.

Przeczytaj też:

Babciny patent na nawożenie malin. Zapomnisz o sklepowych owocach

Nakarm tym swoje rośliny. Odzyskają wigor, będą odporne na choroby

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowy nawóz do roślin | naturalny nawóz | nawozy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy